Antradienį LRT radijui N. Grunskienė teigė, kad 2022 m. kovo 1 d. sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kuri tiria Ukrainoje vykdomą agresiją, draudžiamas karo atakas ir kitus karo nusikaltimų, toliau juda į priekį.
„Šiai dienai mes turime į Lietuvą atvykusių daugiau negu 86 tūkstančius Ukrainos piliečių, iš jų apklausta daugiau nei 450. Šioje byloje turime apie 130 asmenų, pripažintų nukentėjusiais“, – LRT radijui sakė N. Grunksienė.
Ji priminė, kad teisėsauga yra nustačiusi tris asmenis, kurie pripažinti įtariamaisiais dėl režisieriaus Manto Kvedaravičiaus nužudymo 2022 m. pavasarį. Anksčiau prokuratūra pranešė, kad šie asmenys – trys nepripažintos Donecko Liaudies Respublikos 1-ojo armijos korpuso 1-osios atskirosios motorizuotųjų šaulių brigados kariai.
„Atliekamos kitos procedūros tam, kad būtų galima šiuos asmenis teisti už akių“, – užsiminė generalinė prokurorė.
N. Grunskienė pridūrė, kad teisėsauga taip pat tiria ir kito Lietuvos piliečio žūties Ukrainoje aplinkybes, tačiau daugiau detalių neįvardijo.
Generalinė prokurorė, kalbėdama apie teisėsaugos tyrimus, susijusius su už Lietuvos ribų galimai padarytais nusikaltimais, teigė, kad yra tiriamas žmonių kankinimo Baltarusijoje atvejis.
„Vieninteliai esame pradėję ikiteisminį tyrimą dėl kankinimo Baltarusijoje. Didelis darbas padarytas, apklausta virš 70 žmonių, virš 60 yra pripažinta nukentėjusiais“, – pasakojo N. Grunskienė.
ELTA primena, kad Lietuvos prokuratūra buvo vieną pirmųjų, pradėjusių ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, agresijos, draudžiamų karo atakų ir kitų karo nusikaltimų, vykdomų Ukrainoje.
Šį tyrimą šiuo metu atlieka jungtinė tyrimo grupė, kurią sudaro prokurorai, pareigūnai iš įvairių Europos šalių, JAV.
Pagrindinis 2022 m. kovo 1 d. Lietuvoje pradėto ikiteisminio tyrimo tikslas – rinkti ir dokumentuoti iš Ukrainos į Lietuvą bei kitas Europos šalis besitraukiančių žmonių parodymus bei visą kitą įmanomą medžiagą, kuri galėtų būti panaudojama patraukiant kaltus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.