Santana tikino, kad ji yra visiškas miesto žmogus. Tačiau gavusi galimybę užsiauginti daržoves balkone – ji jos nepraleido ir dabar augina, ką tik gali, įskaitant bulves.
Daržovės balkone – kolegės idėja
Santana kalbėjo, jog balkone daržoves auginti sugalvojo ne veltui. Moteris tikino, kad niekada neturėjo kaimo, dėl to jai teko suktis taip, kaip gali, – ir ji atrado būdą užsiauginti derlių balkone.
„Iš tiesų, aš neturiu sodybos, kaimo irgi niekada neturėjau. Visada augau ant asfalto ir tos gamtos mačiau tik tiek, kiek Užupis turėjo pasiūlyti. Tai man visada miestas buvo artimas, gražus ir patiko.
Visur, kiek gyvenau, tai neturėjau balkono arba balkonas būdavo ne į tą pusę. Tai atsikrausčius į šitą pusę, tai balkonas buvo į pietų pusę, pamaniau, kad gal reiktų prieskoninių žolelių pasisodinti.
Tačiau kolegė man papasakojo, kad ji balkone augina braškes, vyšninius pomidorus. Aš pagalvojau, oho, niekada nemaniau, kad tokie dalykai gali augti vazone.
Tada pradėjau skaitytis, supratau, kad žmonės daug ką augina balkone ir pasileidau plaukus – ėmiau viską auginti balkone“, – juokėsi Santana.
Ji pastebėjo, kad veikla jai ėmė patikti. Moteris tikino, kad stebėti, kaip vyksta visas daržovės brendimo procesas – ypatingas jausmas:
„Man patiko ta veikla, ji maloni, raminanti, smagi. Tu matai, kas vyksta, kaip daržovė auga, kaip duoda rezultatą.“
Ryžosi auginti bulves
Nors daugeliui bulvių balkone auginimas skambėtų ekstremaliai, tačiau Santana pasakojo, jog tai viena lengviausiai užauginamų daržovių. Dėl to ji ir ryžosi pabandyti užsiauginti savo bulvių.
„Prie to priėjau natūraliai. Ieškojau, ką yra paprasčiausia auginti balkone. Tame sąraše buvo ir bulvės. Tai iš to ir kilo mintis“, – pasakojo Santana.
Ji kalbėjo, kad pirmą kartą bulves pamėgino užsiauginti praėjusiais metais, tačiau dėl vienos lemtingos klaidos moteris derliaus nesulaukė:
„Pirmą kartą bulves pradėjau auginti praeitais metais. Jos jau tikrai buvo paaugusios, bet aš jas tręšiau, tikriausiai, su per stipriu koncentratu ir pusę savo augalų taip išžudžiau...
Praeitais metais dar išsikasiau pasižiūrėti, kaip atrodė daržovės. Tai ten tų bulvyčių buvo nemažai, tik jos nebuvo pilnai suaugusios.“
Pašnekovė pasakojo, kad šiemet ji jau atsargesnė ir augina nekasdienės rūšies bulves:
„Dabar auginu rožines bulves. Norėjau išskirtinės rūšies, nes parduotuvėse matome tik mums įprastas daržoves.“
Pasimokė iš auginimo klaidų
Po praėjusių metų nesėkmės moteris šiemet pasikonsultavo su specialistais, kokias bulves jie patartų auginti balkone. Anot jos, labai svarbu pasirinkti tinkamą rūšį.
„Pradžioje aš ieškojau veislės, kuri tiktų auginimui vazone ar auginimui maiše. Tai specialiai tam skirtų veislių aš nelabai radau, bet tada ieškojau bent jau mažesnių bulvių veislių.
Tai šiemet pasikonsultavau su profesionalais, sužinojau, kad visų bulvių dydis yra panašus, bet pas mane jos bus mažesnės, negu paaugusios, laukinės.
Man pasiūlė tas rožines bulves. Jos tikrai buvo labai gražios. Tai pradžioje gavau bulves, tada pasisodinau, o su sodinimu – nieko ypatingo, nes tai nėra lepi daržovė“, – pasakojo ji ir pridėjo, kad bulves sodino giliau į vazoną, nes taip geriau auga.
Moteris kalbėjo, kad šiais metais daugiau dėmesio skiria ir laistymui bei tręšimui. Anot jos, svarbu nepadauginti vandens ir trąšų, nes galima prarasti derlių.
„Jeigu drėgmės bulvės gauna pakankamai, būna daug lietaus, tai reikia elgtis atsargiai, neperlaistyti, nes kadangi tai nėra laukas – jos gali supūti.
Tai palaistau kas 2-3 dienas. Vazonai yra dideli, tai kuo didesnis vazonas, tuo didesniu kiekiu palieji ir ilgiau užtenka. Mažesniems vazonams reikia dažnesnio laistymo.
O trąšas naudoju universalias. Nors ropinėms daržovėms tai nėra labai būtina, bet aš pasirinkau tręšti natūraliomis trąšomis, nes tas žemės kiekis, kuriame jos auga, yra labai mažas ir daug maistinių medžiagų pasisavinti sudėtinga.
Dabar jos auga pas mane mėnesį laiko ir aš jas tręšiau vienąkart. Dar jas patręšiu na 2-3 kartus per visą laiką, bet tikrai ne tiek, kiek kitas daržoves. Tokios būtinybės nėra“, – paaiškino Santana.
Turi patarimų visiems
Tiems, kurie nuspręs auginti bulves balkone, Santana turėjo kelis patarimus. Pasak jos, svarbu jais vadovautis, kad būtų galima išvengti klaidų ir pasimėgauti derliumi.
„Pradžioje reikėtų įsivertinti vietą: ar pakankamai vietos bus bulvėms balkone, nes jos gana didelis augalas. Svarbu ir kad balkonas būtų pietinėje arba bent jau rytinėje pusėje.
Dar patarčiau stebėti ar nėra kenkėjų. Gali atrodyti, kad jų yra tik daržuose ir soduose, bet reiktų patikrinti, ar ant bulvių nėra amarų, nes, pavyzdžiui, pas mane tikrai buvo. Tai tuo laiku kelias reiktų apžiūrėti lapelius, juos patikrinti, ar jie sveiki, ar gražiai auga. Paskui, kai uždelsi ir nepastebi, tampa sunku sutvarkyti su kenkėjais.
Taip pat, ties vazonais, tai praeitais metais auginau specialiame auginimo maiše. Viskas su tuo buvo gerai, bet kadangi ten nebuvo jokios lėkštutės maiše, tai vanduo galėjo imti bėgti pas kaimynus.
Aš stengdavausi riboti laistymą ir šiemet jau nusipirkau vazonus, kurie specialiai skirti bulvių auginimui. Jie yra iš dviejų dalių ir kai bulvės užaugs, tai jas galima paprastai išsiimti“, – aiškino Santana.
Ji pridėjo, kad svarbiausia yra stebėti augalą ir duoti jam pakankamai dėmesio. Tuomet derliaus bus galima tikėtis gausaus:
„O šiaip tiesiog stebi, kaip auga, ar jis tvirtas, ar spalva sveika, žalia. Pats augalas greitai pasako, ko trūksta, jis parodo.“