Apie galimas provokacijas pasienio ruože ir galimas grėsmes nelegalios migracijos antplūdžio akivaizdoje naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo du dabartiniai Seimo nariai: buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius ir buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Sieną reikia statyti 24 valandas per parą be savaitgalių
Siekiant stabdyti neteisėtų migrantų antplūdį pasienyje su Baltarusija planuojama įrengti dvigubą užtvarą – nutiesti aštrios vielos „Concertina“ užtvarą ir pastatyti vielinę tvorą.
Pagal Valstybės sienos apsaugos siūlymą, 508 kilometrų pasienio ruože ketinama statyti keturių metrų aukščio metalinę pastiprintos vielos tvorą su Y formos viršūnėmis.
Ant jų papildomai būtų montuojama pjaunanti viela „Concertina“.VSAT skaičiavimu, minėtos tvoros pastatymas kainuotų apie 152 mln. eurų. Lietuva su Baltarusija turi 670 km sienos.
A. Ažubalis palaiko planuojamą fizinio barjero projektą, tik politikas pripažįsta, kad jam kelia nerimą viešai pristatomi tvoros statymo terminai – 1–2 metai.
„Kiekviena diena Lietuvai kainavo ir kainuos. Kiekvienas hibridinio karo kareivėlis, nelegalas atėjęs čia ateityje mums kainuos dešimteriopai. Ne tik jo išlaikymas, repatriacija ir nenuspėjami veiksmai, kurie visiškai yra įmanomi“, – kalbėjo A. Ažubalis.
Politiko teigimu, Lietuvai reikia imti pavyzdį iš Vengrijos, kuri 523 kilometrų sieną pasistatė per pusę metų.
„Turi darbas virti 24 valandas per parą be jokių savaitgalių“, – tikino A. Ažubalis.
Grėsmė gali būti ir moterys su vaikais
Politikas tikino, kad į Lietuvą plūsta ne paprasti pabėgėliai, o, A. Ažubalio žodžiais, Baltarusijos rekrutuoti žmonės.
„Apmokyti ką kalbėti, ką sakyti, pamesti, pradanginti arba paslėpti dokumentus, kaip laikytis apklausų metu. Tada viskas tampa aišku, ar mes priimame šitą iššūkį ir bandome su juo dorotis, ar einame tuo keliu, kuris nepasiteisino Vakarų Europoje“, – kalbėjo A. Ažubalis.
Nors žmogaus teisių gynėjai ir nevyriausybinės organizacijos neretai kelia klausimą dėl pažeidžiamiausių grupių – moterų ir vaikų – padėties migrantų stovyklose ar apskritai visos migrantų krizės kontekste, A. Ažubalis siūlo įdėmiai stebėti ir šias grupes.
„Visi supranta, kad tarptautinė teisė dažnai nespėja su hibridinių karų organizatorių išradingumu. <...> Ypač man kelia šypseną, kai sako, kad ten nepilnamečiai yra ir ten yra moterys.
Jeigu kas atsimena Afganistaną, jeigu kas atsimena Iraką, aš toliau ir nekalbėsiu, kas dalyvaudavo ir kas būdavo teroro aktuose. Čia irgi reikia žiūrėti ne užmerktomis akimis, o labai plačiai atmerktomis akimis į situaciją“, – pasakojo A. Ažubalis.
Seimo nario tvirtinimu, reikia rimtai suprasti situaciją, kad neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka nesustos.
„Jis toliau ieškos būdų, kaip provokuoti Lietuvą. Jis žadėjo Alacho karius, jis žadėjo radioaktyvias medžiagas, žadėjo narkotikus.
Štai kodėl aš esu prieš pusines priemones. Jeigu mums mestas iššūkis, mes turime adekvačiai reaguoti, o ne laukti. <...> Kada turi reikalų su diktatoriais ir tokiais agresoriais, reikia elgtis kietai, tiesiai, šviesiai ir labai aiškiai, o ne laukti kažko“, – dėstė parlamentaras.
Ažubalis: tai žmonės be veidų, mes nežinome jų praeities
„O kas gali garantuoti, kad šitas diktatorius mąsto blaiviai? Todėl aš neatmesčiau net ir pačios nemaloniausios galimybės. Nenoriu čia pradėti gąsdinimo scenarijų, bet kariškiai, VSAT, atitinkamos struktūros puikiai žino, kaip galima sukelti sumaištį.
Ne tik grasinimais, bet ir praktiniais veiksmais. Juo labiau, kad mažiausiai šimtas šių rekrutuotų nelegalų yra atvykę iš Rusijos. Kiek mes žinome, kurie atvykę iš ISIS, dar kur nors? Jei 80 proc. yra be dokumentų, tai yra žmonės be veidų. Mes nežinome, kas jie. Mes nežinome jų praeities. Nežinome ir jų ketinimų“, – samprotavo A. Ažubalis.
Jis neatmetė galimybės, kad reali grėsmė gali kilti tiek pasienio ruožuose, tiek pačiose migrantų stovyklose, kurios įkurtos skirtinguose Lietuvos rajonuose.
Pabėgėlių tarpe gali būti specialiai parengtų teroristų
„Kaip buvęs kariškis aš jums pasakysiu, jeigu mes organizuodavome kažkokias tai pratybas, visą laiką vertindavome įvairiausius scenarijus, kartais kitiems atrodo, kad jie patys kvailiausi, bet pagal sąmokslo teorijas gali atsitikti įvairūs dalykai“, – tvirtino buvęs kariuomenės vadas, šiuo metu Seimo nario pareigas einantis A. Pocius.
Jis siūlė pažvelgti į anksčiau įvykusių teroro aktų istorijas.
„Kai savižudžiai nepatekdavo į tam tikras žmonių sutelktas teritorijas, kas įvyko? Išradingai buvo atrastas būdas pavogti krovininį sunkvežimį ir su juo rėžtis į žmonių minią. Yra ne tik tokie būdai, kaip žinome, tie patys teroristiniai aktai Jungtinėse Valstijose, kai pagrobiami lėktuvai ir jie tampa didžiule bomba su degalais“, – pasakojo A. Pocius.
„Visi tie faktai turi būti rimtai vertinami ir analizuojami. Šioje situacijoje, <...> kas gali paneigti, kad pabėgėlių tarpe nėra specialiai parengtų teroristų, kurie galbūt laukia, kad čia gautų politinį prieglobstį, bet atėjus valandai X, jie įvykdys teroristinį aktą Lietuvoje. Šito niekas negali paneigti“, – pridūrė politikas.
Pasak A. Pociaus, šioje situacijoje atsipalaidavimo negali būti, tad tiek pasieniečiai, tiek Valstybės saugumo departamentas turi dirbti pilnu pajėgumu, analizuoti tokias situacijas ir daryti viską, kad išaiškintų tokius asmenis ir užkardytų galimiems teroristiniams scenarijams.
Pasakė, ką Lietuva darytų, jei baltarusiai imtų šaudyti į migrantus
Visgi provokacijų galima neišvengti ir pasienio ruožuose. Pranešama, kad prie sienos su Lietuva telkiasi papildomos baltarusių pareigūnų pajėgos, čia kaupiasi ir gausios nelegalių migrantų grupės.
Pocius padėliojo galimus scenarijus, kas vyktų, jei baltarusių pareigūnai panaudotų ginkluotą jėgą: šautų į orą, pradėtų šaudyti į migrantus, šautų į Lietuvos pusę.
„Jeigu šaudymas nukreiptas į Lietuvos teritorijos pusę, be abejonės, yra atsakomoji galimybė atsakyti tuo pačiu.
Bet jeigu anoje pusėje pradės jie šaudyti migrantus. Čia yra visai kita situacija. Čia iš humanistinės pusės turime žiūrėti, kad tokiu atveju tie žmonės turėtų būti turbūt įleidžiami į mūsų teritoriją ir tam tikroje teritorijoje sulaikomi ir žiūrimi, kas jie tokie yra.
Šioje vietoje jau improvizacijos, situacijos vertinimas pagal aplinkybes turi būti“, – kalbėjo A. Pocius.
Policija pradėjo tyrimą dėl grasinimo įvykdyti teroristinį aktą
Pirmosios provokacijos Lietuvoje jau fiksuojamos. Ketvirtadienį pranešta, kad policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl grasinimo įvykdyti teroristinį nusikaltimą 12-koje objektų Vilniuje.
Tyrimas pradėtas, kai Vilniuje įsikūrusi įmonė trečiadienį pranešė, jog tą pačią dieną 12.32 val. gautas elektroninis laiškas su grasinimais įvykdyti teroristinį nusikaltimą.
Laiške nurodyti objektai – prekybos ir pramogų bei verslo centrai.
Patikrinimo metu įtartinų asmenų nepastebėta, įtartinų daiktų nerasta, ketvirtadienį pranešė Policijos departamentas.
Portalas alfa.lt skelbia gavęs laišką anglų kalba, jame Lietuvai grasinama sprogimais ir kerštu už „brolius musulmonus“.
Laiške taip pat pateiktas neva užminuotų vietų sąrašas: didieji prekybos centrai, verslo centrai.
Sąraše yra Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyriaus, Migracijos departamento ir kiti adresai – iš viso 12 objektų.
Anušauskas: teroro grėsmė išlieka žema, migrantai nuolat tikrinami
Policijai pradėjus tyrimą dėl grasinimų įvykdyti teroristinį nusikaltimą objektuose Vilniuje, krašto apsaugos ministras teigia, kad teroro grėsmė išlieka žema.
Pasak Arvydo Anušausko, neteisėti migrantai nuolat tikrinami dėl galimų ryšių su nelegaliomis organizacijomis.
„Žvalgybos institucijos, pirmiausia Valstybės saugumo departamentas (VSD) vertina šią informaciją, vertina grėsmių realumą. Kaip žinia, teroro grėsmė dabar vertinama kaip žema ir tas vertinimas nėra pasikeitęs“, – LRT radijui ketvirtadienį kalbėjo A. Anušauskas.
„Šitoje srityje taip pat labai stipriai veikia dezinformacija, klaidinimas, bauginimas – iš esmės tai yra mūsų šalies žmonių, pareigūnų bauginimas, kad jie neatliktų savo pareigų“, – pridūrė ministras.
Jis negalėjo pasakyti, kas yra minėtų grasinimų autoriai, tačiau tikisi, jog atitinkamos tarnybos įvertins ir pateiks informaciją. Pasak ministro, dabar Lietuvą pasiekusių neteisėtų migrantų patikra vyksta nuolat.
„Tas vertinimas ir paieška tų žmonių pabėgėlių sraute, kurie jau yra Lietuvoje, kurie, vertiname, ar gali būti susiję su kokia nors nelegalia teroristine organizacija, ISIS – tie vertinimai vyksta nuolat, apklausos vyksta ir ieškoma va tokių įtartinų asmenų“, – sakė A. Anušauskas.
Visą „Dienos pjūvio“ laidą, kurioje A. Pocius ir A. Ažubalis aptarė nepaprastosios padėties įvedimo galimybę, tvoros pasienyje statybą ir kitas priemones, kuriomis Lietuva gali kovoti su nelegalios migracijos srautu, galite rasti vaizdo įraše, kuris yra teksto pradžioje.