• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aplinkos ministerija keičia atliekų surinkimo rinkliavos skaičiavimo tvarką. Pati ministerija sako, kad pasikeitusi tvarka gyventojų nepalies. Tuo metu savivaldybių asociacija tvirtina, kad kainos vienareikšmiškai augs, o atliekų tvarkymo pabrangimą labiau pajaus ne didmiesčių, o mažesnių miestų gyventojai.

Aplinkos ministerija keičia atliekų surinkimo rinkliavos skaičiavimo tvarką. Pati ministerija sako, kad pasikeitusi tvarka gyventojų nepalies. Tuo metu savivaldybių asociacija tvirtina, kad kainos vienareikšmiškai augs, o atliekų tvarkymo pabrangimą labiau pajaus ne didmiesčių, o mažesnių miestų gyventojai.

REKLAMA

Aplinkos ministerija parengė nutarimą, pagal kurį keičiamas atliekų surinkimo rinkliavos skaičiavimas. Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, ar tai palies už atliekų surinkimą ir išvežimą mokančius gyventojus.

Kaina tikrai didės

Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja viešiesiems ryšiams Indrė Vilūnienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad nuo pat planų keisti skaičiavimo tvarką pradžios LSA šios iniciatyvos nepalaikė.

„Manome, kad dėl siūlomų pakeitimų atliekos nebus geriau ir greičiau sutvarkytos ar išrūšiuotos, taigi gyventojas iš esmės negaus geresnės paslaugos. Be to, padidės pačios sistemos administravimo kaštai“, – teigė I. Vilūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, nors įvardinta, kad keičiamos vietinės rinkliavos taisyklės, nuo kitų metų keičiasi visa komunalinių atliekų tvarkymo kainodara.

REKLAMA

„Regioninė kainodara turėtų įsigalioti nuo kitų metų, tad kol kas neturime duomenų, kaip tai paveiks visą atliekų surinkimo sistemą, tačiau jau dabar galime pasakyti, kad paslauga pabrangs bent jau tiek, kiek papildomai reikės lėšų išlaikymui Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), kurie tą regioninę kainą nustatinės. Pradiniais skaičiavimais, per metus tai kainuos mažiausiai 0.6 mln. eurų“, – pasakojo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas neefektyvus dalykas, į kurį atkreipia dėmesį savivaldybės, yra tai, kad regionų atliekų tvarkymo centrai (RATC) ir atliekų deginimo įrenginiai turės VERT mokėti mokestį nuo metinės apyvartos.

„Nesvarbu, ar įmonės dirba efektyviai, ar ne, kiek sąnaudų jos patiria, kiek žmonių jose dirba, kokios patiriamos bendros išlaidos“, – aiškino LSA atstovė.

„Kaip pasikeis kaina skirtingose savivaldybėse, pasakyti kol kas sunku, bet ji vienareikšmiškai didės. Matome ir tokią tendenciją, kad dėl mažos rinkos specifikos, mažesnėse savivaldybėse kainos gali didėti daugiau nei didesnėse“, – prognozavo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sako, kad gyventojų nepalies

Tuo metu Aplinkos ministerija ramina ir tvirtina, kad gyventojai rinkliavos skaičiavimo pokyčių nepajus.

„Gyventojams iš esmės niekas nesikeis, išskyrus tai, kad komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimas bus skaidresnis“, – naujienų portalui tv3.lt teigė Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės patarėja Jelena Podymova.

REKLAMA

Pasak jos, vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklės šių paslaugų kainų nelemia, jos tik nustato principus, pagal kuriuos savivaldybės skaičiuos minėtų rinkliavų ir įmokų dydžius.

„Šiame procese atsiranda naujas žaidėjas – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, kuri tvirtins regionines komunalinių atliekų tvarkymo kainas. Iki šiol komunalinių atliekų tvarkymo paslauga iš visų viešųjų paslaugų buvo vienintelė nereguliuojama“, – aiškino ministerijos atstovė.

REKLAMA

Savivaldybių tarybos tvirtins rinkliavos ar įmokos dydžius prie VERT nustatytos regioninės kainos pridėdamos savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo, komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudas ir komunalinių atliekų surinkimo iš atliekų turėtojų ir vežimo paslaugų kainą.

J. Podymovos teigimu, naujoji tvarka tik patikslinami rinkliavos nustatymo reikalavimai, kuriais savivaldybės vadovaujasi tvirtindamos rinkliavos ar įmokos dydžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujojoje tvarkoje, pavyzdžiui, numatyta, kokios sąnaudos sudaro komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo, komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo sąnaudas, kokios sąnaudos negali būti įtrauktos į būtinąsias, susijusias su komunalinių atliekų tvarkymu.

Taip pat patikslinti kriterijai, pagal kuriuos kiekvienos kategorijos nekilnojamojo turto objektams savivaldybės nustato rinkliavos ar įmokos pastoviąją ir kintamąją dedamąsias, numatyta kokiais atvejais rinkliava ar įmoka netaikoma, perskaičiuojama ir pan.

REKLAMA

„Tikimasi, kad patvirtinus Rinkliavų taisyklių pakeitimą, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimas bus skaidresnis ir suprantamesnis rinkliavą ar įmoką mokantiems gyventojams, dėl to sumažės skundų dėl jos skaičiavimo“, – teigia ministerijos atstovė.

Naujienų portalas tv3.lt kiek anksčiau rašė, kad nuo kitų metų Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojai už geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą mokės daugiau. Įmonės tvirtina, kad kainos būtų augusios ir daugiau, tačiau to pavyko išvengti, nes pačios gaminasi dalį reikalingos elektros. Didmiesčių vandentvarkininkus vienijanti asociacija ramina ir tikina, kad, net ir padidėjusios, Lietuvoje vandens ir nuotekų kainos – vienos mažiausių Europoje.

Kas pigs
Kada BRANGS --ALGOS ???
Pabrėžčiau, kad paslauga nutolo, seniau buvo prie sodybos, o kai atėjo tvartelis, tai tenka nešioti gana toli (mūsų kaime už miškelio). Palsuosime šį sykį pagal sąžinę. t.y. už Antrąją Lietuvą, gal kiek protingesni bus, pagal programą tai man labai tinka ir Nida labai protinga, po kiekvienu jos žodžiu pasirašyčiau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų