Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys penktadienį dalyvavo Darbo partijos frakcijos posėdyje. Nors posėdyje ministras turėjo kalbėti apie sveikatos priežiūros įstaigų reformą, neišvengta klausimo dėl privalomo skiepijimo.
Dokumentus pateikti planuoja artimiausiu metu
A. Dulkys dar ketvirtadienį vakare pranešė, kad kitą savaitę Vyriausybei ketina teikti siūlymą įtvirtinti privalomą skiepijimą tam tikrų specialybių atstovams.
Ministras teigia, kad penktadienį vyksta galutinis teisės aktų derinimas, dokumentus paviešinti planuojama dar penktadienį arba pirmadienį.
„Bus laukiama įžvalgų ir pastebėjimų, o tada pagal Vyriausybės darbo ritmą gali būti, kad Vyriausybė neformaliame pasitarime pasitars šiuo klausimu. Tada, priklausomai nuo to, trečiadienio posėdžių cikle gali jau ir turėti svarstymo stadiją“, – teigė A. Dulkys.
Kadangi projektas nėra baigtas derinti, ministras kol kas atskleižia tiek, kad nekalbama apie visuotinį privalomą skiepijimą. Kol kas diskutuojama apie privalomą vakcinaciją tam tikroms profesijų grupėms.
„Tai būtų sveikatos apsaugos sistema, švietimo sistema, socialinė sritis, slauga, globa. Yra pasiūlymų pasvarstyti kariuomenę, valstybės tarnybą. Kol kas tiek galiu pasakyti. Manau, kad informacijos daugiau turėsime kitą savaitę tarp pirmadienio ir trečiadienio“, – aiškina A. Dulkys.
Visos detalės, pasak ministro, dabar yra derinamos, tad jų atskleisti ministerija neketina.
„Palaukime kitos savaitės, baigsis tarpinstitucinis derinimas ir tada turėsime diskusiją, kuri, jei Vyriausybė pritars, persikels pas parlamentarus į Seimą ir į komitetus“, – sako A. Dulkys.
Privalomi skiepai tiems, kas dirba su žmonėmis
Darbo partijos pirmininko pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė suabejojo, ar tikria verta įvesti privalomą skiepijimą minėtų specialybių atstovams, kai didžioji dalis jų ir taip yra pasiskiepiję.
Ministras A. Dulkys teigia, kad šiuo klausimu taip pat yra diskutuojama.
„Sekame kitų šalių situaciją, beveik 2/3 ES valstybių šiuo metu jau vyksta diskusija panašia kryptimi. Manau, kad nieko blogo, kad mes irgi turėsime projektą, jį išdiskutuosime, įsivertinsime pastebėjimus, nuomones. Sveikatos apsaugos sistemoje tampa svarbu, nes ten yra įvairių darbo vietų.
Yra, kas dirba su rizikos žmonėmis ir kas nedirba. Kaip žinome, naujos viruso atmainos turi sklidimą ne tik tarp nevakcinuotų – ir vakcinuoti žmonės turi laikytis tam tirkų rekomendacijų ir panašiai. Tam ir yra teisėkūra, kad iniciatyvos būtų išdiskutuotos. Jos ilgą laiką buvo tarpinstituciniame lygmenyje, analizavo teisininkai. Manau, kad pasieksime Vyriausybės kabinetą, gal ten sustos, o jei ne, judėsime į parlamentą ir turėsime galimybių aptarti niuancus“, – sako A. Dulkys.
Kada galėtų įsigalioti pokyčiai dėl privalomos vakcinacijos tam tikrų sričių darbuotojams, kol kas nėra numatyta.
Lietuvoje šia savaitę nustatyti pirmieji du koronaviruso omikron atmainos atvejai. Didelį skaičių mutacijų turintis viruso variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje praėjusį mėnesį, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.
Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – mažesnis vakcinų veiksmingumas.
Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.