• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atšilus orams, lietuviai plūstelėjo į miškus rinkti sužaliavusių meškinių česnakų. Juos vadina vaistu nuo šimto ligų – gamina užpiltines, ruošia ir šaldo įvairius pagardus, valgo šviežius. Mokslininkai patvirtina, kad meškiniai česnakai turi gausybę naudingų medžiagų.

Atšilus orams, lietuviai plūstelėjo į miškus rinkti sužaliavusių meškinių česnakų. Juos vadina vaistu nuo šimto ligų – gamina užpiltines, ruošia ir šaldo įvairius pagardus, valgo šviežius. Mokslininkai patvirtina, kad meškiniai česnakai turi gausybę naudingų medžiagų.

REKLAMA

O girininkai su nerimu stebi plūstančius žmones, nes kai kurie niokoja plantacijas, augalus rauna ir pardavinėja. Aplinkos ministerija įspėja apie atsakomybę ir svarsto vėl griežtinti apsaugą.

Pataria, kaip valgyti

Rimutė ir Mykolas balandį skina meškinių česnakų lapelius. Į Padauguvos-Karalgirio miškus rinkti šių vaistingųjų augalų jie kasmet atvyksta iš Kauno. Žmonės dalijasi, kaip meškiniais česnakais ligas veja šalin.

Mes ant alkoholio užpilam, ant tuščio skrandžio ir labai gerai, nuo pernai turėjom tai visą žiemą jokia cholera neprisikabino“, – pasakojo Mykolas.

REKLAMA
REKLAMA

Tad dabar ruoš naują užpiltinę.

Dabar pats veiksmingumas – nusiperki kokio šnapso, užpili pilną sloiką prigrūdęs ir laikai iki rudens tamsiai“, – tikino Rimutė.

REKLAMA

O kol lapeliai švieži, ir salotų pasigamins.

Ridikėlių, agurkų prisikapojat ir pamatysit, kokios geros salotos“, – patarė moteris. 

Sako žinantys, kad meškiniai česnakai ir cholesterolį mažina, širdį stiprina ir energijos suteikia.

Jei cholesterolis nenumušamas jokiais vaistais, čia išbandyta ne mūsų vienų, bus be jokių vaistų nulinis tau tas cholesterolis“, – kalbėjo Rimutė.

REKLAMA
REKLAMA

Augalas nuo šimto ligų

Ir šias kauniečių žinias patvirtina mokslininkai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Jurga Bernatonienė sakė, kad meškiniai česnakai išties unikalūs, o vertingiausi – švieži jų lapai.

Tai – galingas antioksidantas, detoksikuojanti priemonė, puikiai veikia kepenis, tulžį, visą žarnyną, taip pat širdies ir kraujagyslių veiklą, puiki priemonė esant mažakraujystei, mažina cholesterolio kiekį ir stiprina imunitetą“, – dėstė profesorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis augalas – tikra vitaminų bomba. O vitamino C jame net 10 kartų daugiau nei citrinoje.

Jo sudėtyje yra geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, vario, sieros junginių ir vitamino C“, – vardijo J. Bernatonienė.

Tik profesorė priminė – svarbu nepadauginti, nes kas vieniems nauda, kitiems gali ir pakenkti.

Jis skystina kraują, todėl tai gali būti ir trūkumas, ir privalumas, reikia atkreipti dėmesį. Taip pat meškinis česnakas plečia kraujagysles ir mažina kraujospūdį“, – pabrėžė LSMU profesorė.

REKLAMA

Tad apie stebuklingas meškinių česnakų savybes pasiskaitę gyventojai tarsi pamišę į miškus traukia būriais.

Panašiai kaip grybautojų, tikrai daug ir kasdien, po darbo, aišku, daugiau, o savaitgaliai mašinų srautas nesustoja“, – apibendrino Padauguvos girininkas Kęstutis Markevičius.

Niokoja mišką

Vieni gražiai skina, organizmą stiprinti nori, o kiti, deja, rauna ir net kasa. Girininkas parodė neseniai suniokotas augimvietes. Meškinių česnakų plantacijose iš tolo šviečia tušti plotai.

REKLAMA

Kultūros norėtųsi, kad atėjęs į mišką elgtųsi mandagiai gamtai, pasirinktų česnako, pasiskintų, mes tik už tai, tačiau nekastų, nes tai yra nepagarba ir miškininkams, ir miškui“, – kalbėjo K. Markevičius

Daugiau kaip pusę amžiaus meškiniai česnakai buvo griežtai saugomi ir įrašyti į Raudonąją knygą. Apsaugą prieš kelerius metus panaikinus, žmonės tarsi pamišę puolė juos rinkti. Dabar yra ribojimų šiuos augalus pardavinėti, ir nors jų galima užsiauginti patiems iš sėklų, aplinkosaugininkai pardavėjų sąžinę gali patikrinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galėtų paprašyti asmens, kuris turguje ar kitur parduoda, kad įrodytų, nuvežtų į sklypą, kuriame augina tokį kiekį meškinių česnakų“, – perspėjo Aplinkos ministerijos patarėja Laura Janulaitienė.

Jei augimvietės bus niokojamos masiškai, Aplinkos ministerija atstovai sako svarstysiantys, ką daryti.

Mąstome apie peržiūrą saugomų rūšių sąrašo, kol dar mokslininkai siūlo mums apriboti jo naudojimą ir griežtinti kontrolę, baudos bus griežtinamos“, – pabrėžė L. Janulaitienė.

Šiuo metu už miške išrautą ar iškastą meškinį česnaką ir jo pardavinėjimą gresia bauda nuo 30 iki 70 eurų.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Kam jį išvis rauti
Kam jį išvis rauti
Pilna sėklų parduotuvėse, nė euro nekainuoja, vieną kartą pasisėji ir turi visam gyvenimui.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų