• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos bažnyčiose dėl koronaviruso grėsmės atsisakyta švęsto vandens, taip pat rekomenduojama tikintiesiems nebučiuoti kryžių ir kitų relikvijų.

Lietuvos bažnyčiose dėl koronaviruso grėsmės atsisakyta švęsto vandens, taip pat rekomenduojama tikintiesiems nebučiuoti kryžių ir kitų relikvijų.

REKLAMA

Apie tai spaudos konferencijoje antradienį pranešė Lietuvos Vyskupų Konferencijos generalinis sekretorius, kunigas Kęstutis Smilgevičius.

„Išnyko švęstas vanduo, naudojamas bendrai. Tai yra padaryta, kad nesudarytume galimybių virusui plisti. Laikinai atsisakyta visų kontaktinių pamaldumo būdų, kurie galėtų leisti infekcijai plisti“, – sakė dvasininkas.

„Rekomenduojama šiuo metu nebučiuoti kryžių, kas kai kur yra tradicija, nebučiuoti relikvijų“, – teigė jis.

Pasak K. Smilgevičiaus, švęsto vandens šalies katalikų maldos namuose atsisakyta jau apie dešimt dienų, tačiau tai – tik bendro naudojimo švęstas vanduo.

REKLAMA
REKLAMA

„Švęsto vandens jau apie dešimt dienų kai jo ten nėra. Noriu pabrėžti, kad tai yra vanduo, kuris yra daugelio žmonių naudojamas. Tai nereiškia, kad mes atsisakysime apšlakstymo sekmadieniais, ar švęsto vandens ten, kur jis prieinamas tik vienam kunigui“, – sakė kunigas.

REKLAMA

„Šita priemonė šiuo metu yra būtina. Džiaugiamės, kad visoje Lietuvoje ji buvo labai greitai įvykdyta“, – pridūrė jis.

Lietuvos bažnyčiose ir parapijose taip pat turėtų būti pakabinti ir informaciniai lapai su rekomendacijomis, ten pat sudarytos sąlygos nusiplauti rankas.

Be kita ko, pasak K. Smilgevičiaus, kol kas nėra būtinybės dėl koronaviruso grėsmės keisti komunijos dalijimo tradicijų.

„Šiuo metu tikrai nėra jokios būtinybės tą daryti“, – sakė dvasininkas.

„Valstybės ir Bažnyčios bendradarbiavimo pavyzdys“

K. Smilgevičius taip pat pabrėžė, kad dabartinis išbandymas koronavirusu yra Bažnyčios ir valstybės efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdys.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis išbandymas yra gražus Bažnyčios ir valstybės efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdys“, – pasakojo Lietuvos Vyskupų Konferencijos atstovas.

Anot jo, kol kas papildomų apribojimų, kaip kai kurių tradicinių pamaldų atsisakymo, imtis dėl koronaviruso grėsmės neketinama, tačiau situacija stebima.

K. Smilgevičius taip pat priminė, kad sekmadieniais eiti į bažnyčią reikėtų tik tiems, kurie gali tą padaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pareiga galioja tik tiems, kurie tą pareigą gali įvykdyti, o tai reiškia – pakankamai sveikiems žmonėms. Jeigu negali pareigos įvykdyti dėl ligos, tu tos pareigos ir neturi, ji tau negalioja“, – sakė K. Smilgevičius.

Pasaulyje šiuo metu registruota daugiau ne 114,5 tūkst. kiniško koronaviruso atvejų, taip pat – kiek daugiau nei 4 tūkst. mirčių.

Iki šiol vienintelis viruso atvejis Lietuvoje patvirtintas vasario pabaigoje iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad dar pirmadienį vakare Lietuvos medikų sąjūdis išplatino rekomendacijas dvasininkams siekiant išvengti koronaviruso plitimo.

Kreipimesi buvo rekomenduojama ir prašoma tol, kol pasaulyje bus suvaldyta COVID-19 krizė:

1.  Pakeisti šv. Komunijos dalinimo būdą – paduoti ją tikintiesiems į rankas;

2.  Dalinant šv. Komuniją, dvasininkams užsidėti vienkartinę higieninę pirštinę;

3.  Nebelaikyti Bažnyčios prieigose švęsto vandens bendram naudojimuisi;

4.  Prieš šv. Mišias dezinfekuoti bažnyčioje esančių baldų paviršius;

5.  Nuolat priminti tikintiesiems tinkamos rankų higienos principus, patarti keisti pasisveikinimo įpročius – nespausti rankos, vengti apsikabinimų ir bučinių;

REKLAMA

6.  Rekomenduoti tikintiesiems saugoti bendruomenės narius – praleisti šv. Mišias,  jei jie ar jų artimieji karščiuoja, kosti, yra karantine ar neseniai parvykę iš tolimų kelionių, tokiu atveju patariant šv. Mišias stebėti TV ekranuose;

7. Rekomenduoti tikintiesiems atsisakyti kitų masinių renginių ir nebūtinų kelionių į užsienį;

8. Patarti  tikintiesiems vadovautis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis ir sukarščiavus neskubėti vykti pas šeimos gydytoją, o geriausia – telefonu pasikonsultuoti dėl tolimesnių veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso:

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. 

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

REKLAMA

Taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje; nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

Taip pat – stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

REKLAMA

***

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų