„Norisi padėkoti jums už aktyvumą. Jūs parodėte, jog lietuviai yra aktyvi tauta, jūs parodėte, kad savo nuomonę ir savo įsitikinimus jūs galite ginti rodydami tai, girdėdami tą poziciją iš valdžios, kuriai nepritariate, jūs netylite, jūs kalbate ir sakote. Tai pirmiausia ačiū jums už aktyvumą“, – į susirinkusiuosius ketvirtadienį kreipėsi P. Mačiulis.
Šie jo žodžiai buvo palydėti plojimais ir mušamais būgnais, tačiau Vilniaus universiteto Tarpautinių santykių ir politikos mokslų instutot (VU TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis teigia, kad asmenų palaikymas, kurie išreiškia kraštutines pažiūras į tradicines nuostatas, demokratijai nieko gero nežada.
„Agresyvių, kraštutinių, anti-liberalių judėjimų legitimavimas niekada nieko gero demokratijai nežada.
Suprantu prezidentūros siekį ieškoti aljansų ir Gitano Nausėdos norą būti perrinktam. Kaip ir matau, kad čia nuosekli linija su ankstesniais norais išbalansuoti, suderinti tai, kas ne visai suderinama.
Visgi. Kai vieną dieną Švedijoje kalbi apie žmogaus teises, o kitą patarėjo lūpomis sveikini protestuotojus, kurie nori išvaikyti parlamentą ir dar vakar rėkavo apie kartuves Seimo nariui – tai yra pavojingai praleista proga nubrėžti liniją.
Daug ką galima paaiškinti per galios kovas ir politinės patirties trūkumą. Manau, kad prezidentūra rimtai nežiūri į Šeimų maršą ir nemato jame pavojaus demokratijai ir konstitucinei santvarkai. Visgi tokie žaidimėliai gali išslysti iš kontrolės“, – rašė politologas.
Sureagavo politikai
Konservatorė Rasa Juknevičienė taip pat įvertino prezidento Gitano Nausėdos patarėjo kalbą – politikė teigė, kad tokia situacija primena buvusio Lietuvos prezidento Rolando Pakso triukus.
„Bandau įsivaizduoti, ką savo ministerijai apie prezidento vyriausiojo patarėjo kalbą, stovint prieš šiuos plakatus, šiandien rašo Švedijos ambasada Vilniuje į šalį, kurioje vakar lankėsi LR prezidentas G. Nausėda.
Nenustebčiau, jei maršo dalyvių vizitas į Daukanto aikštę su vyriausiuoju manipuliacijų patarėju buvo suderintas iš anksto.
Neis juk vyriausiasis patarėjas pakalbėt prie Seimo…
Pakvipo Pakso triukais“, – socialinėje paskyroje rašė R. Juknevičienė.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė antrino, kad sunku suvokti, kur atliktas prezidentūros žingsnis, atsispindėjęs viešai oficialioje kalboje, gali nuvesti toliau.
„Diena, kai supratau, koks laimingas buvau, kad per 13 metų kuriuose tekdavo atstovauti prezidentams V. Adamkui ir D. Grybauskaitei nė karto nereikėjo peržengti vidinių moralinių raudonų linijų ir būtų reikėję prievartauti save kalbėti dalykus, kuriais netikiu ar manau priešingai.
Bet už pasididžiavimo jausmą didesnis nerimas, o kur šiame prezidentūros flirte yra ribos ir kokio tęsinio dar sulauksime“, – rašė politikas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad prezidento patarėjas išsakytoje kalboje minėjo, jog Lietuvoje nuomonės išsiskiria daugeliu klausimų, tačiau nepaisant to, turime būti „kiek įmanoma labiau vieningi“ ir išlikti viena Lietuva, net ir girdėdami kitokias pozicijas.
Vis dėlto jis išreiškė nerimą dėl tik dabar Seimą pasiekusio Referendumo konstitucinio įstatymo.