Nei visą šalį sukausčiusi pandemiją, nei slogi nuotaika po žiemos švenčių merginų neužvaldė, atvirkščiai, paskatino imtis veiklos, kuri teiktų sau pačioms ir kažkam džiaugsmą. Dvi draugės sugalvojo kepti meduolius, kurie tapo „Džiaugsmo meduoliais“.
Grąžino karantino metu dingusį džiaugsmą
„Džiaugsmo meduoliai“ gimė Naujosios Rėvos kaime, Vilniaus rajone. Regina juokiasi, kad, kaip ir priklauso, meduoliai kepami kaime. Idėja kepti meduolius atėjo per karantiną. Kai visi pasidavė liūdesiui, nes baigėsi visos šventės, atėjo nelauktas ir neprašytas karantinas, Regina nutarė nepasiduoti tokioms nuotaikoms ir jos, motociklininkės prigimtis, būti laisvai nuo bet kokių nuotaikų, nugalėjo. Ji pradėjo ieškoti veiklos, kuri ne tik jai, bet ir aplinkiniams atneštų šiek tiek daugiau džiaugsmo.
„Muzikantai grojo kiemuose po langais, dainininkai dainavo gydytojams prie ligoninių, o aš nutariau pradžiuginti visus ir sugalvojau kepti meduolius, – prisimena pašnekovė. – Ir ką jūs sau manote, taip ir atsitiko: džiaugsmas pabiro ne tik po Lietuvą, bet ir pradėjo keliauti į tolimiausius ir gal net liūdniausius, – šypsosi Regina, – pasaulio kampelius. Aš pati taip pat džiaugiuosi, kad meduolis tapo puikiu užsiėmimu, kuris džiugina ne tik skonio receptorius, bet dar yra kvapnus ir labai gražus!“
Savo žaisminga idėja Regina pasidalijo su drauge Viktorija, kuri nė sekundės nesuabejojo ir užtvirtino: „Darom“.
„Pati Viktorija „velnių priėdusi“, kaip sako liaudis. Ji ne tik motociklistė ir linkusi į avantiūras, bet ir pati yra linksma, žaisminga ir nenustygstanti vietoje. Taigi atrado „kirvis kotą“, tai yra meduoliai atrado Viktoriją, o Viktorija pasiraitė rankoves ir pradėjo tiesiogine prasme kepti meduolius. Jinai kepa, glazūruoja ir spausdina! Jinai kepa, glazūruoja ir spausdina! Ir tai jai teikia džiaugsmą, nes jos pagaminti meduoliai teiks džiaugsmą kitiems!“, – šypsosi pašnekovė.
Meduolis – ypatingas kepinys
Pati Regina kupina energijos, entuziazmo ir laisvės – laisvės daryti tai, kas jai patinka, tuo pačiu džiuginant ir kitus. Moteris šypsosi, kad ir jai pačiai kepami meduoliai pakelia nuotaiką.
„Mes suteikiame mūsų meduoliams visus įmanomus pavidalus: jie juokiasi, liūdi, verčiasi per galvą, staiga pasipuošia tapybos darbu arba tampa per daug rimti, nes spausdiname ant meduolių įmonių logotipus. Šiuo metu mūsų meduolius yra tiesiog užliejusi kalėdinė nuotaika: pūpso kalnai sniego, rogėse važiuoja Kalėdų senis, eglutės pasipuošia žaisliukais ir dar daug visokių žiemos nuotykių atsitinka ant meduolių. Kiekvieną kartą jie panyra į vis kitokią nuotaiką, todėl visada man su jais, ir jiems su manimi linksma“, – plačiai šypsosi pašnekovė.
Koks gi žodis pirmiausia ateina į galvą, kalbant apie meduolius? Apie tai paklausta, Regina svajingai ir šelmiškai nusišypsojo: „Medus. Parodykit nors vieną žmogų, kuriam nepatinka kopinėti medų, – toliau šypsojosi pašnekovė, – visom prasmėm. O meduolių esmių esmė – medus. Medų neša bitutės. Kaip nuostabu ir kartu stebuklinga žiūrėti į bites, kurios tupia nuo žiedo prie žiedo ir visą dieną po kruopelytę savo „uzbonėliais“ neša medų. Jame lieka žiedų aromatas, saulės šiluma, meilė savo darbui ir Bitei Motinėlei ir, svarbiausia, stebuklingas visais laikais žodis bičiulystė. Ir mūsų meduoliai yra tokie: jie šilti, mieli, be galo skanūs, kvapnūs, įvairūs ir kviečia bičiuliautis, svečiuotis vieni pas kitus prie šiltos, kvapnios puodelio arbatos“, – šiltai pasakoja Regina.
Iki šios dienos Regina su Viktorija sužinojusios, kas tuo metu liūdėjo, išdovanojo daugiau nei 2 000 meduolių. Apdovanojo Lietuvos kelių policininkus už pasiaukojantį darbą pandemijos metu, dalyvavo mototurizmo ralyje.
Receptą kūrė pačios
Meduoliai gimsta iš pačių kepėjų sukurto recepto, kurį jos laiko akylai paslėptą po devyniais užraktais ir niekam neišduoda, tačiau paslaptingai patikina, jog tokių niekur kitur nerasite:
„Mūsų meduoliai yra išskirtiniai. Jų tešloje būtinai dedami įprasti meduolių prieskoniai: imbieras, gvazdikėliai, muskatas, kardamonas. Tai yra pamatinis dalykas, iš ko užgimsta meduolis, o tarsi parašas yra kruopščiai parinkti derantys priedai meduoliams.
„Džiaugsmo meduoliai“ dar yra ypatingi tuo, kad gaminami iš brandintos tešlos. Kyla klausimas, kuo jie skiriasi nuo mums įprastų? Regina turi paprastą paaiškinimą.
„Jie yra sodresni, turtingesni skoniu. Jie turi labai savitą poskonį. Visi mūsų meduoliai yra apvalios formos, kuri simbolizuoja saulę, o mums tai ir apvalūs motociklų ratai“, – juokiasi pašnekovė.
Artėjant gražiausioms metų šventėms – Kalėdoms, moterų namai prisipildo naujų kvapų ir skonių, tačiau ir čia Regina išlieka paslaptinga ir neišduoda, kuo stebina naujausias derinys.
„Yra skonių, kurie yra šventi ir primena namus, vaikystę. Prieš Kalėdas meduoliai pakvimpa cinamonu, vanile ir apelsinais. Kas neprisimena prie Kalėdų stalo įvairių skanėstų su aguonomis? Kalėdoms mes sukūrėme meduolius, kuriuos pavadinome „Trio paslaptis“, nes ten yra trijų skonių derinys. Paslapties neišduosime, bet tai labai prašmatnus, turtingas, prabangus skonis. Ragaujant meduolius, gomurys sušyla ir galime mėgautis maloniu poskoniu, kuris, šiek tiek praskleisiu šydą, primena kavos pupelių skonį“, – paslaptingai pasakojo Regina.
Tešloje – ir silkė, ir šoninė
Tačiau merginos nebūtų motociklininkėmis, jei nebūtų linkusios eksperimentuoti. Norite meduolių su silke, su šonine, su kanapėmis, su Habanero aitriaisiais pipirais, su levandomis, su mėta – prašom, tokiais meduoliais taip pat pakvimpa Reginos ir Viktorijos namai.
„Visada žavi naujai sukurti skoniai“, – Reginos balse skamba aistra ir laisvė.
Nenusisekę deriniai ir nevykę skoniai su saulėgrąžomis ar riešutais, sūriu ar džiovintais pomidorais neatbaido moterų noro kurti ir džiaugtis kūrybos laisve, bet visada palieka tik tuos meduolius, kurie susilaukia daugiausia pozityvių emocijų, ir ovacijų nuo pirkėjų. Vis dėlto, moterys laikosi savo šūkio: „Džiaugsmo meduoliai“ – nustebink savo gomurį!“
„Šiuolaikinės technologijos leidžia ne tik mėgautis meduolių skoniu ir kvapu, bet ir gerėtis jų išvaizda. Meduoliai gali pasipuošti kokiu tik norit „rūbu“: ant jų gali sužaliuoti čiobrelių pieva, kuri nukels jus į vasarą, net jei už lango sniegas. Jūsų namuose gali atsirasti meduoliai, kurie nukels jus į Paryžių, į Maljorką, Antaliją, Egiptą, į Niujorką ar Antarktidą, į bet kurį pasaulio kraštą, nežengus nė vieno žingsnio iš namų“, – šypsosi R. Žemaitienė.
Kartais „Džiaugsmo meduoliai“ pavirsta per daug rimtais, tiesiog ofisiniais, dalykiniais, nes dabar labai madinga ant meduolių spausdinti įmonių logotipus, padėkas ar tiesiog parodyti dėmesį savo verslo partneriui nusiunčiant kvapnią verslo dovaną. Kartais jie tampa dovanomis su draugų ar giminių nuotraukomis ir linkėjimais, tačiau populiariausi vis dėlto yra linksmieji meduoliai su šypsenėlėmis, nykščiais, visokiom veidukų grimasomis, kurie išties ne tik pakelia nuotaiką, bet priverčia plačiai nusišypsoti.
„Galime pasakyti tik viena, kad mūsų iš ties mūsų meduolių paslaptis yra dviejų epochų jungtis: praeitis (klasika) ir dabartis (šiuolaikinės technologijos). Iš vienos pusės mes visus meduolius gaminame rankomis: užmaišome tešlą, ją išminkome, iškočiojame, suformuojame meduolius, juos iškepame, po to glazūruojame – viskas vyksta rankomis. O dabartis tai – naujausios technologijos, skaitmeninimas, spausdinimas įvairiausiais spausdiniais maistiniais dažais tiesiai ant meduolio tai absoliuti revoliucija virtuvėje! Beje, spausdinimas atliekamas Lietuvoje gaminamu spausdintuvu“, – mūsų nuotaikingą pokalbį tęsia Regina.
Kepiniai iškeliauja į tolimiausius kampelius
Paklausta, ar žmonės dažniau meduoliais lepina save ar dovanoja kitiems, Regina pastebi, kad skirtingi žmonės elgiasi skirtingai. Moteris pastebi, kad „Džiaugsmo meduolius“ skirtingai skanauja skirtingi miestai: Vilnius, Kaunas ar Klaipėda.
„Labai įdomu, kad vilniečiai dažniausiai „Džiaugsmo meduolius“ dovanoja kaip dovaną, siunčia tėvynainiams į svečias šalis kaip lauktuves iš Lietuvos. Kauniečiai, Klaipėda ir kiti miestai dažniau perka sau, vaikams, tėvams – kaip mes sakome, jie keliauja prie šeimos stalo“, – skirtingas meduolių keliones vardija pašnekovė.
Kaime kepami meduoliai keliauja ne tik po visą Lietuvą, jie keliauja ir po svečias šalis. Tolimiausi kampeliai, į kurį nukeliavo meduoliai yra Grenlandija, Singapūras, Balis, Kinija, Japonija, Amerika. Regina įsitikinusi, kad brandinti meduoliai tikrai skleidžia džiugią nuotaiką ir puikiai tinka dovanoms namiškiams, kaimynams, draugams, bičiuliams, bendradarbiams, pažįstamiems ir visai nepažįstamiems, seniems ir jauniems, mažiems ir dideliems, nes jie yra tiesiog skanūs, kvapnūs, gražūs, nuotaikingi ir skleidžiantys džiaugsmą!
„Mūsų meduolis yra įspūdingas gaminys tuo, kad kuo ilgiau jis guli, tuo jis darosi brandesnis, tuo jo aromatas ir skoninės savybės ryškėja, subtilėja, taip kaip brandintas geras vynas. Ne veltui anksčiau meduolius imdavo į ilgas keliones ar ekspedicijas, kadangi medus yra geras konservantas ir meduoliai skanūs ir aromatingi išlieka net 3–4 mėnesius“, – pažymi R. Žemaitienė.
„Džiaugsmo meduoliai“ siūlo ne tik atsiųsti dėžutę džiaugsmo – galite įsigyti meduolių tešlos ir juos kepti patys, o jei bus liūdna, nuobodu ar neturėsite ką veikti, galite pasikviesti Reginą ir Viktoriją pas save arba atvykite į meduolių dirbtuvėles, kur kartu kepsite ir puošite meduolius.