Šiuo metu gauti 2604 prieglobsčio prašymai, baigti nagrinėti 570 neteisėtų migrantų prieglobsčio prašymų – prieglobstis nesuteiktas nė vienam. Nuo metų pradžios iš Lietuvos į kilmės šalis sugrąžinta daugiau nei 130 migrantų.
Siūlo nesirinkti Lietuvos
„Šiandien jau galime pasakyti – situacija dėl neteisėtos migracijos yra stabili. Neteisėti migrantai neturi galimybės kirsti mūsų valstybės sienos, pasienyje pareigūnai dirba sustiprintu režimu“, – Seime antradienį sakė A. Bilotaitė.
Tiesa, ji pripažįsta, kad nelegalios migracijos spaudimas iš Baltarusijos pusės išlieka didelis, bandoma organizuoti naujus migrantų srautus prisidengiant krize Afganistane, kuriamos dirbtinės situacijos dėl pasienyje įstrigusių asmenų.
Tačiau matoma prošvaistė, kad migrantai vieni kitiems rekomenduoja nebesirinkti Lietuvos savo kelionei į Europą.
„Socialiniuose tinkluose arabų kalba pareigūnai jau pastebi pranešimus, kad Baltarusijos kelias yra baigtas ir siūloma vengti Lietuvos. Įsibėgėja ir prieglobsčio prašymų nagrinėjimas bei neteisėtų migrantų grąžinimas į kilmės šalis“, – patikino ministrė.
Sprendimai dėl migrantų
Nuo liepos 2 d. dėl neteisėtų migrantų antplūdžio Lietuvoje paskelbta ekstremalioji situacija. Nuo rugpjūčio mėnesio pradėtas taikyti užsieniečių apgręžimas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, į Lietuvą nebuvo įleista apie 2 400 migrantų.
Rugpjūčio 6 d. Vyriausybė pritarė, kad būtų įrengtas fizinis barjeras Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, ir paskelbė, kad tai ypatingos valstybinės svarbos projektas.
Daugiau nei 500 kilometrų ilgio fizinio barjero įrengimo projektas bus įgyvendinamas dviem etapais, o pirmieji darbai svarbiausiame 100 kilometrų ruože bus pradėti jau rugsėjį.
Europos Komisija Lietuvai skyrė 37 milijonus eurų skubios paramos neatidėliotiniems poreikiams tenkinti. Tačiau rugsėjį Lietuva ketina kreiptis dėl papildomos finansinės paramos, kad turėtų išteklių apgyvendinti migrantus šaltuoju metų laiku, rūpintis migrantų sveikatos priežiūra bei vaikų švietimu.
Lietuva yra patvirtinusi savanoriško grįžimo tvarką. Pagal ją neteisėtiems migrantams, kurie pareiškia norą grįžti į savo šalį, Migracijos departamentas gali teikti finansinę paramą savanoriškai grįžti į tėvynę, jeigu jie pateikia tokį prašymą ir bendradarbiauja su institucijomis. Migrantams nuperkami grįžimo bilietai, taip pat išmokama 300 eurų suma –kelionpinigiai grįžti į savo šalį.