Prekybos tinklo „Iki“ augalų skyriaus darbuotojos Vestos Paukštelo teigimu, visuomenėje gausėjant alerginių susirgimų, derėtų įvertinti ir šią riziką. Tuomet tinkamai parinktas žiedas bus ne tik gražus, nebrangus, bet ir saugus.
„Jeigu nei jūsų vaikas, nei mokytojai, kuriuos jis sveikins, neturi alergijų – drąsiai rinkitės žiedą atsižvelgdami į savo skonį, kainą ir patogumą moksleiviui. Visgi, jeigu nuo alergijų, astmos, kitų kvėpavimų takų problemų yra kenčiama – tuomet tiesiog tereikia atsiminti, kurių žiedų geriau vengti. Alternatyvų tikrai bus, kad šventę vis tiek nuspalvintumėte gėlėmis“, – sako V. Paukštelo.
Rugsėjo 1-ajai mados taip pat turi įtakos
Populiariausias pasirinkimas Mokslo ir žinių dieną bei jos išvakarėse – pavieniai gėlių žiedai arba nedidelės puokštės, dažniausiai – iš tos pačios rūšies gėlių.
„Kardelių, panašu, niekas nenukonkuruos dar artimiausią dešimtmetį. Jų populiarumą lemia ne tik tradicija, bet ir patraukli jų kaina. Juolab, kad net ir vienas jų žiedas palieka įspūdį. Kardeliai išlieka dažniausiai perkamomis gėlėmis šia proga, nors gausiai perkamos ir rožės, gerberos, pastaraisiais metais populiarėja ir hortenzijos, jurginai“, – pranešime spaudai sako Vaida Budrienė, minėto prekybos tinklo komunikacijos vadovė.
Matydama pirkėjų įpročius, ji išskiria kelias pastarųjų metų tendencijas. Visų pirma, renkantis žiedą daug dėmesio skiriama kainai. Juk ir patys mokytojai kartoja, kad svarbu ne prabangi puokštė, o pats gestas, parodytas dėmesys.
„Dėl to tėvai dažniau renkasi vieną ar kelis žiedus, nesistengia mokytojų nustebinti didžiulėmis kompozicijomis. Galų gale, net ir vaikui didžiulę puokštę nešti nebus patogu. Tuo tarpu jeigu nusprendžiama įsigyti puokštę, populiaru yra vienspalvės arba iš tos pačių spalvų gamos – pavyzdžiui, vien skinti jurginai arba pastelinių atspalvių rožių derinys“, – pasakoja V. Budrienė.
Ji taip pat pastebi, kad tądien išauga toli gražu ne tik gėlių pardavimai – ryškiai ūgteli saldainių dėžutėse, tortų, kitų saldumynų paklausa.
Kurias gėles reikėtų vertinti atidžiau?
Augalų žinovė aiškina, kad alergiją gali sukelti ne pačios gėlės, o žmogaus imuninė sistema, kuri stipriai neigiamai sureaguoja į žiedadulkes. Palaikiusi jas priešu, imuninė sistema pradeda gaminti nuo jų saugančius antikūnus. Būtent dėl šio proceso gali atsirasti nemalonių pojūčių, tokių kaip sloga ar patinimas.
Nebloga indikacija – visų pirma rinktis tokias gėles, kurios turi silpnesnį kvapą. Kuo stipresnis jų aromatas, tuo žiede slypės daugiau žiedadulkių. Kurios gėlės gali nederėti alergiškiems žmonėms?
Lelijos. Įspūdingai atrodančios, jos pasižymi ir kitomis ryškiomis savybėmis – stipriu aromatu, kuris gali netikti jautriai į kvapus reaguojantiems, taip pat jose slypi daug žiedadulkių, kurios gali sukelti alergines reakcijas. „Be to, jų verčiau neturėti namuose, kur laikomos katės: tiek žiedai, tiek stiebai, lapai ir net vanduo, į kurį gėlės pamerktos, joms yra labai nuodingi“, – pabrėžia V. Paukštelo.
Ramunės. Kitiems jos – nekaltumo simbolis, tačiau turintys kvėpavimo takų problemų apie jas taip pasakyti negalėtų. Į orą lengvai kylančios jų žiedadulkės gali lengvai sukelti čiaudulį ir ašarojančias akis.
Chrizantemos. Tradiciškai mėgstamos rudenį, jos visgi kai kuriems gali būti prastas variantas – tiems, kurie yra alergiški jų žiedadulkėms. Be to, jos netiks ir astma sergantiems, nes šiuos žmones žiedadulkės gali erzinti.
Saulėgrąžos. Ryškios, spalvingos ir originalios – jos taip pat kupinos ir žiedadulkių. Su alergijomis, astma susiduriantiems žmonėms šios gražuolės, deja, gali pasunkinti jų būklę.
Dekoratyviniai javai. Dažnai įpinami į puokštes jie suteikia jaukumo ir tikrų pievų gėlių įvaizdžio. Visgi, problema su jais ta pati, kaip ir su aukščiau išvardintomis gėlėmis – atsidūrę žmonių su kvėpavimo problemomis rankose, jie gali atnešti ne džiaugsmą, o nemalonius pojūčius.
Kokios gėlės yra saugios?
Augalų žinovė ramina, kad net ir nuo alergijų kenčiantiems žmonėms pasirinkimas yra tikrai gausus ir vardija, kad rinktis iš ko tikrai yra. Pavyzdžiui, orchidėjose beveik nėra žiedadulkių.
Mažai jų turi ir didžiausios Rugsėjo 1-osios pažibos kardeliai, taip pat irisai, bijūnai, gvaizdūnės, dar vadinamas zinijomis, ežiuolės, tulpės, narcizai, krokai.
„Jeigu norite klasikinės, išdidžios gėlės, verčiau rinkitės ne leliją, o kreipkite akis į rožes. Jų žiedadulkės yra per sunkios, kad pakiltų į orą ir paveiktų kvėpavimo takus. Tačiau prieš įduodant rožės stiebą vaikui į rankas, nepamirškite nukarpyti spyglių“, – primena gėlių žinovė.
Patinka chrizantemos, bet žinote, kad mokytoja kenčia nuo alergijų? Rinkitės jurginus. „Išvaizda panašūs į chrizantemas, tačiau jų žieduose slypi mažiau žiedadulkių, tad jie ir alergizuos mažiau“, – pataria V. Paukštelo.
Ieškantiems originalumo, verta atkreipti dėmesį į hortenzijas. Šios nedaug žiedadulkių turinčios gėlės išsiskiria ryškiais, įsimenančiais, akį patraukiančiais žiedais – jie tikrai išsiskirs iš minios ir paliks įspūdį.