Nors specialistai pastebi gerėjančias tendencijas, kai vis daugiau žmonių pasiryžta aukoti kraujo kitiems, visgi to negana.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Liudmila iš gydytojų išgirdo skaudžią diagnozę, kuri jos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis. Dėl piktybinio naviko moteriai teko gultis ant operacinio stalo.
„Man pašalino 3 organus: kasa pašalinta, blužnis ir tulžies pūslė“, – pasakoja Liudmila.
Per mėnesį ligoninėje Liudmila praleidžia maždaug 2 savaites. Medikai nuolat perpila kraują. Moteris sako, kad kartais būna labai sunku, tačiau aplinkinių parama ir palaikymas padeda neprarasti vilties.
„Kiekvieną mėnesį aš čia. Man reikia kraujo, mano hemoglobinas būna 68. Aš atvažiuoju su greitąja be sąmonės ir gelbėja mane“, – tikina pacientė.
Trūksta kraujo
Liudmila pasakoja – liga ją užklupo tada, kai visiškai to nesitikėjo. Tokių pacientų Santaros klinikose daugybė. Santaros klinikų Kraujo centro atstovė sako, kad centre jie nuolat turi turėti tam tikrą kiekį kraujo atsargų, kai gyvybę tenka gelbėti staiga.
„Tai žmonės po įvairių nelaimingų atsitikimų, po avarijų, po komplikacijų medicininėse procedūrose ir panašiai“, – sako Santaros klinikų Kraujo centro atstovė Vaida Strakšytė.
V. Strakšytė tikina, kad dažnas nesusimąsto, kokius kiekius suaukoto kraujo tenka panaudoti ir kiek gyvybių išgelbėti kiekvieną dieną.
„Tai tas skaičius vyrauja apie 200 kraujo komponentų per parą. Tai yra vidutiniškai apie 70–80 pacientų gali būti“, – tikina V. Strakšytė.
Nors statistika atrodo pozityviai, vis daugiau savanorių išdrįsta sėstis į donoro kėdę, visgi to neužtenka. Nacionalinis kraujo centras šiuo metu skelbia apie didžiulį kraujo trūkumą.
„Iš tiesų, šiuo metu didžiausias kraujo trūkumas tai yra pirmos ir antros kraujo grupių, kitaip dar vadinamų O ir A. Tiesa, šiandien pastebėjome, kad jau ir trečios kraujo grupės trūkumas tikrai yra labai didelis“, – tikina Nacionalinio kraujo centro atstovė Greta Burlėgaitė.
Kraujo donorais tampa dėl įvairių priežasčių
O į Nacionalinio kraujo centro padalinį atvykęs Andrius pasakoja, kad kraujo aukoja jau 12 kartą. Sako, kad pirmam žingsniui pasiryžo su draugų kompanija.
„Paskatino draugai mano, paprasčiausiai sugalvojo taip. Ir tokia kaip idėja gerą darbą padaryt. Ir visi mes nuėjome, penkiese“, – teigia Andrius.
Į donoro kėdę jau 17 kartą atsisėdęs Arnas į klausimą, kodėl atvyko, atsako nei sekundei nesuabejojęs – jis gelbėja gyvybes. Pašnekovas šypsosi – jį motyvuoja dar ir smulkios dovanėlės.
„Tai dabar, kas ten būna, šokoladas, sultys, vanduo ir bilietas į kiną berods“, – vadina Arnas.
Kraujo centras primena, kad kraujo donoru gali tapti kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Prieš duodant kraujo specialistai patikrina, ar asmuo neserga lėtinėmis ligomis, įvertina jo bendrą sveikatos būklę.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.