„Mes, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos ministrai pirmininkai, išreiškiame didelį susirūpinimą dėl padėties prie Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos sienų su Baltarusija. Mums aišku, kad dabartinę krizę suplanavo ir sistemingai organizavo Aliaksandro Lukašenkos režimas“, – bendrą pareiškimą pranešime cituoja Lietuvos vyriausybė.
Jį paskelbė Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, Latvijos ministras pirmininkas Artūras Krišjanis Karinis ir Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas.
„Imigrantų naudojimas kaimyninėms šalims destabilizuoti yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas, laikomas hibridiniu išpuoliu prieš Latviją, Lietuvą, Lenkiją ir kartu prieš visą Europos Sąjungą (ES)“, – sakoma premjerų pareiškime.
Jie pabrėžia, kad, esant tokiai beprecedentei situacijai mūsų regione, Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija vertina aiškų ES ir jos valstybių narių įsipareigojimą vieningai saugoti ES išorės sieną. Pasak jų, ES ir jos valstybių narių vienybė ir skubi diplomatinė, finansinė bei techninė parama yra ypač svarbios veiksmingai atsakant į A. Lukašenkos režimo keliamus iššūkius.
Akcentuojama, kad lygiai taip pat svarbu kartu naudoti visas turimas diplomatines ir praktines priemones, kad kuo greičiau būtų panaikinti nauji beprasidedantys neteisėtos migracijos maršrutai.
„ES turime pasinaudoti šiuo impulsu, kad permąstytume savo požiūrį į sienų apsaugą. Esame tvirtai įsitikinę, kad Europos išorės sienų apsauga yra ne tik atskirų valstybių narių pareiga, bet ir bendra ES atsakomybė. Todėl ES lygiu tam turėtų būti skiriamas tinkamas politinis dėmesys ir pakankamas finansavimas“, – teigia premjerai.
Be to, jų vertinimu, į netinkamą elgesį su migrantais Baltarusijoje dėmesį turėtų atkreipti Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, o vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras raginamas imtis aktyvių veiksmų sprendžiant šią situaciją.
Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos premjerai Baltarusiją ragina prisiimti atsakomybę už žmones, kurių atvykimą į savo teritoriją ji pati organizavo. Anot vyriausybių vadovų, nepriimtina, kad į Baltarusiją atvykę žmonės yra neteisėtai nukreipiami prie ES išorės sienos, vėliau jiems neleidžiant grįžti į savo gyvenamąsias šalis.
Premjerai pabrėžia, kad yra pasirengę suteikti visą būtiną apsaugą asmenims, kurie atvyksta tarptautinės pabėgėlių teisės ir mūsų įsipareigojimų sąlygomis, tačiau imsis visų būtinų veiksmų, įskaitant tolesnį pasisakymą už galimas naujas ES ribojančias priemones, kad būtų užkirstas kelias bet kokiai tolesnei neteisėtai Baltarusijos valstybės organizuojamai imigracijai.
Pareiškime jie ragina Baltarusijos valdžios institucijas pradėti dialogą su visomis vidaus politinėmis jėgomis ir taip spręsti šalyje kilusią politinę krizę.
Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko daugiau nei 4,1 tūkst. neteisėtų migrantų. Lietuva kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.
Lietuvai pradėjus taikyti migrantų apgręžimo praktiką, neteisėto sienų kirtimo atvejų padaugėjo ir kaimyninėse šalyse.