Apie tai ji ir visuomenininkas Andrius Tapinas antradienį kalbėjo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Vilniaus savivadybė – išskirtinė
Tęsiasi visuomenininko A. Tapino inicijuotas tyrimas „Skaidrinam“. Tyrimo metu jau paaiškėjo daugybė galimų pinigų grobstymo atvejų įvairiose šalies savivaldybėse.
Politikai teisinasi, bando išsisukinėti, o kai kurios savivaldybės, atrodo, vengia pateikti prašomus dokumentus.
A. Tapinas pasakoja, kad komanda šiuo metu toliau analizuoja savivaldybių pateiktą informaciją, tikimasi, kad tyrimas bus tęstinis ir pavirs į nuolatinį politikų stebėjimo mechanizmą.
Tyrimo autoriams prašytas ataskaitas neseniai pateikė Vilniaus miesto savivaldybė. Daugeliu atveju savivaldybės tarybos nariams skirtos kompensacijos buvo išnaudotos iki paskutinio cento. Anot A. Tapino, Vilniuje jau ryškėja tam tikros pinigų grobstymo schemos – pinigai galimai grobstyti prisidengiant nuoma, gendančiais automobiliais, ryšio išlaidomis.
A. Tapinas pabrėžia, kad Vilniaus miesto savivaldybė išsiskiria iš kitų savivaldybių.
„Jis (Vilnius – red. past.) leidžia savo tarybos nariams pirkti, įsigyti už išmokas kompiuterinę techniką, telefonus, spausdintuvus ir panašiai“, – sako visuomenininkas.
Kitose savivaldybėse kompensacijos yra skiriamos apmokėti einamąsias išlaidas, susijusias su tarybos nario funkcijų vykdymu.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas, remiantis tyrimo duomenimis, intensyviai keliavo karantino metu, o Artūras Zuokas mėnesio gale perka stambesnių elektronikos pirkinių.
Vienas daugiausiai visuomenės dėmesio pritraukusių tyrimų – Kauno miesto ir rajono savivaldybėse. Kauno rajonas A. Tapinui pateikė tarybos narių išlaidų ataskaitas, Kauno miesto savivaldybė pateikė suvestines, iš kurių matyti, kad visi tarybos nariai išnaudojo maksimaliai leistinas sumas.
A. Tapinas pabrėžia, kad galimu pinigų grobstymu užsiėmė ne tik Visvaldo Matijošaičio bendražygiai, bet ir tarybos opozicija, tarp jų – konservatoriai.
Urbonaitė: tai yra absoliutus cinizmas
Anot politologės R. Urbonaitės, tokie galimo pinigų grobstymo atvejai yra absoliutus cinizmas. Jos įsitikinimu, šiuo metu per mažai dėmesio skiriama pinigus grobsčiusių politikų nubaudimui.
„Tai yra vogimas. Man atrodo, kad mes šioje užsisukusioje diskusijoje prarandame pačią esmę ir politikai mus bando suklaidinti. Žiūrėkite, iš jūsų pavogiu 100 eurų, jūs mane pagauna ir aš sakau – soriukas, bet padarykite taip, kad aš ateityje prie jūsų pinigų taip lengvai neprieičiau.
Jūsų mintis bus žiebti man per ausį. Ar tu išnaglėjai? Pirmiausia – grąžink pinigus, antra – tai yra baudžiamoji atsakomybė“, – sako ji.
R. Urbonaitės vertinimu, politikų narystės sustabdymas partijose taip pat nėra tinkamas žingsnis situacijai spręsti – politikai turėtų prisiimti atsakomybę ir atsisakyti mandato.
Anot politologės, gali būti, kad regioniniai partijų skyriai partijoms iškėlė ultimatumą dėl palaikymo per 2024-ųjų rinkimų maratoną, todėl apie mandatų atsisakymą ir nėra kalbama.
„Tai reiškia, kad politikai pasirinko artimąją 2024 m. rinkimų perspektyvą, bet jie nepasirinko partinės sistemos kaip tokios stiprinimo ir galų gale atsakomybės prieš rinkėjus ėmimosi“, – svarsto ji.
Anot R. Urbonaitės, atsakomybė krenta ir partijų lyderiams.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!