„Kalbėdama šiuo metu, kai sprendžiama dėl tikslių (Ukrainos narystės NATO – BNS) formuluočių, galu pakartoti – manau, kad šiandien būtini labai aiškūs įsipareigojimai Ukrainai Aljanso vardu“, – antradienį NATO viešajame forume Vilniuje vykusioje diskusijoje sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Labai aiškūs įsipareigojimai ne tik kalbant apie kvietimą narystei, bet taip pat įsipareigojimai dėl praktinės paramos, karinės paramos. Ukraina turi laimėti ir kuo anksčiau ji laimės, tuo bus geriau Aljansui bei mums visiems Vakaruose“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Ji priminė balandžio pradžioje Lietuvos Seimo vieningai priimtą rezoliuciją dėl Lietuvos tikslų per NATO aukščiausiojo lygio susitikimą Vilniuje, tarp jų – ir siekti, kad Ukraina taptų Aljanso nare.
„Mes turime galimybių langą ir būtų daugiau nei gaila jį praleisti“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Diskusijoje dalyvavusi NATO Parlamentinės Asamblėjos (PA) prezidentė Joelle Garriaud-Maylam pažymėjo, kad saugumo garantijas būtina suteikti ne tik Ukrainai, bet ir Moldovai bei Baltarusijai, o Aljanso narių parlamentai turi spausti savo šalių vyriausybes dėl Ukrainos narystės NATO.
„Mums reikia laimėti šį karą kiek įmanome anksčiau ir mums reikia dėti visas pastangas ant stalo, kokias tik įmanoma, kad Ukrainai padėtume laimėti šį karą kiek įmanoma greičiau“, – teigė J. Garriaud-Maylam.
„Mes norime, ir tai mes tikrai darome visuose parlamentuose, kad būtų priimtos rezoliucijos spausti vyriausybes, kad imtųsi veiksmų stengtis kiek įmanoma greičiau, kad Ukraina taptų (NATO – BNS) nare“, – teigė Aljanso Parlamentinės Asamblėjos prezidentė.
Diskusijoje taip pat dalyvavo JAV Senato atstovai Jeanne Shaheen ir Thomas Tillisas.
NATO lyderiai susitikime Vilniuje svarsto atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano vykdymo, įkurti NATO-Ukrainos tarybą ir sutarti dėl daugiametės pagalbos Ukrainos kariuomenės programos.
Tačiau 31 NATO narė vis dar derasi dėl galutinės komunikato formuluotės, kaip įtvirtinti Ukrainos Aljanse perspektyvą.