O patekti į sales bandantys respiratorių neturintys žmonės piktinasi valdžios sprendimais ir prievolę dėvėti respiratorius vadina pasipinigavimu. Sveikatos apsaugos ministerija žeria ir daugiau naujovių – žmonių laukia pokyčiai išduodant nedarbingumo pažymėjimus, keičiasi ir izoliacijos terminai.
Vilnietė Sandra į kino teatrą atėjo su vaiku papramogauti ir gerai praleisti laiko, tačiau sužinojusi, kad nuo šiandienos būtinas respiratorius, moteris ne juokais įpyko.
„Mane privertė pirkti, nes nuo šiandien įsigaliojo. – O kaip vertinate tokias taisykles? – Tragedija, visa tai turi baigtis kuo greičiau. Nes penkis žingsnius turiu paeiti su respiratoriumi, kad vėliau jį nusiimčiau. Tai visi valgo ir geria, kad nereikėtų respiratorių dėvėti“, – sako Skaistė.
Žmonės piktinasi:
„Atėjome į kiną, specialiai atvažiavome į kitą rajoną, tai ką dabar mūsų į kiną neįleis? Ir trūksta žodžių, kas čia dedasi.“
„Pavyzdžiui, aš nežinojau, tai kur man gauti. Vėl bėgti kažkur ieškoti ir sugrįžti.“
„Kuo tolyn, tuo baisyn...“
Tiesa, situacija paradoksali, mat įėjus į kino teatrą, lankytojai netrukus nusiima respiratorius – kramsnoja spragėsius, geria gėrimus. O sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad jiems situacija žinoma – žada imtis griežtesnių priemonių.
„Tie reikalavimai bus salės užpildymo procentas ne didesnis kaip 75 procentai ir išlaikyta tuščia vieta tarp kartu atvykusių asmenų“, – teigia epidemiologė Loreta Ašoklienė.
Kino teatrų vadovai nauja tvarka piktinasi – kai kurie prie įėjimo nemokamai dalija respiratorius, kiti siūlo juos pirkti, kaip patys sako, už simbolinę kainą, mat esą patys jų įpirkti negali.
Sostinėje įsikūrusio „Multikino“ rinkodaros vadovas tvirtina, kad kino teatrai visiškai nepagrįstai priskiriami prie renginių, kuriuose būtina dėvėti respiratorius.
„Mes jau dveji metai aiškiname, kad kino teatras nėra renginys – tai yra repertuarinė veikla. Mes esame tarpinis dalykas – mums turi būti atskiras reglamentavimas visos veiklos“, – tikina „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas.
O į specialų Skalvijos kino teatro seansą senjorams renkasi garbingo amžiaus žmonės. Kai kurie jų pripažįsta respiratorių neturi, bet vis tiek bando laimę patekti į norimą filmą: „Žiūrėsiu, neįleis, tai neįleis. Tai grąžinsiu bilietą.“
Ir panašu, kad kai kuriems jų, nepaisant naujų valdžios reikalavimų, patekti į kiną pavyksta – dėvint medicinines kaukes. „Skalvijos“ direktorė tvirtina, kad respiratoriai vaistinėse išpirkti.
„Pagalvojau apie tai, kad, ko gero, žiūrovai nebus pasirūpinę arba kai kurie net nebus girdėję apie tą naują taisyklę ir tada išėjau ieškoti respiratorių į miestą. Apėjau tris, keturias vaistines ir niekur neradau respiratorių, tai nežinau, ar mes esam pasiruošę“, – sako direktorė Vilma Levickaitė.
O ministerija aiškina, kad renginiai apima ir kino teatrus, ir kultūros, pramogų įvykius, muges, mat organizuotai buriasi žmonės. Respiratorių neturintys asmenys turi būti išprašyti.
„Atsižvelgiant į europines rekomendacijas ir praktikas, sprendimas priimtas toks, kad reikalavimas renginiuose, kurie trunka tam tikrą laiką dėvėti respiratorius, nes jie saugesni, kalbant apie omikron atmainą“, – teigia viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Valdžios sprendimus kritikuoja ir renginių organizatorių atstovai. Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas sako nesupranta naujos tvarkos tikslo.
„Kodėl renginiai eilinį kartą yra išskiriama kaip potencialiai pavojinga veikla, kai kitose industrijose ar paslaugose to naudoti neketinama – įskaitant restoranus ar prekybos vietas“, – piktinasi renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas Valdas Petreikis.
O po tokių valdžios sprendimų vaistinėse gyventojai jau šluoja respiratorius.
„Po paskelbto pakeitimo, ypač savaitgalį jautėme didžiulį susidomėjimą respiratoriais. Ir tikrai labai daug žmonių juos įsigijo – bent po keletą, kad turėtų namuose“, – sako vaistininkė Viktorija.
Maža to, Sveikatos apsaugos ministerija pateikia ir daugiau naujovių. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nedarbingumo lapelius išduos tiems, kurie turėjo artimą kontaktą su sergančiuoju bei keliautojams, kurie atvyko iš didelės rizikos šalių. O sergantys COVID-19 ir toliau turės kreiptis į šeimos gydytoją dėl nedarbingumo.
„Sergantis asmuo pildo anketą, nurodo tuos asmenis kaip savo kontaktinius asmenis ir jie gauna SMS žinutes su anketa, ten pildo prašymą gauti nedarbingumo pažymėjimą“, – aiškina užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė.
Taip pat iki 7 dienų sutrumpinamas izoliacijos terminas gyventojams, kurie turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu. Tiesa, izoliuotis privalo visi, nepaisant skiepų. Darbo vietoje sąlytį turėjusiems asmenims izoliacija taikoma tik tuo atveju, jei su sergančiu asmeniu kontaktas buvo ilgesnis nei 4 valandos.
„Patruliuojantys policininkai, greitosios medicinos pagalbos, tai reiškia praleidžia daugiau nei 4 valandas ir atstumas 1 metras“, – sako viceministrė A. Bilotienė Motiejūnienė.
Jeigu gyventojas turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos.