Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ pasakojo, ar dėl milijoninių baudų vaistinėms gali brangti vaistai, kas laukia kompensuojamų vaistų antkainių ir kodėl Lietuvoje ėmė trūkti vaistų.
Reikės perskaičiuoti kompensuojamų vaistų antkainius
„Eurovaistinei“ skirta 27,5 mln. eurų, „Gintarinei vaistinei“ – 16,7 mln., „Tamro“ – 9,2 mln., „Benu“ – 7,7 mln., vaistų tiekimo įmonei EVD – 2,7 mln., konsultacijų, valdymo, tyrimų ir rinkodaros bendrovei EVRC – 1,27 mln., „Limedikai“ – 7,4 mln., „Siromed Pharma“ – 11,2 tūkst., Lietuvos vaistinių asociacijai – 7,4 tūkst. eurų baudos.
„Manau, kad konkurencijos taryba savo tyrimą darė labai atsakingai. Neabejoju, kad jie suprato, kokia bus atatranka“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo A. Dulkys.
Anot jo, ši istorija yra pamoka, kad „tie, kas turi galią, ta galia ir naudojasi“.
„Pagrindinė žinutė mums, kad, mielieji, kai kalbame apie vaistus Lietuvoje, mums trūksta skaidrumo“, – teigė A. Dulkys.
Konkurencijos taryba savo tyrimo išvadoje teigia, kad ketina kreiptis į Vyriausybę su siūlymu inicijuoti teisės aktų pakeitimus, įtvirtinant aiškius bei skaidrius kompensuojamųjų vaistų antkainių nustatymo kriterijus ir jų apskaičiavimo bei duomenų teikimo sprendimus priimančioms institucijoms teikimo mechanizmą.
Taryba taip pat kreipsis į Sveikatos apsaugos ministeriją su siūlymu iš naujo nustatyti kompensuojamųjų vaistų didmeninius bei mažmeninius antkainius.
Taip pat taryba kreipiasi su prašymu įvertinti, ar nustatytas reglamentavimas, dėl kurio kompensuojamuosius vaistus platinančioms įmonėms buvo panaikintos ekonominės paskatos taikyti mažesnius kompensuojamųjų vaistų antkainius nei patvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, yra būtinas ir proporcingas, ir jei ne keisti nustatytą reglamentavimą.
„Pirma žinutė yra ta, kad 2017 metais buvo apeitas vienas svarbus žingsnis. Nors įstatymas sako, kad ministras savo įsakymu turi nustatyti antkainius, bet, ką pastebėjo ir Konkurencijos taryba, nebuvo susitarta dėl antkainių nustatymo kriterijų.
Reiškia, kriterijai buvo apeiti, apeitas šitas žingsnis, nepadaryti namų darbai ir iš karto pereita į kitą stadiją – pateikite duomenis ir mes tuos duomenis panaudosime sprendimams dėl antkainių. Tai yra žinutė, kad turėsime peržiūrėti Farmacijos įstatymą, <...> turėsime sutarti antkainių nustatymo kriterijus“, – pasakojo A. Dulkys.
„Antkainiai turės būti perskaičiuoti po tam tikro atlikto proceso“, – pridūrė jis.
Neatmeta, kad vaistai gali brangti
Vaistinės viešai paskelbė, kad šį sprendimą skųs teismui. Visgi paskirta 72 mln. eurų bauda teismo verdikto nelauks – vaistinės netrukus turės ją susimokėti. Prieš savaitę „Dienos pjūvyje“ viešėjęs buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad baudos naštą vaistinių tinklai permes ant vartotojų pečių.
„Neįmanoma tik kalbant apie kompensuojamus vaistus. O nekompensuojamų, nereceptinių vaistų niekas nereguliuoja. Gal aš klystu, bet kiek suprantu, tai baudą reikės sumokėti dabar, o per teismus vėliau galės išsieškoti atgal, jeigu ji bus neteisingai paskirta. Reiškia, kad išlaidas patirs dabar.
Tai nėra labdaros organizacijos, jos yra pelno siekiančios. Aš netikiu, kad jos mažins atlyginimus vaistininkams, nes jų ir taip trūksta. Tai yra vienintelė vieta, kur gali tuos pinigus padėti – uždėti ant kažkokių prekių.
Ant tų, kurias reguliuoja valstybė, neuždėsi, nes ten tai padaryti bus sudėtinga. Bet ant nereceptinių, nekompensuojamų vaistų, tokių, kuriuos dabar visi šluojame – nuo peršalimo, nuo temperatūros, visokie vitaminai, maisto papildai ir taip toliau – aš manau, kad ten atsidurs tie pinigai“, – kalbėjo A. Veryga.
„Jeigu mes suponuosime, kad vėl visi dalyviai elgsis nesąžiningai, pavojus, kad mes pradėsime kvestionuoti ir neigti pačią valstybę. Tada galima pradėti kalbėti ir apie kitas sritis, kur skiriamos baudos ir pradėti mąstyti, kad gal nebeteikti tų baudų? Neišsireikalauti jų?“, – dėstė A. Dulkys.
Jo nuomone, vaistai gali brangti ne dėl vaistinėms paskirtos baudos.
„Vaistai gali brangti, nes aš nežinau, koks bus rezultatas antkainių perskaičiavimo. Kas buvo padaryta, buvo padaryta 2017 metais. Iki šio momento mes nežinome, kaip pasikeitė, kokie bus duomenys, kokie bus pasiūlymai“, – aiškino A. Dulkys.
Pasak ministro, adekvačias vaistų kainas užtikrins Farmacijos įstatymo pataisos, kurios leis nustatinėti kompensuojamųjų vaistų kainas, atsižvelgiant į kitų Europos Sąjungos šalių mažiausias vaistų kainas.
„Žiūrėsime, kad į vaistų kainyną patektų teisingą kainą turintys vaistai“, – tvirtino A. Dulkys.
Sako, kad vaistų trūkumas sutapo su įstatymo svarstymu Seime
Pasak A. Dulkio, pasipriešinimas Farmacijos įstatymui iš verslo pusės sutapo su pranešimais, kad Lietuvoje juntamas vaistų trūkumas.
„Man trūko kantrybė, sukvietėme ir didmenininkus, ir mažmenininkus. <...> Kai tik prasidėjo žinutės, kad Lietuvoje trūksta vaistų, noriu atkreipti dėmesį, kad visa ši masė straipsnių, kažkaip sutapo, su ta stadija, kai parlamente buvo svarstomas galutinis Farmacijos įstatymo pakeitimų etapas. <...> Aš nesakau, kad vyko sąmoningai, bet labai keistas sutapimas“, – samprotavo A. Dulkys.
Ministro tvirtinimu, vaistų tiekimo sutrikimų ankstesniais metais buvo dar daugiau, nei šiemet.
„Būdavo dvigubai daugiau, bet apie juos niekas tiek nerašė. Dabar turėjome dvigubai mažiau sutrikimų, bet labai sistemingai kiekvieną dieną vis straipsniai. Kiekvieną straipsnį lydėdavo žinutė, kad taip yra todėl, kad Lietuvoje labai griežtai reguliuojama sistema“, – pasakojo A. Dulkys.
Anot jo, kai ministerija pradėjo aiškintis, kodėl trūksta nekompensuojamų vaistų, kurių Farmacijos įstatymo pakeitimai nereguliuoja, jų padaugėjo vaistinių lentynose. Kai ministerija pradėjo domėtis kompensuojamų vaistų trūkumu, išsiaiškinta, kad jie yra didmenininkų sandėliuose.
„Klausimas, kaip tai atsitinka, kad jie yra didmenos sandėliuose, bet jų nėra vaistinėse. Išėjo žinutė į viešumą, kad kas sandėliuose, tai skirta ne Lietuvai, o užsieniui. Noriu pasakyti, kad mes kitokių skaičių, kaip tik Lietuvos skaičius, mes neturime. <...> Mes turime skaičius apie vaistus, kurie yra skirti Lietuvai. Čia labai keisti sutapimai.
Galime juos nurašyti, kad sutriko ne tik Europoje [tiekimo] grandinės, bet kad sutriko gal ir bendradarbiavimas Lietuvoje tarp didmenininkų ir mažmenininkų, jie kažko nesutarė ir sukūrė aplinkybes, kad didmenos sandėliuose vaistų yra, o vaistinėse ne“, – dėstė A. Dulkys.
„Mechanizmas yra sureguliuotas. Klausimas, kaip kiekvienas dalyvis sąžiningai atlieka tas funkcijas. Tikiuosi, kad viskas susinormalizuosis. Priėmus Farmacijos įstatymą, tų žinučių, kad trūksta vaistų, yra sumažėję. Ta tendencija tokia bus ir toliau“, – pridūrė jis.
Ministras teigė besitikintis, kad nuo kitų metų įsigaliojus Farmacijos įstatymo pataisomis, Lietuvoje bus konkurencingas vaistų kainynas.
„Pakovosime už žmones, nes žmonės turi nelygiavertę galimybę derėtis, o valstybė turi galimybę. Mes tą ir darysime“, – žadėjo A. Dulkys.
Visas pokalbis su A. Dulkiu laidoje „Dienos pjūvis“ – vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio viršuje.