Į A. Bagdono veiksmus greitai sureagavo Liberalų sąjūdžio lyderė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kuri pasiūlė jam trauktis iš komisijos, nes pastarasis padarė didelę klaidą komisijai vertinant R. Žemaitaičio pasisakymus. Pakibo ant plauko ir A. Bagdono buvimas partijos vicepirmininku.
„Esu jam pasakiusi, kad, mano nuomone, būtų jam teisingiausia pasitraukti iš Etikos komisijos ir suteikti galimybę deleguoti kitą frakcijos narį. Čia jau jo apsisprendimo reikalas“, – pirmadienį kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Ji pranešė svarstanti, ar A. Bagdonas gali toliau eiti Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojo pareigas, nepaisant to, kad jį atleisti gali tik suvažiavimas.
„Manau, kad bet kurioje šiuolaikinėje politinėje organizacijoje pirmininko ir pavaduotojo santykiai grįsti pasitikėjimu. Jeigu to pasitikėjimo nebelieka, to kaip ir pakanka. Formalumai jau yra antraeilis dalykas“, – tvirtino liberalų lyderė.
Pats A. Bagdonas teigia neketinantis palikti Seimo Etikos ir procedūrų komisijos.
„Manau, kad pagrindo man trauktis iš Etikos ir procedūrų komisijos tikrai nėra. Į šitą darbą žiūriu tikrai labai atsakingai. Turbūt mano vienintelė problema, kad į tą darbą žiūriu per daug sąžiningai“, – sakė jis.
Kita vertus, parlamentaras pripažino, kad balsuodamas dėl R. Žemaitaičio neįvertino viso konteksto.
„Kalbant apie R. Žemaitaičio pasisakymus, labiau vertinau teisiniu požiūriu. Visose trijose sakiniuose buvo panaudoti „galbūt“, „galimai“, klaustukas. Nebuvo tokio aiškaus pažeidimo, todėl balsavau už šiek tiek už švelnesnį sprendimą. Posėdžio metu sakiau, kad nepritariu tokiems pasisakymams ir tuomet tik balsavau“, – BNS sakė A. Bagdonas.
Parlamentaras pasisakė ir „Facebook“. Savo balsavimą dėl R. Žemaitaičio vadino „klaida“.
„Tokį sprendimą priėmiau remdamasis vien Etikos ir procedūrų komisijos diskusijoje išgirstais politikų argumentais. Kaip liberalas esu įsitikinęs, kad saviraiškos laisvė negali būti ribojama – ar savo mintis skleistų paprastas feisbuko vartotojas ar Seimo narys. Dabar suprantu neįvertinęs, kokią R. Žemaitaitis parodė nepagarbą visuomenininkams ir visiems gyventojams, kurie nuoširdžiai palaiko Ukrainą“, – rašė jis.
Jis taip teigia pripažįstantis turėjęs matyti platesnį kontekstą ir balsuoti kitaip: „Atsiprašau visų Ukrainos kovos rėmėjų, kuriuos mano per švelni pozicija Etikos ir procedūrų komisijoje užgavo ir nuvylė. O aš pats rėmiau ir toliau remsiu Ukrainos laisvės kovą“.
Gentvilas: jis apsimeta, kad buvo neįsigilinęs į kontekstą
Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas naujienų portalui tv3.lt sako, kad bendro sutarimo, kaip balsuoti Etikos ir procedūrų komisijoje dėl R. Žemaitaičio nebuvo. Tačiau esminis faktas, į kurį reikia atkreipti dėmesį – jog A. Bagdonas teigia balsavęs neįvertinęs, kad kontekstas apie paramą Ukrainai.
„Kitą dieną jis pripažino padaręs klaidą. Po to supyko, kad jį Čmilytė bara ir siūlo atsistatydinti iš Etikos ir procedūrų komisijos narių ir iš partijos vicepirmininkų. Bet jis pats jau pripažino, kad padarė klaidą.
O kaip galėjo neįvertinti, kai užtenka tik išvadą Etikos ir procedūrų komisijos perskaityti, kad kalba eina apie paramą Ukrainai ir kompromitavimą Žemaitaičio lūpomis. Tai nenuosekliai atrodo kolega, ir apmaudu, kad tenka aiškintis už jį, kai jis apsimetinėja, kad nesupranta, kodėl Čmilytė kritikuoja ir liepia atsistatydinti jį vieną, o ne visus, kurie balsavo kaip jis. Bet kiti, kurie balsavo kaip Bagdonas, yra iš opozicinių frakcijų ir negalima jų pareikalauti atsistatydinti“, – sako E. Gentvilas.
Parlamentaras įsitikinęs, kad A. Bagdonas tik apsimeta neįsigilinęs į svarstomo klausimo kontekstą.
„Negalima girdėti, kad kalba eina apie surinktą paramą Ukrainai. Apie tai, kaip kompromituojama, kad parama pralošinėjama naktimis lošimo namuose. Tai yra kompromituojama žmonių surinktais pinigais. Ir apie tai parašyta 4 puslapių išvadoje. Gal neperskaitei 58 puslapių, bet neapsimetinėk, bičiuli, kad nesupratai, kad čia kalbama apie paramą Ukrainai.
Dar kolega Bagdonas pasakė, kad visa tai vertino teisiniu požiūriu. Bet palaukite, Etikos ir procedūrų komisija parašė, kad [posėdis] vyksta Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio vertinimu. Vadinasi, čia ne teisinis vertinimas, bet politikų etikos vertinimas“, – sako Liberalų frakcijos seniūnas.
Jis pritartų Seimo pirmininkei, kad A. Bagdonui reiktų atsistatydinti ne tik iš Etikos ir procedūrų komisijos, bet ir iš partijos vicepirmininkų.
„Pašalinti iš vicepirmininkų mes negalime, nes jis suvažiavime išrinktas asmuo. Bet iš partijos vicepirmininkų jau yra kažkada atsistatydinęs Auštrevičius, Gailius, Urbonas. Kai aš buvau partijos pirmininkas, o Šimašius nutarė eiti į savivaldos rinkimus ne su partija, o su komitetu, aš pareikalavau Šimašiaus ir Armonaitės atsistatydinimo iš mano pirmininkų, ką jie ir padarė – suvažiavimo nelaukė. O dabar kolega šneka, kad reikia palaukti suvažiavimo. Tai gerai, palaukime, bet tegul supranta, kad apie jį bus kalbama, jis bus voliojamas negražiuose miltuose keletą mėnesių – iki rugsėjo“, – sako E. Gentvilas.
E. Gentvilas dėl A. Bagdono trečiadienį kreipėsi į partijos Etikos ir skaidrumo komisiją.
„Ką priims komisija įstatai apibrėžia. Gali būti papeikimas, įspėjimas, siūlymas šalinti iš partijos. Aš esu tas asmuo, kuris kreipėsi, tai lauksiu išvadų“, – sako jis.
Politologas: Bagdonui reikėtų atgailauti
Situaciją dėl A. Bagdono balsavimo įvertino ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Virgis Valentinavičius. Anot jo, A. Bagdonas galėtų likti Etikos ir procedūrų komisijoje, jei viešai pripažintų klaidą.
„Pasibarstytų miesto aikštėje pelenais ir atgailautų visaip. Tada taip. Bet jeigu šių dalykų nėra, tai atitinkamai Seimo pirmininkė ir mano, kad šitą komisijos narį reikia pakeisti“, – sako V. Valentinavičius.
Tai, kad A. Bagdonas sako tinkamai neįvertinęs situacijos ir į ją neįsigilinęs, anot politologo, situacijos nepalengvina: „Jeigu kalbėti grubiai, tai jeigu kažko nesupranta, vadinasi, yra per žioplas dirbti tokioje komisijoje“.
Tiesa, V. Valentinavičius sukritikavo bendrai Seimo Etikos ir procedūrų komisijos veiklą, nes esą tiek aptariamas balsavimas dėl R. Žemaitaičio, tiek dėl parlamentaro Petro Gražulio apkaltos buvo „absoliučiai skandalingi“.
„Jeigu kažkas nori nubausti valdančiosios koalicijos narius už dalyvavimą tokiuose balsavimuose, tai visiškai suprantu. Nes Seimo Etikos komisija jau yra nebe Etikos komisija, o politinis turgus, kuriame politinės prekės parduodamos labai pigiai. Tai šie sprendimai yra skandalingi. Atitinkamai aš visiškai suprantu politikų pasipiktinimą tokias dalykais“, – sako V. Valentinavičius.
Bet, ar A. Bagdonas sulauks bausmės, kokios sulaukė M. Majauskas dėl balsavimo už PVM lengvatą restoranams, kai buvo išmestas iš konservatorių partijos?
„Tai priklauso nuo pačio Bagdono. Majausko tikslas buvo susipykti su partija, maksimaliai jai pakenkti, ir jis savo pasiekė. Jei Bagdonas kelia tuos pačius tikslus, tai tuomet ir su juo tas pats bus. Bet gal taip blogai kaip su Majausku nėra. Todėl šios priemonės gali būti perauklėjimo priemonės, kurios pastatys partijos narį į vietą, kur jį nori matyti partijos vadovybė“, – sako V. Valentinavičius.
Balsavo Žemaitaičio naudai
Praėjusią savaitę per Seimo Etikos ir procedūrų komisijos posėdį A. Bagdonas balsavo, kad R. Žemaitaitis, keldamas klausimus bei pasisakydamas dėl „Laisvės TV“ akcijos metu surinktų pinigų Ukrainai paremti panaudojimo, nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.
Seimo etikos sargams apskųsti keli Regionų frakcijos nario R. Žemaitaičio įrašai socialiniame tinkle „Facebook“. 2022 metų liepos 11 dienos įraše jis kėlė klausimą, ar „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas, rinkęs lėšas Ukrainai skirtam koviniam dronui „Bayraktar“, nepralošė tų pinigų. Liepos 16 dieną šį lėšų rinkimą jis pavadino galima afera.
„Andriaus galima afera! Jis 5 vnt. pirko už 50000 Eur. Internete 1 vnt. 8500 Eur. 5x8500=42500 Eur. Tai vadinasi, galimai pavogta 7500 Eur. Tai Andriukas pokeriui galimai nusuko vien nuo dronų 7500 Eur.“, – rašė R. Žemaitaitis.
Vėlesniame įrašė jis kėlė prielaidą, kad „Tapinas ir visi kiti dvaro samdomi nuomonių formuotojai palaiko Hitlerį ir jo siaubingus veiksmus su žydais?“
Seimo Etikos sargai nusprendė, kad R. Žemaitaitis reiškė nuomonę, todėl pažeidimo nefiksavo ir rekomendavo jam „remtis patikrintais faktais, nenurodyti tikėtinų aplinkybių, vengti nepamatuotų vertinimų ir viešuose pasisakymuose pateikti tikslią žinomą informaciją“.