Pandemijos metu daugiau laiko žmonės praleidžia namuose, todėl daug kam gali stigti vitamino D. Vasarą dauguma žmonių gauna pakankamai vitamino D, nes daug laiko praleidžiama lauke ir valgomas sveikas, subalansuotas maistas.
Tas pats galioja ir rizikos grupėms priskiriamiems žmonėms, rašoma express.co.uk.
Kokie yra vitamino D trūkumo simptomai?
Vitamino D papildus galima vartoti tabletėmis, skysčiu ar purškikliu, kuriuos galima įsigyti vaistinėse. Maistinio vitamino D yra riebioje žuvyje, žuvų taukuose, raudonoje mėsoje, vitaminu D praturtintuose dribsniuose, užtepuose bei kiaušinių tryniuose.
Jei negaunate pakankamai vitamino D, gali susilpnėti imuninė sistema, tačiau jei problema nesprendžiama, atsiranda ir kitų aiškių simptomų.
Serena Coan, mitybos terapeutė, sakė: „Vitamino D trūkumas gali būti komplikuotas, nes dažnai tai nurašoma tiesiog „tokiam metų laikui“.
Keletas ankstyvų vitamino D ženklų yra plaukų slinkimas, išsekimas ir nuovargio jausmas net ir po visos nakties miego, nuolatiniai peršalimai, lėtas žaizdų gijimas ir bendra prasta savijauta. Ilgalaikiai požymiai gali būti raumenų, sąnarių ir kaulų skausmai ir maudimas, kurie net gali sukelti kaulų ligas, kylančias dėl nepakankamo kalcio įsisavinimo“.
Kokie yra vitamino D pertekliaus simptomai?
Specialistė sako, kad vitamino D simptomai gali pasirodyti tik po daugelio mėnesių ar net metų, priklausomai nuo amžiaus, fizinio aktyvumo ir kitų faktorių.
Pavyzdžiui, tokios kaulų ligos kaip rachitas vaikams pasirodo gan greitai, o suaugusiems kaulų skausmai gali atsirasti po labai ilgo laiko. Laimei, įrodyta, kad tinkamais vitamino D papildais panaikinti daugumą simptomų ir atstatyti sveikatą užtrunka nuo keturių iki šešių savaičių.
Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba įspėja, kad jei vartojate per daug vitamino D papildų ilgą laiką, organizme gali pradėti kauptis kalcis, o tai gali susilpninti kaulus ir pažeisti inkstus bei širdį. Viršijus viršutinę vitamino D normą gali prasidėti pykinimas.
Kiti požymiai – vėmimas, raumenų silpnumas, apetito nebuvimas.
„Cleveland Clinic“ atkreipia dėmesį: „Prieš tai nepasitarę su gydytoju nevartokite didesnio, nei rekomenduojama, vitamino D kiekio. Tačiau gydytojas gali jums paskirti didesnę vitamino D dozę priklausomai nuo kraujo tyrimo rezultatų.
Taip pat būkite atsargūs dėl didelių dozių vitamino A vartojimo kartu su vitaminu D žuvų taukuose. Vitaminas A gali pasiekti nuodingą lygį ir sukelti rimtų problemų“.
Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims rekomenduojama per dieną išgerti po 10 mikrogramų vitamino D3.