• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ima plisti Delta, kitaip vadinama indiškąja, koronaviruso atmaina. Specialistai įspėja, kad šios viruso mutacijos simptomai kiek kitokie, nei mums įprasto koronaviruso varianto, indiškoji atmaina taip pat yra daug labiau užkrečiama. Ekspertai gyventojams siūlo labai gerai pagalvoti dėl atostogų užsienyje, kadangi naujos pavojingos viruso mutacijos į Lietuvą patenka būtent dėl iš užsienio atvykstančių žmonių.

Lietuvoje ima plisti Delta, kitaip vadinama indiškąja, koronaviruso atmaina. Specialistai įspėja, kad šios viruso mutacijos simptomai kiek kitokie, nei mums įprasto koronaviruso varianto, indiškoji atmaina taip pat yra daug labiau užkrečiama. Ekspertai gyventojams siūlo labai gerai pagalvoti dėl atostogų užsienyje, kadangi naujos pavojingos viruso mutacijos į Lietuvą patenka būtent dėl iš užsienio atvykstančių žmonių.

REKLAMA

Lietuvoje ketvirtadienį pirmą kartą aptikta nerimą kelianti Delta koronaviruso atmaina, pirmą kartą užfiksuota Indijoje. Penktadienį šalyje nustatyti dar du nauji Delta arba indiškosios atmainos variantai. 

Apie naują Lietuvoje užfiksuotą viruso atmainą aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalba Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė ir LSMU Kauno klinikų generalinis direktorius profesorius habilituotas daktaras Renaldas Jurkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Plinta dvigubai sparčiau

R. Jurkevičius pasakojo, kad Delta atmaina yra daug sparčiau plintanti nei įprastas koronavirusas – jei pirminiu koronaviruso variantu vienas žmogus galėdavo užkrėsti tris žmones, tai indiškąją atmainą vienas žmogus gali virusą pernešti šešiems žmonėms.

REKLAMA

„Mums, paprastiems žmonėms, svarbu žinoti, kad visiškai pasikeitė ta klinika, kuo žmogus skundžiasi užsikrėtęs šiuo Delta virusu.

Dažniausi simptomai: galvos skausmas, gerklės skausmas, sloga, karščiavimas. Tokių simptomų kaip skonio, uoslės praradimas čia praktiškai nepasitaiko. Iš esmės, mes turime ir tą patį virusą, bet ir šiek tiek kitokį, kitokią ligą“, – pasakojo profesorius.

Pasak pašnekovo, kol kas duomenys vienareikšmio atsakymo, ar Delta atmaina užsikrėtęs žmogus suserga sunkiau, nepateikia. R. Jurkevičius priminė Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono šią savaitę pasakytus žodžius, kad šis viruso atmaina yra labiau užkrečiama, bet pati liga nėra sunkesnė.

REKLAMA
REKLAMA

„Kuo tai paaiškinti? Žinote, Jungtinėje Karalystėje dažniausiai užsikrečia 20–30 metų žmonės, jauni žmonės. Nuo praeitų [viruso] variantų jauni žmonės sirgdavo lengvesne viruso forma, rečiau patekdavo į ligonines.

Kitas dalykas, Jungtinėje Karalystėje labai daug vakcinuotų žmonių, 80 proc. vakcinuotų bent viena doze. Jei užsikrečia vakcinuotas žmogus, tikėtina, kad jis sirgs lengviau. Situacija iki galo nėra aiški“, – kalbėjo R. Jurkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno klinikų vadovas pasakojo, kad Delta atmaina, kaip ir daugelis kitų koronaviruso variantų, yra pavojingiausia vyresnio amžiaus žmonėms.

Profesoriaus teigimu, nors dar sunku pasakyti, ar Delta atmaina taps dominuojančia koronaviruso atmaina Lietuvoje, tai tik laiko klausimas.

Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje tai jau tapo labiausiai paplitusia atmaina, tuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose indiškuoju koronaviruso variantu užsikrėtė dešimtadalis visų užkrėstųjų.

REKLAMA

Gali koreguoti karantino atlaisvinimus

„Bet kokia viruso mutacija kelia didelį nerimą. Reikia išsiaiškinti, koks bus plitimas, koks bus užkrečiamumas. Aišku, tikėtasi, kad ir Lietuvoje atsiras ta atmaina. Turime džiaugtis, lyginant su latvių situacija, atrodome kur kas geriau.

<...> Tai tik indikacija, kad turime išlikti budrūs. Tos atmainos plis ir toliau, kol nesustabdysime šio viruso plitimo pasauliniu mastu, visada turime išlikti budrūs. Tos mutacijos atsiranda, norime mes to ar nenorime“, – kalbėjo J. Sejonienė.

REKLAMA

Seimo narės tvirtinimu, tik aktyvi viso pasaulio gyventojų vakcinacija gali padėti suvaldyti situaciją. J. Sejonienės teigimu, naujos atmainos plitimas matyt koreguos karantino ribojimų atlaisvinimą. Tiek premjerė Ingrida Šimonytė, tiek sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys vylėsi, kad birželis bus paskutinis mėnuo, kai šalyje galioja karantino režimas.

„Turime atsižvelgti ne tik į tas tendencijas, kurios yra pasaulyje, bet ir į savo šalies situaciją. Lietuvoje situacija šiuo metu yra žymiai gerėjanti, tikrai efektyviai vykdome vakcinaciją, tikrai naujų atvejų skaičius, sunkiai sergančių skaičius, tų, kurie yra hospitalizuojami yra mažas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis tuo, negalime laikyti uždarytų žmonių visus metus, dėl to, kad pasaulyje kažkas tai plinta. Bet, neabejotinai, situacija yra sekama, vertinama dinamiškai ir priemonės taikomos, atsižvelgiant į esamą situaciją“, – sakė Seimo narė.

R. Jurkevičiaus teigimu, šiuo metu svarbiausias uždavinys – kuo greičiau ir kuo daugiau žmonių paskiepyti nuo koronaviruso.

„Labai svarbus uždavinys, ženkliai svarbesnis nei diskutuoti, ar uždaryti, ar neuždaryti kavines ar panašiai. Apie vakcinavimą mes turime kalbėti“, – tikino profesorius.

REKLAMA

Kokios vakcinos veiksmingiausios?

R. Jurkevičiaus teigimu, prieš indiškąją atmainą veiksmingiausios vakcinos – „Moderna“ ir „BioNTtech“ bei „Pfizer“ gamina „Comirnaty“ vakcina.

„Jos šiek tiek, keliais procentais turi didesnė efektyvumą“, – pažymėjo profesorius.

Visgi, anot R. Jurkevičiaus, Jungtinės Karalystės patirtis rodo, kad po dviejų „AstraZeneca“ vakcinos dozių, jos efektyvumas „Pfizer“ vakcinai nelabai ir nusileidžia.

REKLAMA

„Tas skirtumas yra 2–4 proc., tai tokio esminio skirtumo šiai dienai neturime“, – tikino Kauno klinikų vadovas.

Kelionių į užsienį nerekomenduoja

Naujos atmainos atsiradimas sutampa ir su ne vieno gyventojo atostogų pradžia. J. Sejonienė rekomenduoja dar šią vasarą atsisakyti kelionių į užsienį.

„Suprantu, kaip žmonės pasiilgę to normalaus gyvenimo. Bet, vis dėlto, situacija šiuo metu diktuoja taip, kad turime išlikti budrūs, turime saugotis ir patys, ir saugoti kitus. Aišku, ir Lietuvoje atsiranda tų mutacijų, bet tos pavojingos mutacijos, jos yra įvežtinės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną kelionę turime įvertinti, kad net ir kelionės metu žmonės turi išlikti budrūs ir laikytis elementariausių infekcijos kontrolės principų“, – kalbėjo J. Sejonienė.

„Net ir dvi vakcinos dozės ir kelionių sertifikatas neatleidžia nuo tos pareigos, atsakomybės laikytis pačių elementariausių priemonių: atstumų, dezinfekcijos, kaukių dėvėjimo“, – pridūrė Seimo narė.

Nusprendusiems visgi vykti atostogauti į užsienį, R. Jurkevičius rekomenduoja atidžiai sekti situaciją kitose šalyse, ten fiksuojamus užsikrėtimų skaičius.

REKLAMA

„Yra šalių šiai dienai, kur atvejų skaičius yra mažesnis nei Lietuvoje, tarkime, Vokietijoje, dar kažkur pasižiūrėti, kur yra saugu važiuoti. Be abejo, kalba eina apie vakcinuotus žmones. Jei nesi vakcinuotas, tai tas važiavimas yra labai rizikingas yra“, – teigė profesorius.

Visą J. Sejonienės ir R. Jurkevičiaus pokalbį laidoje „Dienos pjūvis“ žiūrėkite vaizdo įraše, kurį rasite teksto pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų