Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė paaiškina, kad vaistinėse galima rasti ir narkotinių medžiagų, vaisingumo, uždegiminių organizmo rodiklių, skydliaukės bei kepenų rodiklių ir lytiškai plintančių infekcijų greituosius testus.
Lytiškai plintančių ligų nustatymo testai: sifilis ir ŽIV
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad maždaug 40 mln. žmonių pasaulyje yra užsikrėtę ŽIV. Tai – imuninę sistemą silpninantis virusas, dėl kurio žmogus tampa labiau pažeidžiamas, imlesnis įvairioms infekcijoms. Nekontroliuojamas ŽIV gali komplikuotis į AIDS (įgytą imunodeficito sindromą), kai organizmas nebepajėgia kovoti su infekcijomis, kurios įprastai nesukeltų problemų sveikam žmogui.
Namų sąlygomis atliekamas ŽIV testas rezultatą parodo nuo galimo užsikrėtimo praėjus 3–4 savaitėms, jam tereikia kapiliarinio kraujo (iš piršto) mėginio. Kadangi tai greitasis testas, atsakymas žinomas jau po minutės ar kelių, o jam atlikti nesvarbus nei paros metas, nei vieta, rašoma pranešime spaudai.
Jei rezultatas neigiamas, bet manote, kad per pastaruosius 3 mėnesius turėjote sąlytį su ŽIV, gali būti, kad organizmas dar nepagamino antikūnų (tiek laiko reikia, kad organizme susidarytų aptinkamas ŽIV antikūnų kiekis). Tokiu atveju rekomenduojama testą pakartoti praėjus 3 mėnesiams po galimo sąlyčio ir vengti bet kokios veiklos, kurios metu ŽIV gali būti perduotas kitiems.
„Sifilio atvejų Europos šalyse yra daugiau nei 35 tūkst., dažniausiai juo užsikrečia vyrai. Ši liga yra išgydoma, tik svarbu laiku išsitirti ir pradėti gydymą, nes negydoma jį gali sąlygoti ir mirtį. Savikontrolės testas užfiksuoja ligos sukėlėjo Treponema pallidum antikūnus, jau po 15 minučių nuo kapiliarinio kraujo mėginio panaudojimo.
Pirmosios indikacijos, kada reikėtų atlikti sifilio savikontrolės testą, yra nesaugių lytinių santykių rodiklis, ant kūno, dažniausiai ant lytinių organų, atsiradusios opos, bėrimai. Šie testai suteikia galimybę išsitirti patiems ir su rezultatais kreiptis į gydytojus, kad būtų skiriamas reikalingas gydymosi planas“, – įvardija vaistininkė J. Metlovienė.
Kepenų funkcijos nustatymo testas
„Jei pacientas skundžiasi kepenų funkcijos suprastėjimą signalizuojančiais simptomais, tokiais kaip pageltusi oda, didelis nuovargis, apetito stoka, tamsus šlapimas, pilvo pūtimas – vertėtų atlikti specialų kepenų funkcijai nustatyti skirtą greitąjį testą ir su jo rezultatais apsilankyti gydytojo kabinete.
Šį testą galima atlikti bet kuriuo paros metu, paprasčiausiai paimant kraujo mėginį iš piršto. Rezultatai gaunami jau po 10 minučių“, – įvardija vaistininkė J. Metlovienė.
Narkotinių medžiagų nustatymo testai
Tokie testai dažniausiai yra jautrūs amfetaminui, barbitūratams, benzodiazepinams, kokainui, opiatams, marihuanai. Šiuo metu galima rinktis 6, 10 ar 14 narkotinių medžiagų nustatymo testus. Testas atliekamas iš šlapimo mėginio.
Labai svarbu tinkamai įvertinti testo atsakymus, nes jie parodomi kitaip nei daugumos testų: teigiamas narkotikų testas rodys tik vieną spalvotą juostelę ties kontroline zona, o neigiamas testas rodys dvi spalvotas juosteles.
Skydliaukės aktyvumo nustatymo testas
Skydliaukės gaminami hormonai daro didelę įtaką daugybės kitų organų veiklai, tačiau skydliaukės ligos, nors ir gana dažnos, dažnai pastebimos joms jau pažengus.
Kai skydliaukės veikla susilpnėja, pradeda varginti mieguistumas, nuovargis, didėja svoris, lūžinėja plaukai, nagai, sausėja oda, gresia net susirgti depresija.
Kai skydliaukė suaktyvėja, simptomai priešingi: greitėja žmogaus organizmo medžiagų apykaita, mažėja svoris, padidėja kraujospūdis, prakaitavimas, nervingumas, jaučiamas karštis ir atsiranda skydliaukės mazgai, vadinami struma.
„Susilpnėjusiai skydliaukės funkcijai diagnozuoti yra skirti specialūs savarankiškai atliekami testai, kuriuos, kaip ir kitus testus, galima įsigyti vaistinėse bei vaistinėje internete.
Jų tikslas – nustatyti skydliaukę stimuliuojančio hormono TTH kiekį – jei jis yra padidėjęs, vadinasi skydliaukė veikia silpniau, nei turėtų. Testas pagrįstas kapiliarinio kraujo tyrimu ir vertinamas per 10 minučių“, – paaiškina vaistininkė.
Vyrų vaisingumo nustatymo testas
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vyrų vaisingumas palaipsniui mažėja. Kadangi egzistuoja nemažai šios problemos sprendimo būdų, svarbu aptikti nevaisingumo priežastis kuo anksčiau.
Vienas jų – savarankiškas vyrų vaisingumo testas, spermatozoiduose aptinkantis SP-10 baltymą ir skirtas kokybiniam spermatozoidų koncentracijos įvertinimui sėkloje.
Vaistininkė J. Metlovienė pasakoja, kad savarankiško tyrimo metu naudojamas sėklos mėginys, paimtas, kiek įmanoma, steriliu būdu. Testo rezultatą reikėtų vertinti po 5 minučių. Tarptautiniu mastu pripažįstamas minimalus vaisingumo rodiklis yra daugiau kaip 15 mln/mL.
Infekcijų nustatymo testai
Tikriausiai ne kartą teko girdėti apie CRB kiekio nustatymo tyrimus, dažniausiai atliekamus sveikatos priežiūros įstaigose. Panašų testą galima atlikti ir namuose iš kapiliarinio kraujo mėginio, vertinant rezultatą po 5 minučių. Didelis C-reaktyvaus baltymo kiekis reiškia, kad organizme vystosi infekcija bei uždegimas.
„Šis testas rekomenduojamas tiems, kurie įtaria infekciją, jaučia jai būdingus simptomus: karščiuoja, kosėja, jaučia bendrą nuovargį ir silpnumą. Gydytojai, siekdami išvengti dažno sergančių pacientų lankymosi daug kitų žmonių sulaukiančiose vietose, įskaitant ir poliklinikas, neretai rekomenduoja įsigyti tokio pobūdžio testus savikontrolei, pavyzdžiui, po operacijų, persirgus užkrečiamomis ligomis, siekiant nustatyti, kiek efektyvus paskirtas gydymas ir pan.“, – įvardija J. Metlovienė.
Glitimo netoleravimo nustatymo testas
Alergija glitimui ar jo netoleravimu skundžiasi apie 5 proc. visos populiacijos. Glitimo netoleravimo ar panašūs simptomai (pilvo pūtimas, viduriavimas, svorio pokyčiai, dujų kaupimasis, stiprus nuovargis ir pan.) gali varginti ir dėl kitų priežasčių, todėl galima atlikti testą ir išsiaiškinti ar visgi jums reiktų vengti miltinių patiekalų ir produktų.
Kadangi klinikose atliekamas glitimo netoleravimo tyrimas gali būti nedraugiškas piniginei, vaistinėse galima įsigyti savarankiškai iš kapiliarinio kraujo atliekamą testą. Pastarasis bet kuriuo paros metu, vos per 15 minučių parodys, ar buvo aptikti glitimo netoleravimą patvirtinantys -TG IgA antikūnai. Svarbu paminėti, kad šio testo tikslumas yra net 97 proc.
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad tiek glitimo netoleravimo testas, tiek kiti minėti savarankiški tyrimai neprilygsta laboratorijose atliekamiems tyrimams, tačiau jų tikslumas kai kuriais atvejais gali siekti net ir 99 proc.
Įtariant būklę ir savarankiškai ją išsityrus, galima kreiptis tiesiai į tos srities specialistus, tikslingai konsultuotis su gydytojais bei vaistininkais. Visus minėtus testus galima įsigyti mūsų tinklo vaistinėse“, – priduria vaistininkė J. Metlovienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!