Kauno apygardos teisme ketvirtadienį parodymus davęs politikas pasakojo istorijas, kaip, būdamas tarybos nariu, dažnai susitikdavo ne tik su eiliniais rinkėjais, tačiau vykdavo į įvairius miestus susitikti ir su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovais, su jais aptardavo įvairius antikorupcinius klausimus.
Galimi nusikaltimai, dėl kurių teisiamas A. Vyšniauskas, susiję su lėšų, skiriamų tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti. Buvusiam politikui byloje taip inkriminuotas ir neskaidrus transporto lėšų panaudojimas. Tuo metu A. Vyšniauskas tikina, kad buvo aktyvus politikas ir jam reikėdavo daug važinėti po įvairius miestus, susitikti su politikais, STT pareigūnais.
„Susitikimai su STT vykdavo visur – dažniausiai Kaune, buvo ne vienas Vilniuje, bent kartą esu Prienuose susitikęs“, – Eltai po teismo posėdžio sakė A. Vyšniauskas.
Per posėdį jis minėjo, kad vykdavo į susitikimus su STT dėl įvairių klausimų – galimos korupcijos ar jos rizikų medicinoje, šilumos ūkio situacijos ir kt.
„Informaciją perdaviau STT žvalgybos pareigūnui“, – per posėdį kelis kartus tarė kaltinamasis, paminėdamas su juo susitikusio pareigūno vardą ir pavardę.
Beje, A. Vyšniausko „čekiukų" bylą tyrė ir įtarimus jam pareiškė ta pati jo minėta STT.
Buvęs tarybos narys pasakojo, kad jo darbų srautas buvo didelis – jis sprendė problemas, susijusias su medicina, korupcija, švietimu, apleistų tremtinių ir partizanų kapų tvarkymu, gatvių remontu, Sosnovskio barščiais, nekokybiška renovacija, o kartą, vien vertindamas teritoriją, pravažiavo 100 kilometrų. Politiko maršrutuose – ir susitikimai su buvusia švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene, su kuria kalbėtasi apie uždaromas mokyklas Marijampolės savivaldybėje.
„Teko kursuoti tarp Vilniaus, Marijampolės ir Kauno. Tarybos nario darbas neapsiriboja posėdžio sale“, – sakė A. Vyšniauskas.
Jis sakė, nors kūrė gyvenimą Vilniuje, tačiau nebuvo nutolęs nuo Marijampolės, kuri yra jo gimtinė.
„Suprantu, kad buvau nestandartinis tarybos narys, faktiškai gyvenantis Vilniuje, bet veiklą vykdantis Marijampolėje. Buvau aktyvus tarybos narys, vertinau kitų žmonių nuomonę, savo akimis norėjau pamatyti tarybos veiklą. Dirbdamas taryboje niekada nesiekiau asmeninės naudos, atsisakiau tarybos nariui skirto atlyginimo nes tikėjau ir tikiu, kad tarybos nario darbas turi vykti visuomeniniais pagrindais. Laikiausi įstatymų ir reglamento, nesukčiavau ir juo labiau nepiktnaudžiavau, tikiuosi, kad jums tai šiandien įrodžiau”, -- baigdamas savo kalbą sakė A. Vyšniauskas.
Teisėjas Valdas Vitunskas suplanavo tolesnius posėdžius ir nurodė, kad jo šią bylą nagrinės išsamiai.
„Aiškinsimės pagal kiekvieną epizodą, jūs pirmasis, kuris nepripažįsta kaltės. Dažniausiai pripažįsta ir atlygina žalą. Matau, užtruks procesas. Žmonės atėję į valdžią susigundydavo tomis spragomis pasinaudoti – „čekiukai“ pridėti, rinko iš šiukšlynų ir visur, ką nagrinėjau. Dabar visi tarybos nariai dėl čekiukų eina aiškintis teismą, čia tik pradžia. Nebent Seimas primas įstatymą ir amnestiją paskelbs. Pagal kiekvieną epizodą nagrinėsim. Kiekvieną čekiuką nagrinėsim, ištirsim“, – žadėjo teisėjas A. Vitunskas, prieš tai nagrinėjęs bent keturias panašaus pobūdžio tarybos narių baudžiamąsias bylas.
Kaltinamasis „čekiukų“ byloje buvęs parlamentaras ir buvęs Marijampolės savivaldybės tarybos narys A. Vyšniauskas teisme kaltu neprisipažino nė dėl vieno jam pareikšto kaltinimo.
„Ne“, – atsakė A. Vyšniauskas, kai teisėjas V. Vitunskas per posėdį ketvirtadienį jo paklausė, ar pripažįsta kaltinimus dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo, dokumentų suklastojimo ir disponavimo jais einant Marijampolės rajono tarybos nario pareigas.
Politikas sutiko duoti parodymus teismui ir juos skaitė iš anksto paruošęs juos raštu.
„Nagrinėjame bylą, kuri grindžiama netikrais faktais ir interpretacijomis“, – pradėdamas duoti parodymus sakė A. Vyšniauskas.
Jis mano, kad prokuratūra neįrodė, jog byloje minimus telefonus naudojo asmeniniais tikslais. Politikas sakė, kad visada buvo atviras ir linkęs pasikalbėti su rinkėjais, o jo telefono numeris daug kur buvo skelbiamas viešai.
ELTA primena, kad, vykstant ikiteisminiam tyrimui. A. Vyšniauskas neišreiškė jokios pozicijos dėl jam pareikštų kaltinimų ir parodymų neteikė.
Kaip skelbė prokuratūra, baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2019 m. gegužės mėn. iki 2020 m. spalio mėn. A. Vyšniauskas, tuomet eidamas Marijampolės savivaldybės tarybos nario pareigas, įtariama, suklastojo 19 vienetų tarybos nario išlaidų suvestinių, jose pateikdamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie neva patirtas kuro, telefono, interneto ryšio išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.
Anot teisėsaugos, tyrimo metu nustatyta, jog tariamai patirtos išlaidos buvo apmokėtos ir kitų asmenų banko kortelėmis. Įtariama, kad buvęs tarybos narys savivaldybės buhalterijai pateikdamas suklastotus finansinius dokumentus, apgaule įgijo 2 tūkst. 190 eurų Marijampolės savivaldybės administracijai priklausiusių lėšų
Prokuroras Valentinas Alekna anksčiau skelbė, kad A. Vyšniauskas kaltinamas tuo, kad būdamas valstybės politiku, valstybės tarnautoju, eidamas savivaldybės tarybos nario pareigas ir būdamas Antikorupcijos komisijos pirmininku, piktnaudžiavo, sistemingai klastojo dokumentus, ir sukčiaudamas įgijo svetimą, tai yra savivaldybės turtą. Pagal prokuroro pateiktą informaciją, A. Vyšniauskas į tarybos nario išlaidas įtraukdavo išlaidas už 2017 m. išsimokėtinai įgytą telefoną, išmanųjį laikrodį „Samsung Galaxy”, transporto priemonių parkavimo, dyzelinio kuro išlaidas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!