Dažna viduriavimo priežastis
Ar žinojote, kad 99 procentai žmogaus kūno bakterijų yra žarnyne ir jos gali sverti net 2-3 kilogramus? Šios bakterijos itin svarbios sklandžiam virškinamojo trakto darbui ir smegenų veiklai. Nors daugelis mano, kad viduriavimą dažniausiai sukelia virusai ir netinkamas maistas, vis dėlto, vertėtų nepamiršti ir dar vienos galimos priežasties – disbiozės, kuri atsiranda, kai bakterijų balansas žarnyne pakinta – sumažėja gerųjų bakterijų kiekis ir padaugėja blogųjų bakterijų.
Disbiozė turi ne vieną simptomą – gali pasireikšti viduriavimas, vidurių pūtimas, pilvo skausmas, blogas burnos kvapas ar gleivės išmatose. Dažniausiai disbiozę sukelia antibiotikų vartojimas, tačiau kaltas gali būti ir stresas, netinkami mitybos įpročiai ar besaikis alkoholio vartojimas. Šis sutrikimas apgaulingas, nes viduriavimas gali kilti dėl atsiradusios disbiozės, tačiau viduriuojant disbiozė tampa ir viduriavimo pasekme. Kitaip tariant, pacientas pakliūva į uždarą ratą.
Ką daryti?
Tirdami probiotikų naudą organizmui mokslininkai jau seniai pastebėjo, kad jie gali būti itin naudingi nuo viduriavimo kenčiantiems žmonėms. Pasirodo, kad sutrikus žarnyno mikrobiomai, ją veiksmingai atstatyti gali gerosios bakterijos, gautos su maistu ar maisto papildais.
Siekiant sušvelnint disbiozės padarinius, rekomenduojama vartoti probiotikus mieliagrybius. Jie natūraliai negyvena žarnyne, todėl padėję atsistatyti natūraliai mikrobiotai iškart pasišalina. Esant viduriavimui probiotikai sutrumpina viduriavimo trukmę, nes veikia ne tik mikrobiomą, bet ir visą virškinamąjį traktą. Siekiant kuo efektyvesnio probiotikų poveikio, juos reikėtų vartoti bent savaitė arba 10 dienų.
Žinoma, norint jaustis gerai ir sustiprinti žarnyną, vertėtų nepamiršti ir sveikos mitybos principų bei maisto racioną papildyti naudingais maisto produktais. Štai keletas idėjų:
- Jogurtas. Jame yra natūralių gyvųjų bakterijų, tačiau tam, kad būtumėte užtikrinti, kad gausite tikrai didelį kiekį gerųjų bakterijų, pirmenybę reikėtų teikti natūraliam jogurtui be pridėtinio cukraus. Jį galite pagardinti mėgstamomis uogomis, vaisiais ar šaukšteliu medaus.
- Kefyras. Tai – vienas populiariausių lietuviškų pieno produktų ir ne tik šiltąjį sezoną, kai mėgaujamės šaltibarščiais. Tai maistingas probiotinis produktas, kuriame randamos net kelios rūšys sveikatai palankių bakterijų ir mielių.
- Rauginti agurkai. Natūraliai vandens ir druskos tirpale rauginti agurkai yra puikus gerųjų bakterijų šaltinis. Vis dėlto, nepamirškite, kad agurkai rauginami su actu gerosiomis savybėmis nepasižymi, nes gerosios bakterijos acte žūva.
- Kombučia. Šis gėrimas itin populiarus sveikuolių tarpe ir ne be reikalo. Pasirodo, kad kombučios fermentacijos metu pradeda daugintis gerosios bakterijos – probiotikai, kurie itin naudingi žmogaus organizmui.