• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sparčiai plintant omikron atmainai, daugelis šalių ima keisti kaukių dėvėjimo rekomendacijas.

Sparčiai plintant omikron atmainai, daugelis šalių ima keisti kaukių dėvėjimo rekomendacijas.

REKLAMA

Respiratoriai viešose vietose Austrijoje privalomi jau metus. Dabar Jungtinių Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centras siūlo dėvėti respiratorius, kad būtų užtikrinta didesnė apsauga, pavyzdžiui, viešajame transporte arba uždarose perpildytose erdvėse.

Atėjo laikas atnaujinti savo kaukių atsargas, rašo „The Conversation“.

Kodėl iš pradžių mums buvo liepta dėvėti medžiagines kaukes?

Iš pradžių buvo manoma, kad SARS-CoV-2 plinta lašeliais (kosint ir čiaudint), kurie sukelia infekciją patekę ant burnos, nosies ar akių. Audinys arba medicininė kaukė yra veiksminga tokių dalelių šaltinio kontrolės forma, siekiant apsaugoti kitus nuo nešiotojo skleidžiamo viruso.

Dabar yra žinoma, kad virusas plinta oru. Viruso apkrautos dalelės ilgainiui kaupiasi patalpose ore, žmonėms kvėpuojant ir kalbant.

REKLAMA
REKLAMA

Ar respiratorius mane apsaugos, net jei kiti bus be kaukių?

Tai priklauso nuo poveikio tipo ir trukmės. Svarbu turėti omeny savo riziką, atsižvelgiant į tai, kur esate, ką darote, su kuo ir kiek laiko esate ten.

REKLAMA

Saugiausia situacija, ypač esant ilgalaikiam kontaktui perpildytose erdvėse, yra tada, kai visi dėvi gerai prigludusius N95 respiratorius.

Sunku pateikti įrodymų, patvirtinančių respiratorių naudojimą bendruomenėje, tačiau atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų (RCT) trūkumas nereiškia, kad jie nėra veiksmingi.

Kaukių ar respiratorių tyrimas gyventojų lygiu yra sudėtingas ir apima daug kintamųjų. Yra rimtų įrodymų, gautų iš RCT sveikatos darbuotojų ir laboratorinių tyrimų, rodančių, kad respiratoriai yra veiksmingi šaltinio kontrolei ir asmens apsaugai.

REKLAMA
REKLAMA

Man labai patinka mano medžiaginė kaukė. Ar galiu ją ir toliau dėvėti?

Tikriausiai ne. Medžiaginės kaukės nėra gaminamos pagal kažkokį konkretų standartą, todėl jų savybės ir kokybė labai skiriasi.

Apskritai, jos yra prasti mažų oro dalelių filtrai.

Medicininės kaukės yra pigesnės – ar galiu tiesiog pereiti prie jų?

Ne visai. Nors kai kurios medicininės kaukės gali turėti geresnį filtravimo pajėgumą nei medžiaginės kaukės, jos pirmiausia buvo sukurtos siekiant išvengti didelių lašelių emisijų. Kai kurios medicininės chirurginės kaukės taip pat gali apsaugoti nuo kūno skysčių lašelių. Tačiau jokia medicininė kaukė neapsaugos nuo mažų infekcinių dalelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis medicininių ir medžiaginių kaukių trūkumas yra jų ne visiškas prigludimas, palyginti su respiratoriais.

Nors kai kurie senesni, kieto kaušelio tipo respiratoriai gali būti nepatogūs, naujesni respiratoriai yra patogesni. Taip gali būti dėl didesnio jų paviršiaus ploto, dėl kurio gali sumažėti kvėpavimo pasipriešinimas.

Ar turėčiau profesionaliai pritaikyti sau respiratorių?

Ne. Kai respiratoriai naudojami siekiant apsaugoti darbuotojus nuo ore sklindančių pavojų, tokių kaip dulkės ar tarša, darbdaviai teisiškai privalo atlikti tinkamumo testus (žr. JAV darbuotojų saugos ir sveikatos administracijos tinkamumo tikrinimo standartą). Tačiau net ir profesionaliai nepritaikyti respiratoriai suteiks geresnę apsaugą nei medžiaginės ar medicininės kaukės.

REKLAMA

Respiratorius turi remtis į veidą be tarpų, ypač aplink nosį ir smakrą. Norėdami sandariai užsidėti, suformuokite nosies segtuką ir uždėkite abu dirželius aplink galvą, jei reikia, pakoreguokite.

Jei įkvepiant veido apdangalas šiek tiek susitraukia, respiratorius jums tinka. Įpraskite prieš kiekvieną dėvėjimą atlikti „sandarumo patikrinimą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų