Kaip vyksta ministerijų dalybos, naujienų portalo laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.
Koalicija paprastai formuojama partijoms žengiant ta pačia politine linija ir sutapus bendriems interesams bei vertybėms, tačiau be koalcijos, išrinkus naują valdžią, kinta ir ministerijų sandara. Arūnas Valinskas pasakoja, kaip atrodo ministerijų dalybos ir įvardija svarbiausias, kurioms dėmesio yra skiriama daugiausiai.
„Vidaus reikalų ministerija be jokios abejonės, finansų ministerija ji praktiškai net nedalyvauja kvotose, nes ji eina su atstovu tos partijos, kuriai priklauso premjeras, nes finansų ministras ir premjeras turi būti viena ranka. Jeigu tu neturėsi finansų ministerijos savo žinioje, tai čia – ne darbas. Žemės ūkio, aplinkos ministerija labai sunkiasvorė yra, susisiekimo be jokios abejonės“, – svarbiausias ministerijas vardija Valinskas.
Politinės ideologijos nebėra
Visgi ministerijos, pasak laidos svečio, nėra skirtomos pagal politinę ideologiją, kaip dauguma galvoja. O geidžiamiausiomis dažniausiai tampa tos, kurioms finansavimas iš Europos lėšų yra skiriamas didžiausias.
„Visa politinę ideologija yra jūsų pačių įsikalbėta žinia, nėra praktiškai tos ideologijos, nes kairė elgiasi kaip dešinė, dešinė kaip kairė. <…> Didžioji dalis dalijamasi pagal interesus. <...> Partija yra gyvas organizmas, kurį reikia išlaikyti ketverius metus, minimum iki kitų rinkimų. Tam reikalingi milžiniški adminitraciniai resursai ir tie žmonės, kurie yra partiniai, jie tampa tos ministerijos struktūrine dalimi: ar patarėjais, padėjėjais, departamentų vadovais ir taip toliau. <…> Kitas dalykas, ką aš geriausiai žinau – tai aplinkos ministerija. Urėdas savo rajone yra labai vertinamas žmogus. Labai.
Ir tų pačių urėdų pasakymas, kad reikia palaikyti tą politinę jėgą arba kitą, tai yra toks pat kaip ir kunigo pasakymas, kur per mišias prieš rinkimus sako: reikia palaikyti šituos. Nors bažnyčia yra atskirta nuo valstybės. <…> Ir parama žmonių atsiranda viešinant ir aukojant pinigus ir taip toliau. Tai čia sistema yra labai veikianti. Kuo didesnė ministerija, tuo labiau pirštai lieka riebaluoti nešiojant lašinius“ – kalba buvęs Seimo pirmininkas.
Pagrindinaii tikslai – du
Pašnekovas kalba ir apie naujo Seimo uždavinius, kuriuos išrinkti valdžios nariai turėtų įgyvendinti per ateinančią kadenciją. Kaip du pagrindinius tiklsus Valinskas nurodo socialinės atskirties mažinimą ir šalies gynybą, dėl kurios politikai iki šiol nepriima vieningo sprendimo.
„Pagrindinis dalykas, ką jie turės daryti, jeigu norės po ketverių metų dar būti perrinkti, tai yra tų problemų su socialine atskirtimi. Toliau – švietimas, sveikata. Ačiū Dievui, kad nekyla klausimas dėl Krašto apsaugos ministerijos finansavimo. Čia visi sutaria vienu balsu, tie, kurie patenka. Parlamentinės partijos pritaria, nors prieš rinkimus buvo visokių blėnių, kur šnekėjo tas pats Vaitkus antikonstitucinius dalykus. <…> Pagrindinis uždavinys bus socialinė atskirtis ir krašto gynyba savaime. Čia jau aukščiau visko“, – apie būsimo Seimo tikslus kalba laidos svečias.
Bijojo prarasti rinkėjus
Visgi dažnai politikams kalbant apie krašto apsaugą, šalies gynybai skirto biudžeto greitu metu didinti niekas nesvarsto. Tačiau toks pasyvus dėmesys šiai temai, anot Valinsko, paprasčiausiai buvo politikų priešrinkiminė baimė prarasti rinkėjų balus. Valinskas tikina, kad krašto apsauga visuomenėje visgi nėra populiari tema, tačiau klausimas šia tema posėdžių salėje artimiausiu metu tikrai turėtų būti svarstomas.
„Tai nėra populiaru ir žmonės pradės aiškinti, kad vėl karui… Bet partijos tarpusavy yra susitarusios, kad 4 proc. gynybai turėtų artimiausioje darbotvarkėje atsirasti. Nežinau, ar šitam biudžete, ar kitam, bet mūsų yra labai paprastas dalykas – mums reikia žiūrėti, ką daro mūsų strateginiai kaimynai – lenkai. Ir jie, grubiai šnekant, yra orientuoti į 5 procentus. Ir mums tą dalyką reikia daryti“, – sako buvęs Seimo pirmininkas.
Visą pokalbį su A. Valinsku išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.