Tai G. Nausėda penktadienį sakė po susitikimo su Lietuvoje viešinčiu Europos Komisijos (EK) vicepirmininku Valdžiu Dombrovskiu, atsakingu už prekybą.
„Lietuva šią vasarą Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonei (RRF) pateikė pakeitimus planui, kurie numato papildomas investicijas į verslą, žalias, inovatyvias, skaitmenines technologijas, taip pat į aukštos pridėtinės vertės produktų gamybą ir eksportą.
Tikimės, kad susitarimas tarp Lietuvos vyriausybės ir Europos Komisijos dėl šių pakeitimų bus pasiektas artimiausiu metu. Turime susiimti ir padaryti, kad Europos Sąjungos RRF investicijos pilna apimtimi pasiektų Lietuvos ekonomiką ir padidintų jos produktyvumą ir atsparumą, kai to labiausiai reikia“, – po susitikimo su V. Dombrovskiu kalbėjo G. Nausėda.
„Kalbėjome apie Lietuvos pasiūlytą pakeistą planą. Dabar vyksta derybos tarp Europos Komisijos ir Lietuvos vyriausybės. Tikimės, kad derybos bus pabaigtos, kad planą būtų galima priimti ateinantį mėnesį ir pinigai galėtų pradėti plaukti į Lietuvą“, – sakė V. Dombrovskis.
Pasak EK vicepirmininko, Lietuva nepasiekė dalies išsikeltų tikslų, kalbant apie mokesčių reformą.
„Kalbame apie mokesčius, kurie trukdo ekonominiam augimui ir kalbame apie neefektyvias mokesčių lengvatas. Tie klausimai turi būti aptarti mokesčių reformos kontekste, kad būtų atrakintos šiuo metu užrakintos lėšos, kad jos pradėtų plaukti į Lietuvą“, – teigė V. Dombrovskis.
„Ar reikia kažkokios mokesčių reformos? Tai kažkokios mokesčių reformos nereikia. Ji turi užtikrinti ir efektyvesnį lėšų surinkimą, ir būti socialiai teisingesnė, užtikrinti tam tikrą progresyvumą apmokestinimo, ir padidinti mokesčių bazę.
Mes juk patys, niekas nevertė iš išorės, prisiėmėme tam tikrus kriterijus RRF lėšoms gauti. Dabar jau negali būti atsiprašymo, kad mes nepagalvojome, kad negalvojome, kad viskas taip užtruks. Viskas buvo Seimo ir Vyriausybės rankose. Mokesčių reforma pradėta diskutuoti jau gerokai anksčiau, galėjo iki šio laikotarpio įgyvendinta. Taip neatsitiko. Nuo to dabar priklauso Europos Sąjungos srautai į mūsų valstybę“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Aš vis dar tikiu, kad užteks politinės valios šiame rudens sezone priimti sprendimus. Bet mokesčių reforma reikalinga ne Europos Komisijai, ne dar kažkam kitam išorėje. Tai mūsų pačių interesas, bet ji turi būti įgyvendinta protingai, racionaliai ir tarnauti pirmiausia mūsų gerovei, mūsų labui“, – pridūrė prezidentas.
Kiek anksčiau interviu LRT V. Dombrovskis teigė, kad Lietuvai būtina judėti į priekį įgyvendinant svarbias reformas, pavyzdžiui, užstrigusią mokesčių reformą, kitaip kyla rizika prarasti Europos Sąjungos Lietuvai numatytus milijonus eurų.
Europos Komisija šiais metais Lietuvai jau pervedė daugiau nei pusę milijardo eurų, tačiau 26 mln. eurų buvo sulaikyti dėl laiku neįgyvendintų su mokesčių reforma susijusių reikalavimų.
„Verslo žinios“ skelbė, kad Briuselis nedviprasmiškai užsimena, kad šimtai milijonų Lietuvos sąskaitos nepasieks, jeigu Seime bus atmesta mokesčių reforma. Skelbiama, kad Europos Sąjungos netenkintų ir tarp valdančiųjų kurpiamas planas priimti tik dalį mokesčių reformos paketo projektų.
„Reikalingų reformų atidėjimas šiuo atveju Lietuvai turėtų dvigubą neigiamą poveikį – neigiamą poveikį ekonominiam ir socialiniam vystymuisi ir labai konkretų neigiamą finansinį poveikį dėl prarasto finansavimo, kuris gali siekti kelis šimtus milijonus eurų“, – „Verslo žinioms“ teigė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.