Nuo gruodžio 16 d. kontaktiniu būdu dirbti turintys tėvai ir toliau gali leisti vaikus į darželius, tačiau visiems, kurie gali dirbti nuotoliu, nuo šiol rekomenduojama atžalas prižiūrėti namuose.
Visgi, tokios rekomendacijos patinka ne visiems – dalis tėvų prieštarauja Vyriausybės sprendimams ir dėl vienokių ar kitokių priežasčių vis dar renkasi dienomis vaikus palikti darželiuose.
„Sakykit, ar normalu, kad auklėtojos pačios nusprendžia, kad „su jumis jau atsisveikinsim kol kas, nes korona“? Vakar pačios sukrovė mano vaiko daiktus. Nei neatsiklausė. Jos nori, kad kuo mažiau liktų vaikų šiuo laikotarpiu.
Bet direktorės laiške nebuvo nurodyta, kad negalima vesti. Yra tik rekomendacija. Ar auklėtojos gali taip savivaliauti?“, – tokį įrašą socialiniuose tinkluose paskelbė viena mama.
Ir ji tikrai nėra vienintelė, susidūrusi su panašia situacija – vilnietė Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) tv3.lt pasakoja, jog pastarosiomis dienomis jos šeimai teko išgirsti itin nemalonių komentarų iš savo darželio auklėtojos.
„Grupėje dirba dvi auklėtojos. Viena iš jų yra vyresnio amžiaus, ko gero, rizikos grupei priklausanti moteris. Nuo pat pandemijos pradžios ji nuolat nepatenkinta, kad kai kurie tėvai veda vaikus į darželį nesilaikydami rekomendacijų to nedaryti.
Šįryt vyrui ji atskaitė moralą prie lauko durų kalbėdama per domofoną, kad jis dirba nuotoliniu, o aš esu vaiko priežiūros atostogose su mažąja sese ir kodėl atvedėme vaiką į darželį, nes labai rizikuojame“, – skundžiasi moteris.
Laura taip pat aiškina, jog dirbant nuotoliu ir prižiūrint dar vieną mažametį, ji su vyru tiesiog negalėtų vaikui skirti tiek dėmesio ir lavinimo, kiek jis gauna ugdymo įstaigoje.
„Mano vaikas darželyje gauna jam reikalingą logopedo pagalbą, aš nesu nei logopedė, nei turiu pedagogo išsilavinimą, kad galėčiau jam suteikti kvalifikuotą pagalbą. Ir lai būsiu pati blogiausia ir neatsakingiausia mama kitų akimis, kad toliau vedu priešmokyklinukę į darželį, bet tikrai nesiruošiu vaiko laikyti uždaryto tarp keturių sienų ir bijoti to, kas neišvengiama“, – savo nuomonę išsako vilnietė Laura.
Kyla klausimas, ar darželiai elgiasi etiškai
Socialiniuose tinkluose šiuo klausimu užvirė itin arši diskusija, atsirado nemažai tėvų palaikančių ugdymo įstaigų pusę ir teigiančių, jog taip besiskundžiantiems paprasčiausiai trūksta sąmoningumo.
„Ar būtinai jums turi būti parašyta „Draudžiama“? Juokas ima iš tų mamų. Bus uždrausta, putosis, kad negalima vesti... Rekomenduojama dėl jūsų vaikų saugumo ir sveikatos. Patys parsinešėm iš darželio šitą virusą ir apkrėtėm pusę šeimos... Per tokias va neatsakingas mamas“, – rašo kita socialinių tinklų vartotoja.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Lina Bagdanavičienė tokį ugdymo įstaigų elgesį vertina prieštaringai. Jos teigimu, šiuo atveju gali būti prasilenkta ir su etikos normomis.
„Sunku vertinti žmonių elgesį, kada pats nebūni realioje situacijoje. Kadangi mes, ikimokyklinės ugdymo įstaigos, turime tik rekomendacijas ir nėra parašyta, kad mes turime kažkaip rūšiuoti tuos vaikus, atrinkti juos, tai ir negalime sau prisiimti šių sprendimų. Tikrai gal tos situacijos šeimose yra sudėtingos, jeigu tėvai ryžtasi vesti vaikus.
Manau, tai yra visos visuomenės švietimo reikalas ir neturėtų auklėtojos prisiimti sau šitos pareigos. Tai yra etikos šiek tiek normos ir vis dėlto mums yra palikta teisė dirbti ir vykdyti ugdymą tiesioginiu būdu“, – sako L. Bagdanavičienė.
Asociacijos prezidentė sako nenorinti vertinti Vyriausybės sprendimo palikti darželius atvirus visiems, tačiau pripažįsta, jog mažas vaikų sergamumas dar tikrai nereiškia, jog jie negali būti aktyvūs viruso nešiotojai, o darželiai esą tikrai lengvai gali tapti ligos židiniais.
„Jie gali būti ir nešiotojai, yra didžiulėje rizikoje patys pedagogai ir darbuotojai, kur taip pat yra daug nerimo. Mes esame tie, kurie palikti dirbti. Niekas mažų vaikų netiria, jie ateina iš šeimų. Aišku, kiekviena įstaiga laikosi tų saugumo taisyklių, bet pedagoginė bendruomenė yra sunerimusi“, – tv3.lt dėsto L. Bagdanavičienė.
ŠMSM: Jei tik įmanoma, pasilikite namuose
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) savaitės pradžioje taip pat išplatino pranešimą, kuriame prašė tėvų, galinčių dirbti namie nevesti vaikų į darželius ir ieškoti galimybių likti namie.
„Labai prašome tėvelių: jei galite nevesti savo vaiko į darželį – taip ir padarykite. Darželiai ir jų personalas dirba šiuo sudėtingu laikotarpiu, nes kai kurie tėveliai dėl darbo specifikos ar kitų svarbių aplinkybių negali vaikų prižiūrėti namuose. Pirmiausia tai gydytojai ir vidaus reikalų sistemos darbuotojai.
Situacijos šeimose – labai skirtingos, bet tikime mūsų žmonių sąmoningumu ir atsakomybe. Jei tik įmanoma, pasilikite namuose“, – komentare BNS teigė ŠMSM ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Tv3.lt ŠMSM aiškina, jog šiuo atveju nėra vienos teisingos pusės. Nors tėvai vis dar gali patys spręsti, ar reikėtų į darželius vesti savo vaikus, ŠMSM teigimu, verta pagalvoti ir apie ikimokyklinio ugdymo darbuotojų saugumą.
„Leisti ar neleisti vaikus į darželį – tėvų sprendimas. Jie sprendžia, ar laikytis rekomendacijos.
Dirbti ir prižiūrėti mažamečius vaikus namuose – nelengva, kai kuriems tėvams dėl jų darbo specifikos – ir neįmanoma. Kiekvienos šeimos situacija yra labai skirtinga ir tik jie patys gali ją pasverti.
Sykiu reikia išgirsti ir darželių darbuotojus – jie turi savo vaikų, rūpinasi savo šeimų sveikata. Bet jie dirba, kad galėtų dirbti medikai, mūsų saugumą užtikrinantys pareigūnai, kurjeriai, paštininkai, pardavėjai ir kitų profesijų atstovai”, – rašoma ŠMSM atsiųstame komentare.
Šimonytė prabilo apie galimybę visiškai uždaryti darželius
Parlamentaras Lina Kukuraitis ketvirtadienį Seime naujosios Vyriausybės klausė, ar nebūtų protingiau daryti taip, kaip buvo daroma pavasarį – iš viso uždaryti darželius, o tėvams mokėti ligos išmokas.
„Klausimas apie vaikų darželius. Jie lyg ir uždaromi, lyg ir ne. Retorika tokia, kad kviečiame tėvus, kurie dirba per nuotolį nevesti vaikų, bet situacija tokia, kad būtent tėvai auginantys mažus vaikus yra rizikoje labiausiai būtu pažeisti psichiškai. Atrodo, kad situaciją turi prisiimti tėvai – jie turi ir vaikus prižiūrėti, ir per nuotolį dirbti“, – Seime kalbėjo parlamentaras, buvęs ministras L. Kukuraitis.
Premjerė Ingrida Šimonytė pripažino, kad jei tenka likti namuose su keliais vaikais, kurių vienas, pavyzdžiui, turi mokytis, o kitas yra darželinukas, tai yra sudėtingas krūvis.
„Situacija dėl darželių yra gana nevienareikšmiška. Paprasčiausias dalykas būtų uždaryti darželius, tą ekspertai laiko viena iš efektyviausių priemonių. Čia ne pinigų klausimas, čia ir klausimas psichikos sveikatos. {...} Girdžiu ką sakot, verta svarstyti, kuri alternatyva yra geresnė“, – teigė I. Šimonytė.
Karantinas Lietuvoje pratęstas iki sausio 31 d.
Vyriausybės narių komentarai apie karantino apribojimus: