Lilija visuomet, pasidariusi raugus, antpilus ar ištirpinusi trąšas jas ne pila ant pomidoro šaknų, o purškia ant lapų, taip augalas geriausiai pasisavina reikalingas medžiagas. O vieną antpilą siūlo išbandyti visiems pomidorų augintojams – jo nauda stulbinanti.
Svarbu suprasti, ko augalui trūksta
Paklausta, ar augindama pomidorus naudoja chemiją, ji patikina, jog taip – juk viskas, kas yra žemėje, susidaro iš Mendelejevo lentelėje esančių cheminių elementų ir jų junginių.
„Tiek taip vadinama chemija, tiek pačių pasigaminti žolių raugai yra tos pačios cheminės sudėtys. Skirtumas toks, kad nupirktose kompleksinėse trąšose aš žinau, koks ten yra azotas, fosforas, kalis ir kitos mineralinės medžiagos, o rauge be tyrimų aš negaliu žinoti, kokių cheminių junginių ten prisikaupė ir ką aš augalams pateiksiu jais liedama“, – kalbėjo pašnekovė.
Pavyzdžiui, padauginus azoto, augalas tai labai aiškiai parodys per savo lapus – Lilija sako, kad būtent per lapus pomidorai kalba su mumis ir pasako, ko trūksta, o ko galbūt yra per daug:
„Jei bus padauginta azoto, daigai taps vešlūs, bet žiedų bus mažai – stovės gražūs, dideli medžiai.“
Ragina išmėginti asiūklių antpilą
Tačiau vieną natūralią priemonę moteris naudoja kasmet – tai asiūklio antpilas, kuris yra itin naudingas ligų profilaktikai. Reikia kilogramą žalio arba 150 gramų džiovinto asiūklio užpilti 10 litrų vandens, palaikyti parą arba pavirti pusvalandį, atvėsusį skiesti: viena dalis antpilo su penkiomis dalimis vandens.
„Asiūklis turi daug silicio, pagrindinė silicio funkcija yra stiprinti ir skatinti augalų atsparumą stresą sukeliantiems veiksniams – ligoms ir patogenams“, – naudą paaiškino L. Jasevičienė.
Tačiau tai dar ne viskas, asiūklio antpilo nauda yra dar didesnė – jis skatina reikalingų mineralinių medžiagų pasisavinimą:
„Optimaliomis dozėmis naudojamas silicis skatina geresnę azoto ir fosforo apykaitą augalo audiniuose, padidina boro ir daugelio kitų elementų vartojimą, pasisavinimą, be to, sumažina sunkiųjų metalų toksiškumą, didina šakų sistemos aktyvumą, pagerina maistinių medžiagų pasisavinimą iš dirvos, subalansuoja, kontroliuoja trąšų pasisavinimą iš dirvožemio ar per lapus.“