Vis dažniau į vaistines užsukę žmonės skundžiasi ne vienu, o iškart keletu virusinių ligų simptomais.
„Tokiais atvejais žmonės prašo pagalbos rasti tinkamiausią medikamentų derinį, kuris padėtų skubiai pasijausti geriau“, – komentuoja „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.
Nors visus metus stebima paaugusio peršalimo tendencija, nuo rugsėjo vidurio staigiai išaugo vaistų nuo peršalimo poreikis. Daugiausiai vaistinėse žmonės ieško preparatų gerklės skausmui, kosuliui, slogai ir sinusitui lengvinti.
„Taip pat rudenį pastebėjome išaugusį susidomėjimą vitaminais imuniteto stiprinimui. Dažniausiai žmonės ieško šių vitaminų – vitaminas D ir C, žuvų taukai, kompleksiniai maisto papildai imunitetui. Lyginant su vasaros mėnesiais, rudens sezonu žmonės šių vitaminų įsigijo 50 proc. daugiau“, – nurodo R. Lipnevičiūtė.
„Camelia“ išplėstinės praktikos vaistininkas, vaistinės vedėjas Rimvydas Blynas primena, kad nors ir rudenį prasideda virusinių infekcinių ligų sezonas, niekur nedingsta ir nuo sezono nepriklausančios lėtinės ligos – padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių, sąnarių ligos.
„Dėl šios priežasties rudenį dažniausiai žmonės į vaistinę ateina įsigyti receptinių vaistų lėtinėms ligoms gydyti, nereceptinių vaistų virusinėms infekcinėms ligoms gydyti ir profilaktinių priemonių, pavyzdžiui, įvairių maisto papildų su vitaminais ar mineralais“, – nurodo R. Blynas.
Pastebima, kad žmonės vis anksčiau pradeda stiprinti savo imunitetą, taip siekdami rudens sezonu išvengti virusinių ligų.
Didžiausias susidomėjimas
Dėl atvėsusio oro padaugėjo žmonių, kuriuos kamuoja peršalimas ir tokie su juo susiję nesunkūs negalavimai kaip užgulusi ar varvanti nosis, gerklės perštėjimas arba skausmas, kosulys.
Todėl R. Blynas pateikia sąrašą prekių, kurių poreikis yra fiksuojamas didžiausias:
· prakaitavimą skatinančios arbatos, pavyzdžiui, beržų lapų, liepų žiedų;
· nereceptiniai vaistai ar medicininės prekės, skirtos gerklės skausmui, perštėjimui malšinti – maisto papildai su islandine kerpe, čiulpiamos pastilės, aliejiniai purškalai;
· atsikosėjimą lengvinantys sirupai;
· su nosies varvėjimu kovoti padedantis izotoninio jūros vanduo;
· nosies užgulimą lengvinantis hipertoninio jūros vanduo.
„Verta paminėti ir dar vieną prekių kategoriją – žmonės šiuo metu dažnai įsigyja profilaktikai skirtų nosies purškalų su jota-karageninu, kurie padengia jos gleivinę plėvele ir saugo nuo virusų prasiskverbimo į organizmą“, – akcentuoja R. Blynas.
Pavasarį kalio jodido įsigyti buvo sunku, o kaip dabar?
Vasario 24 d. Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą išaugo kalio jodido paklausa. Todėl norintys įsigyti šio preparato to padaryti negalėjo, nes jo nebuvo visoje rinkoje.
Vaistinių atstovai dabar informuoja operatyviai sureagavę į susiklosčiusią operaciją ir jau apsirūpinę kalio jodidu.
„Pastaruoju metu vėl stebime išaugusią kalio jodido paklausą. Situaciją stebime ir esame pasiruošę atliepti rinkos pokyčius“, – nurodo „BENU“ vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita Šelekaitė-Ivaškevičienė.
Kalio jodido preparatų turima tiek vaistinėse, tiek sandėlyje, todėl galime jų galima pasiūlyti ir vilniečiams, kuriems šios tabletės dalijamos nemokamai, ir kitų miestų gyventojams.
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimo.
Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos. Lietuva, ruošdamasi Baltarusijos Astravo atominės elektrinės paleidimui, iš viso įsigijo 4 mln. stabiliojo jodo tablečių ir paskirstė jas keliolikos savivaldybių gyventojams.
Nerimo dėl radiacinės saugos sukėlė Rusijos pajėgų Zaporižios atominės elektrinės apšaudymai