Braziliškoji koronaviruso atmaina kaip ir britiška, ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) atmainos patenka į vieną iš trijų viruso klasių – susirūpinimo klasę.
Pasak ekspertų, joje esančios mutacijos plinta greičiau, sukelia sunkesnes ligas, yra didesnė rizika ja užsikrėsti pakartotinai ar pasiskiepijus.
„Palyginimui, užsikrėtus būtent brazilišku štamu yra 2,6 karto didesnė galimybė hospitalizuotis ir 2,2 kartų didesnė tikimybė patekti į intensyviosios terapijos skyrių nei užsikrėtus pirmais Uhano štamais“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas.
Braziliška COVID-19 atmaina kelia daugiausiai nerimo
Kai atsiranda naujas virusas, kuris anksčiau nebuvo aptiktas, jis gali išsiskirti viena ar keliomis naujomis mutacijomis.
Imunologė, profesorė Aurelija Žvirblienė pažymi, kad būtent braziliška COVID-19 atmaina kelia daugiausiai neramumų.
„Ji išskirtinė tuo, kad tas virusas turi daugiau mutacijų nei turi pradinis variantas, ir bent 10 tų mutacijų yra S baltymo sekoje. O tas S baltymas įeina į Europoje naudojamų vakcinų sudėtį.
Tai kelia susirūpinimą, kad susidaręs imunitetas prieš anksčiau cirkuliavusį virusą ir susidaręs imunitetas po vakcinų ne taip efektyviai apsaugos nuo šios mutacijos“, – sako ji.
Pasak jos, tiek po persirgimo, tiek po vakcinos, antikūnai, kurie neutralizuoja virusą, kaip tik susidaro prieš to baltymo dalį, kuri jungiasi prie ląstelių receptorių.
„Ir būtent kai kurios iš tų mutacijų yra S baltymo fragmente. Todėl žmogus po persirgimo virusu ar po vakcinos, kai turi neutralizuojančių antikūnų, tai jie irgi būna nukreipti prieš tą RPD dalį. Jeigu pokyčiai įvyksta, tai tie antikūnai nebe taip gerai veikia“, – pasakoja A. Žvirblienė.
Tyrimų duomenimis, vakcinų apsauga, anot S. Čaplinsko, gali būti keletą kartų mažesnė nuo šios braziliškos COVID-19 atmainos nei nuo kitų.
„Panašu, kad kai kurie pagaminti antikūnai yra mažiau veiksmingi prieš šį viruso variantą. Bet pilnai atsakyti mokslas dar neturi duomenų, kad tiksliai pasakytų, kokia tikimybė, kad žmogus paskiepytas esamomis vakcinomis susirgs šiuo štamu. Tačiau, pirminiai tyrimų duomenys rodo, kad apsauga silpnesnė “, – teigia S. Čaplinskas.
Kuri vakcina vis tik labiausiai apsaugo nuo šios viruso atmainos, pasak ekspertų, duomenų dar nėra, nes pačioje Brazilijoje, iš kurios ir kilo ši atmaina, nėra vakcinų, kurios yra prieinamos Europoje ar JAV.
„Jie turi kinišką vakciną, kuri yra sukurta inaktyvuoto viruso pagrindu. Bet jos efektyvumas ten vis tiek nedidelis – mažiau negu 50 proc.“, – sako A. Žvirblienė.
Atmaina plinta greičiau
Kuo sparčiau virusas plinta nuo vieno šeimininko kitam, žinant, kad dar COVID-19 virusą gali nešioti ir gyvūnai, tuo greičiau susidaro galimybės virusui mutuoti.
O po persirgimo ir po vakcinos žmogus būna mažiau apsaugotas, jeigu plinta naujos koronaviruso atmainos.
„Kaip ir buvo tikėtasi, pandemijos metu atsirado įvairūs naujo koronaviruso variantai. Ir natūralu, kad daugiau virusų greičiau įsiskverbia į žmogaus organizmą, kas ir sukelia sunkesnę ligą.
Kas yra svarbu kalbant apie šias visas tris susirūpinimo keliančias mutacijas, tai pirmiausia, jos plinta greičiau. Jos greičiau prigamina tų virusų ir greičiau plinta nuo žmogaus žmogui, t.y. užkrečiamumas didesnis“, – pasakoja S. Čaplinskas.
Jei dabar esamos vakcinos nuslopins pradines koronaviruso atmainas, yra tikimybė, kad mutacijos patenkančios į susirūpinimo klasę pradės dominuoti.
„Pirmiausia, tai apskritai tos atmainos, kurios pasižymi spartesniu plitimu, tai natūralu, kad jos kuo toliau, tuo labiau pradeda vyrauti. Čia kaip ir sporte, tas, kuris greičiau bėga, tas atbėga pirmas“, – pasakoja S. Čaplinskas.
Lietuvoje buvo aptikta braziliškoji koronaviruso atmaina
Apie Lietuvoje pirmą užsikrėtimą braziliška koronaviruso atmaina antradienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Užfiksuotas vienas jos atvejis.
Pasak genominio epidemiologo Gyčio Dudo, ši atmaina laikoma viena iš trijų rūpestį keliančių viruso atmainų, nes yra didesnė rizika ja užsikrėsti pakartotinai ar pasiskiepijus.
Pirminiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, asmuo, užsikrėtęs šia atmaina, lankėsi užsienyje, todėl tikėtina, kad braziliškoji atmaina šiuo metu Lietuvoje neplinta.
Taip pat nustatyti 469 britiškosios atmainos atvejai bei 15 B.1.620 atmainos, Lietuvoje pirmą kartą aptiktos Anykščiuose, atvejų.
Iš viso iki šiol Lietuvoje atlikta 7525 ėminių sekoskaita ir aptikta 4 tūkst. britiškosios, 14 Pietų Afrikos, 76 B.1.620 ir vienas braziliškosios viruso linijos atvejis.