Žarnyno vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą vėžys, diagnozuojamas JK, ir antras pagal aukų skaičių vėžys-žudikas, rašo express.co.uk.
Dažniausiai vėžys diagnozuojamas vyresniems nei 50 metų asmenims, tačiau 2600 atvejų per metus tenka jaunesniems žmonėms.
Liga paveikia labiau vyrus nei moteris – pagal statistiką ji diagnozuojama vienai iš 18 moterų bei vienam iš 15 vyrų. Žarnyno vėžys yra sėkmingai išgydomas, jei nustatomas anksti, o pagal „Bowel Cancer UK“, beveik visi išgyvena, jei jiems diagnozuojama pirmoji stadija.
Situacija gali greitai pasikeisti ligai progresuojant, o ankstyva diagnozė yra labai svarbi norint padidinti jūsų išgyvenimo galimybes.
Kasmet Jungtinėje Karalystėje nuo žarnyno vėžio miršta daugiau nei 16 500 žmonių, tačiau nuo aštuntojo dešimtmečio šis skaičius jau mažėja.
Veiksniai, didinantys riziką susirgti šia liga:
- vyresnis nei 50 metų amžius,
- žarnyno vėžio istorija šeimoje,
- nevėžinių auglių (polipų) jūsų žarnyne istorija,
- ilgalaikė uždegiminė žarnyno liga, tokia kaip Krono liga arba opinis kolitas,
- 2 tipo cukrinis diabetas,
- nesveikas gyvenimo būdas.
Kokie yra žarnyno vėžio simptomai?
Kraujas išmatose
Kraujas išmatose yra gerai žinomas žarnyno vėžio simptomas, tačiau jis nėra toks pat, kaip kitų ligų, turinčių šį simptomą. Mažiau tikėtina, kad kraujavimą sukels žarnyno vėžys, jei neturite jokių kitų simptomų, tokių kaip hemorojus. Žarnyno vėžys paprastai nesukelia niežėjimo ar skausmo atliekant gamtinius reikalus.
Svorio kritimas
Svorio kritimas yra dažnas daugelio ligų simptomas ir nebūtinai rodo, kad sergate žarnyno vėžiu. Kadangi žarnyno vėžys gali sukelti žarnyno nepraeinamumą, svorio pokyčiai dažniausiai lemia greitą sotumo jausmą. Nepaaiškinamas svorio kritimas paprastai yra vienas iš pirmųjų vėžio simptomų.
Nuovargis
Vėlgi, nuovargį gali sukelti įvairūs veiksniai, tačiau tai dažnas simptomas sergant vėžiu, nesvarbu, kurioje stadijoje jis yra. Nuovargis gali atsirasti, jei polipai ar navikai kraujuoja į virškinamąjį traktą, dėl kurio, laikui bėgant. netenkama geležies ir gali išsivystyti geležies stokos anemija. Jei jaučiatės chroniškai pavargę ir išsekę, laikas apsilankyti pas šeimos gydytoją.