Visgi išvydę ministrę pasilinksminimo vietose, kur nuo alkoholio apsvaigę tautiečiai susigrūdę tarsi skruzdėlyne, dalis piliečių negaili ministrei aštrių žodžių ir nerimauja, kad tokios atsipalaidavimo vietos taps koronaviruso židiniais.
Vilniaus centre penktadienio vakarą Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė nusprendžia su kolegomis iš ministerijos atsipalaiduoti, o kartu pasižiūrėti, kaip gyvuoja barų kvartalas, kuriame klientai aptarnaujami su galimybių pasais. Sostinės Vilniaus ir Islandijos gatvėse vakare darosi ankšta.
„Kaukės rekomenduojamos, galima be jų, bet kol kas renkuosi būti su“, – sako ministrė.
Pakvietusi žurnalistus fiksuoti vyksmą, pati dar kovo pabaigoje pasiskiepijusi nuo koronaviruso, po pirmo gurkšnio ministrė nusprendžia nebedėvėti kaukės ir džiaugiasi, kad čia barų darbuotojai tikrina galimybių pasus.
„Suprantam, kad yra šiek tiek iššūkių patikrinant, prašant asmens dokumento, bet saugumas svarbiausia, tai reiškia, kad galime veikti, svarbiausia, kad verslai veiktų. Daugiau nei milijonas žmonių išsiėmę galimybių pasą“, – sako A. Armonaitė.
Kartu ministrė negaili kritikos tiems, kas į tokias užeigas mėgina pakliūti su suklastotais galimybių pasais.
„Jei mokate pinigus už suklastotą dokumentą, jūs apgaunate ne valdžią, valstybės įstaigas, verlą, o patys save. Mokate pinigus, kad neturėtumėte apsaugos. Skeipas yra visiškai nemokamas, laisvai prieinamas“, – teigia ministrė.
Barų darbuotojai šiame kvartale galimybių paso dažniausiai prašo tik tuomet, kai klientas viduje arba lauke užsisako maisto ar gėrimų. Iki tol visi laisvai vaikšto ir viduje netikrinami. Dėl rizikos, kad taip tarp imunitetą turinčių žmonių gali sukiotis ir jo neturintys viruso nešiotojai, barų atstovai nesijaudina.
„Užeiti be paso gali, bet žmogus negaus be paso. Jei žmogus užsisako vieną gėrimą, turi rodyti pasą, jei paprašo 2 gėrimų, maisto, tuomet prašome, kad ateitų ir kitas žmogus, parodytų. O jei žaidžia kažkas, bandome lauke ieškoti tų žmonių“, – sako barmenė Rūta.
„Vienas kitas svečias pasitaiko, dažniausiai dėl to, kad būna pasiskiepijęs, bet dar nepraėjęs laikotarpis, nepasidaręs testo. Pas mus aptarnavimas yra prie staliukų, artimas su klientais, mums yra lengva tvarkytis, nieko sudėtingo“, – teigia barmenė Akvilė.
Čia besilankantys klientai tuo, kaip veikia galimybių pasas, patenkinti, sako, patikrinimas užtrunka vos kelias sekundes, o kaskart užsisakant parodyti galimybių pasą telefone ir asmens dokumentą jau įprato, tad nepatogumų nejaučia.
„Užtrunka 10 sek. parodyti pasą, tikrai nesunku. Netrukdo nė kiek. Jei taip reikia daryti, tai reikia. Neturiu nusiskundimų“, – sako sutikti žmonės.
„Šaltoka, viduje jaukiau“, – komentuoja lankytojai.
Pademonstruoti, kaip veikia verslas, jau šiuo metu pasirinkęs dirbti su galimybių pasais, atėjusi ministrė Armonaitė nesmerkia ir tų verslininkų, kurie nusprendė sąmoningai ignoruoti galimybių pasus ir aptarnauti visus klientus, ir neatmeta ateityje užeiti pasižiūrėti ir į tokias užeigas bei pasiginčyti su jų savininkais.
„Gal ir užeisiu, jei priims. Mielai tą padarysiu. Negalvokite, kad manom, kad tai labai palengvina gyvenimą. Jis nėra patogu, bet tai yra patogiausia iš visų priemonių. Jei šis baras būtų be galimybių paso, čia galiotų privalomos kaukės, atstumai tarp staliukų, tik dviese prie vieno staliuko“, – sako A. Armonaitė.
„Šnekam su visais, jei pakvies, šnekėsimės. Diskusijose su verslu diskusijų nesuskaičiojamas skaičius“, – sako viceministras Vincas Jurgutis.
Visgi šis galimybių paso naudotojų zona tapęs sostinės pasilinksminimo kvartalas ne visiems čia besilankantiems patinka. Štai per jį einančios moterys jau nerimauja, kad ši vieta, kur nebėra kaukių, žmonės nesilaiko atstumų, gali tapti didžiuliu nauju koronaviruso plitimo židiniu.
„Čia kažkoks bardakas. Gal jaunimas ir atsparus, bet juokinga, turint omeny turint pandemiją. Praeiti neįmanoma, kokie 2 metrai? Ir niekam nerūpi“, – teigia žmonės.
„Aš turiu asmeninę nuomonę dėl šitos ministrės veiklos. Per daug čia liberalumo“, – priduria kiti.
„Pastoviai apie pandemiją, kaip įtikinti, o čia vyksta viskas atvirkščiai. Čia praeiti neįmanoma šita gatve, per daug, turi būti saikas“, – sako gyventojai.
Vyriausybė nusprendė, kad jau po dviejų savaičių nuo rugsėjo 13 dienos tie, kas neturės galimybių paso, nebebus įleidžiami į kavines, maistą galės tik išsinešti. Taip kad jiems užsivers didieji prekybos centrai, grožio salonai, sporto klubai, jų neveš tarpmiestiniai traukiniai ir autobusai.