• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po rugpjūčio pradžioje Baltarusijoje įvykusių prezidento rinkimų be žinios pradėjo dingti šalies piliečiai. Po pagrobimų grįžę asmenys pasakoja, ką jiems teko patirti ir kokiomis sąlygomis buvo kalinami. 

Po rugpjūčio pradžioje Baltarusijoje įvykusių prezidento rinkimų be žinios pradėjo dingti šalies piliečiai. Po pagrobimų grįžę asmenys pasakoja, ką jiems teko patirti ir kokiomis sąlygomis buvo kalinami. 

REKLAMA

„Lietuvos žmogaus teisių centras“ savo „Facebook“ paskyroje pasidalino liudijimu iš Baltarusijos: 19-metė Baltarusijos universiteto teisės studentė Darina Reut buvo pagrobta specialiojo skyriaus policijos pareigūnų. 

Skelbiama, kad išankstinio balsavimo metu mergina dirbo nepriklausoma stebėtoja savo apygardoje, norėdama išvysti tikruosius rinkimų užkulisius. 

Tačiau Darina ir keli jos kolegos stebėdami balsavimo procesą užfiksavo daug pažeidimų ir ruošėsi teikti skundą prokuratūrai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Aš ir kiti stebėtojai žinojome tikrąjį rinkėjų aktyvumą mūsų balsavimo punkte. Kitiems apie tai taip pat pasakojome, nes matėme, kaip pažeidinėjami įstatymai“, – teigė D. Reut 

REKLAMA

Atvykusi į darbą – dingo 

Rugpjūčio 8 d. Darina atvyko į balsavimo punktą, kuris buvo įrengtas mokykloje, ir iš jo nebeišėjo. 

Merginos tėvams pavyko išsiaiškinti, kad Darina ir dar kelis jos kolegas išsivedė neuniformuoti vyriškiai. 

Valgyklos darbuotojai ir budėtojas tėvams pasakojo, kad matė, kaip nežinomi asmenys, apsirengę civilių drabužiais, atvyko į balsavimo punktą. 

„Vyrai įėjo per galinį mokyklos įėjimą ir kreipėsi į tris balsavimo stebėtojus, tarp jų ir Dariną, sėdinčius mokyklos vestibiulyje. Vėliau griebė juos ir ištempė lauk“, – situaciją nupasakojo merginos tėvai. 

REKLAMA
REKLAMA

Dar keli nepriklausomi stebėjai tų pačių vyrų buvo sulaikyti kitoje mokyklos erdvėje. 

Artimiesiems jokios informacijos nesuteikė 

Darinai negrįžus iš balsavimo punkto „Tut.by“ pasirodė straipsnis apie rinkimų stebėtojų pagrobimą.

Merginos tėvai pasakoja, kad dar tris dienas jokia informacija apie įvykusią situaciją ar dukters buvimo vietą jiems nebuvo suteikta. 

„Policija nesuteikė jokios informacijos ir atsisakė priimti mūsų pagrobimo ieškinį. Aš asmeniškai kalbėjau su mokyklos direktoriumi, mokytojais ir balsavimo punkto komisijos nariais – jie taip pat atsisakė kalbėti apie sulaikymą“, – pasakojo Darinos mama. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvai ir į teismą vyko nežinodami bylos nagrinėjimo laiko. 

„Rugpjūčio 11 d. mes atvykome į teismą ir laukėme, nes mums buvo atsakyta pasakyti tikslesnę informaciją“, – teigė merginos mama.

Į teismą atvesta išsigandusi 

Apie 12 val. merginos tėvams pavyko sulaukti dukters bylos nagrinėjimo. Mergina į teismo salę buvo atvesta išsigandusi ir liūdna. 

Tokios būklės ji turėjo stoti prieš teismą ir papasakoti apie savo sulaikymą ir kalinimą izoliacijos centre Akrestsin gatvėje.

REKLAMA

„Žmonės, kurie ten buvo, pasakojo apie masinius kankinimus, smurtą, kurį patyrė sulaikytieji, žeminimą, įžeidinėjimus, bandymus atimti iš jų žmogiškąjį orumą“, – teigė Darinos mama. 

Bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad merginą ir dar kelis jos kolegas įdavė mokyklos, kuriame buvo įkurtas balsavimo punktas, darbuotojai. 

„Tie, kurie paskambino specialiojo skyriaus pareigūnams, kad nugabentų mane į kalėjimą, buvo mano mokyklos, kurioje mokiausi 11 metų, mokytojai“, – jau paleista iš izoliacijos centro kalbėjo mergina. 

REKLAMA

Teismui kaip įrodymai buvo pateikti charakteristinė peticija iš Darinos universiteto ir laiškas iš mokyklos, pasirašytas balsavimo punkto pirmininko ir mokyklos direktoriaus. 

Dariną teismas apkaltino chuliganizmu ir nepaklusnumo sulaikymo metu. 

Nukentėję – policijos pareigūnai 

Byloje nukentėjusieji buvo ne sulaikytieji asmenys, o du specialiojo skyriaus policijos pareigūnai ir žmogus, pranešęs apie nepriklausomų stebėtojų elgesį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie teismui pateikė tapačius suklastotus parodymus“, – pasakojo merginos mama. 

Pati Darina teismo metu teigė, kad nepadarė nieko, kuo yra kaltinama. 

„Kartu su kitais nepriklausomais stebėtojais ramiai sėdėjome mokyklos vestibiulyje, kalbėjomės ir laukėme, kol baigsis balsavimas, kad pamatytume protokolą. Keli vyrai be uniformų kreipėsi į mus, grubiai sugriebė ir atėmė mobiliuosius telefonus“, – teisme pasakojo mergina. 

REKLAMA

Darina, kaip pati teigė, nesipriešino pareigūnas, o tik paprašė prisistatyti ir parodyti tarnybinį ženklelį. 

Po teismo tiesiai į kalėjimą

Teismui paskelbus verdiktą – 15 dienų administracinio arešto, mergina greitai buvo išgabenta nežinoma kryptimi. 

„Nei teismas, nei policija nesuteikė informacijos apie jos buvimo vietą. Teismas taip pat atsisakė suteikti ir jos bylos dokumentus“, – teigė mama. 

REKLAMA

Vėliau paaiškėjo, kad mergina buvo nugabenta į Zhodino kalėjimą. 

Darinos mama norėjo dukrą aprūpinti drabužiais, higienos priemonėmis, maistu, tačiau jai tokia galimybė nebuvo suteikta. 

Laikas praleistas izoliatoriuje – siaubingas 

Jau paleista mergina pasakojo, ką jei teko išgyventi izoliatoriuje Akrestsino gatvėje, kur ji buvo nuvežta tik pagrobta. 

„Keturių vietų kameroje buvo sutalpinta 50 žmonių. Iš mūsų buvo atimtos teisės valgyti, miegoti. Mes net neturėjome, kuo kvėpuoti“, – skaudžius prisiminimus pasakojo mergina. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kaip teigia ji pati, jiems dar labai pasisekė. 

„Naktį iš kiemo mes girdėdavome vaikinų klyksmus. Jie buvo brutaliai mušami ir kankinami. Izoliatoriaus darbuotojai taip pat smurtavo ir prieš merginas, kurios atsisakydavo pasirašyti nelegalius protokolus ir prisiimti kaltę už tai, ko nepadarė“, – teigė Darina. 

Mergina atskleidė, kad net žmonėms, kurie turėjo rimtų sveikatos problemų, nebuvo suteikiama tinkama medicininė pagalba. 

REKLAMA

Paleido tik su gąsdinančia sąlyga

Darina iš kalėjimo paleido ankščiau, tačiau tik su papildoma sąlyga. 

„Mane paleido, nes sutikau pasirašyti įspėjimą, kuris teigė, kad kai kitą kartą mane pagrobs, mano atsakomybė bus griežtesnė“, – sakė mergina. 

Merginą iš kalėjimo iki Minsko atgabeno savanoriai, kurie Darinai padėjo susisiekti su tėvais ir grįžti namo. 

Šiuo metu Baltarusijoje, kaip praneša Baltarusijos nevyriausybinė žmogaus  teisių organizacija „Viasna“ dar yra dingę apie 80 žmonių. Apie juos kol kas daugiau ir tikslesnių duomenų nėra. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų