• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagal naujausius Vyriausybės priimtus karantino sugriežtinimus, ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti namuose. Tačiau kai kuriose šalies savivaldybėse ši rekomendacija jau spėjo virsti ribojimu – vaiką darželyje palikti galima tik su specialiu prašymu ir pažyma iš darbdavio. 

Pagal naujausius Vyriausybės priimtus karantino sugriežtinimus, ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti namuose. Tačiau kai kuriose šalies savivaldybėse ši rekomendacija jau spėjo virsti ribojimu – vaiką darželyje palikti galima tik su specialiu prašymu ir pažyma iš darbdavio. 

REKLAMA

Pirmadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje buvo paskelbta nuo gruodžio 9 d. įsigaliojanti rekomendacija ikimokyklinį, priešmokyklinį ir pradinį ugdymą ir toliau vykdyti tiesiogiai, bet ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

Visgi kai kurios šalies savivaldybės jau yra įsivedusios individualius, dar labiau sugriežtintus karantino ribojimus. Šiose apskrityse darželių veikla yra kuriam laikui sustabdyta, o norint patekti į vadinamąsias „budinčias“ grupes gali tekti ne tik rašyti prašymą įstaigos administracijai, bet ir gauti specialią pažymą iš savo darbovietės, nurodančią priežastį, dėl kurios asmuo negali dirbti nuotoliniu būdu.

REKLAMA
REKLAMA

Į darželius patekti gali ne visi

Ukmergės apskritis yra viena iš kelių Lietuvoje, kur, įvertinus visus sergamumo rodiklius, savivaldybė nusprendė karantino ribojimus lokaliai griežtinti dar labiau. 

REKLAMA

Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas tv3.lt pasakoja, jog čia nuo gruodžio 9 d. dviem savaitėm įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas, o visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos šiam laikotarpiui užsidaro. 

Išimtis taikoma tik tiems vaikams, kurių tėvai tikrai negali dirbti iš namų, o jiems prižiūrėti kiekviename miesto darželyje veiks po dvi specialias grupes.

REKLAMA
REKLAMA

„Taisyklės labai paprastos – tėveliai turi kreiptis į įstaigos administraciją, vadovus, teikdami prašymą su darbdavio pažyma dėl būtinybės darbą dirbti kontaktiniu būdu.

Jeigu yra abu dirbantys tėvai ir mama nenori imti nedarbingumo dėl vaiko priežiūros, tada abu tėvai turi pateikti iš darbdavio tokias pažymas. Situacija yra tokia, kad šitos priemonės yra priimtos siekiant kiek galima sustabdyti viruso plitimą. Vienaip ar kitaip, mūsų visi darželiai yra susiję su Covid-19”, – aiškina Ukmergės rajono savivaldybės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Kalinas pripažįsta, kad toks sprendimas patinka tikrai ne visiems, todėl kai kurie tėvai drąsiai reiškia savo nepasitenkinimą. Visgi, pasak pašnekovo, kiekvienas atvejis yra peržiūrimas individualiai, tad net ir sugriežtinto karantino metu gali būti taikomos išimtys. 

„Suprantate kaip yra – yra žmonių, kurie sako, kad seniai taip reikėjo, bet šiandien vienas tėvelis manęs paklausė, ar aš tikiu, kad virusas egzistuoja. Turbūt nuomonių yra įvairiausių.

REKLAMA

Jeigu yra būtinybė, Ukmergės rajono savivaldybė užtikrina vaikų priežiūrą. Direktoriai (darželių – aut. past.) yra tikrai labai žmogiški, individualiai vertins kiekvieną situaciją. Jeigu yra būtinybė – vaikų priežiūra tikrai bus užtikrinta“, – sako Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.

Karantino metu į darželius veržiasi ne visi

Dar viena panašias priemones taikanti savivaldybė – Kėdainių rajono. Tačiau čia lokalus sugriežtintas karantinas buvo įvestas gerokai anksčiau, dar lapkričio pabaigoje, tad kol kas darželiai mieste uždaryti tik iki gruodžio 13 dienos.

REKLAMA

Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius sako, kad šiuo metu visame mieste dirba specialios „priežiūros“ grupės, o patekimas į jas kiek paprastesnis nei Ukmergėje.

„Nereikia jokių pažymų. Kai buvo pavasarį, reikėjo pateikinėti iš darboviečių pažymas, dabar šito atsisakyta. Bet prašymą tėvai turi užpildyti.

Jeigu nėra galimybių, tėvai dirba, tai ir leidžiama. Mes iš savivaldybės biudžeto ir išlaikome šias grupes“, – apie situaciją Kėdainių rajone pasakoja savivaldybės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia J. Lukoševičius, kol kas tėvų, norinčių vaikus vesti į darželius, nėra daug – visame mieste jų tik kelios dešimtys. Tačiau neseniai atliktos apklausos visgi rodo, kad atidarius ikimokyklinio ugdymo įstaigas, šis skaičius išaugtų. 

„Bet grupių dirba vos ne po tiek, kiek yra vaikų, nes pagal dabartines rekomendacijas operacijų vadovo, negalima jungti grupių. Grupėse yra po vieną vaiką, po du ar tris.

REKLAMA

Sekmadienį baigiasi mūsų savivaldybėje ta situacija. Tai ar čia ekstremalių situacijų komisija svarstys tą klausimą, negaliu atsakyti. Bet matome nuotaikas, darželiai vykdo apklausas – nuo pirmadienio norinčių vesti į šias įstaigas vaikus bus žymiai daugiau“, – dėsto Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas J. Lukoševičius.

REKLAMA

Tokių darželių nėra daug

Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Lina Bagdanavičienė tv3.lt tikina, jog jos žiniomis didžioji dalis Lietuvoje veikiančių darželių bei kitų ikimokyklinio ugdymo įstaigų veikia pagal Vyriausybės rekomendacijas ir vis dar priima visus norinčius.

„Tai gali būti iniciatyva iš savivaldybių atskirų, kurios įvertina sergamumo riziką ir gali nuspręsti, kaip sumažinti moksleivių srautus. Tokių vienetai, kiek man žinoma. Statistikos neturiu, bet jų tikrai nėra daug“, – teigia L. Bagdanavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, naujos rekomendacijos kol kas valstybinių darželių lankytojų skaičiaus dar nesumažino, o tam, kad būtų pasiektas realus norimas rezultatas, gali prireikti ir griežtesnių ribojimų.

 „Jeigu tėvams jau yra sudarytos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu, tiesiog reikia jų pačių sąmoningumo, kad apsaugotų ir savo vaikus.

Ką parodo praktika – tol, kol nėra privaloma, kol nebus išleista dokumento nebepriimti arba užtrinti tik vaikų prieinamumą, kurių tėvai dirba tiesioginiu būdu, negali dirbti nuotoliniu, manau taip ir bus“, – aiškina valstybinių darželių vadovus jungiančios asociacijos prezidentė.

REKLAMA

Verta ieškoti ir kitokių ugdymo proceso organizavimo galimybių

Nevalstybinių ikimokyklinių ugdymo įstaigų asociacijos tarybos narė bei privačių darželių tinklo vadovė Lina Jankauskaitė taip pat teigia, jog dauguma nevalstybinių darželių jokių griežtų draudimų netaiko, tačiau bando tėvus informuoti apie visas galimas rizikas.

„Savo bendruomenei iškomunikavome, kad pagal galimybes, jeigu tik gali, tegul neveda į darželį vaikų. Tokių tikrai yra. Kitų mes negalime priversti to daryti.

REKLAMA

Ypač jeigu tu turi kelių metų vaiką. Taip, tu gali dirbti iš namų, bet kaip ir negali dirbti, kai vaikas šalia, reikalaujantis dėmesio, bendravimo ir žaidimų. Todėl to ir neprašome, kol nėra sugriežtintos karantino sąlygos“, – teigia L. Jankauskaitė. 

Jos nuomone, jeigu atsitiktų taip, kad ir kituose rajonuose tektų grįžti prie griežtesnio karantino, ikimokyklinio ugdymo įstaigoms idealiausia būtų ne taikyti kardinalius ribojimus, o rinktis kitokį, kiek laisvesnį, darbo organizavimo būdą.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu reikėtų griežtinti, o taip gali atsitikti, galbūt reikėtų eiti prie kombinuoto varianto – dalį laiko iš namų, dalį kontakte.

Blogiausia, kas vyksta jau išėjus iš darželio. Aš kartais juokauju, kad geriau atvestų vaiką į darželį, negu neturėdami tos galimybės kombinuotų ir vestų vieną dieną pas kaimyną, kitą dieną pas dar kažką ir taip didintų kontaktų skaičių.

Kad tas vaikas nebūtų mėtomas, nes mes visi žinome, kad vaikams reikalingas stabilumas, kurio tėvai negali užtikrinti tokioje būsenoje, kai reikia dirbti iš namų arba praradus darbovietes“, – aiškina Nevalstybinių ikimokyklinių ugdymo įstaigų asociacijos tarybos narė.

Šiuo metu karantinas šalyje pratęstas iki gruodžio 31 d.

Stebėkite daugiau, tėvai nuotolinio mokymo neišsigąsta ir į pagalbą pasitelks senelius:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų