„Santykių normalizavimas yra tam tikras siekis, nes Europos Sąjunga (ES), nepaisant to, kad su Kinija santykiai nebus labai rožėm kloti, ginčysis dėl ekonomikos, dėl tarifų, dėl protekcionistinių priemonių, (...) bet diplomatinius santykius ES stengiasi išlaikyti“, – interviu BNS penktadienį sakė G. Paluckas.
„Tai mes iš konteksto iškristi negalime ir negalime to vadinti lyderyste“, – pridūrė jis.
Santykiai pašlijo atidarius Taivaniečių atstovybę
Lietuvos ir Kinijos ryšiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę, tada Pekinas pažemino diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva ir ėmėsi prekybos ribojimų.
Paklaustas, ar Lietuva sieks, kad į Pekiną grįžtų dirbti Lietuvos ambasadorius, o į Vilnių – Kinijos ambasadorius, G. Paluckas atsakė: „Tikrai taip.“
Kandidatas į premjerus sakė, kad santykių normalizavimo bus siekiama „nesižeminant, negriūnant, neklūpint ir nemaldaujant nieko“.
„Esame suvereni šalis, mūsų priklausomybės nuo Kinijos tikrai nėra ir jos suformuoti niekas nesiekia, bet diplomatiniai santykiai yra vertybė. Juos vis tiktai reikia turėti“, – kalbėjo socialdemokratas.
Pasak jo, leisdama Taivanui Vilniuje atidaryti Taivaniečių vardo atstovybę Lietuva padarė „grubią diplomatinę klaidą“, tačiau neatsakė, ar sutiktų kreiptis į Taipėjų su prašymu keisti jos pavadinimą, jeigu to prašytų Kinija.
„Nespekuliuokime, mes nežinome, ko kinai prašys. Mes nežinome realios situacijos“, – teigė G. Paluckas.
Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.