• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorų maras, kitaip vadinamas fitoftorozė, yra grybinės kilmės susirgimas. Ši grybelinė liga yra klastingas susirgimas, nes greitai pažeidžia augalo audinius ir jį sunaikina. Kaip ją atpažinti bei kokių priemonių nedelsiant imtis pastebėjus ligą, pasakoja apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ kūrėja Lina Liubertaitė.

4

Pomidorų maras, kitaip vadinamas fitoftorozė, yra grybinės kilmės susirgimas. Ši grybelinė liga yra klastingas susirgimas, nes greitai pažeidžia augalo audinius ir jį sunaikina. Kaip ją atpažinti bei kokių priemonių nedelsiant imtis pastebėjus ligą, pasakoja apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ kūrėja Lina Liubertaitė.

REKLAMA

Ši liga pomidorus dažniausiai užklumpa rudenį, kuomet orai tampa šiek tiek vėsesni, o dienos yra lietingos. Tokios sąlygos yra puikios pomidorų maro plitimui.

„Kadangi tai yra grybinės kilmės susirgimas, tai reiškia, kad pomidorų maras plinta grybų sporomis. Jos yra labai lakios ir labai greitai pomidorai užsikrečia vieni nuo kitų, todėl ta liga labai greitai plinta. Pavyzdžiui mes turėjome neseniai lauke „Black cherry“ veislės pomidoriukus, kurie puikiausiai atrodė, labai gražūs kerai ir jau per dvi dienas jie visi tarsi nudeginti. Tikrai tas procesas vyksta labai greit“, – pasakoja L. Liubertaitė.  

Pomidorų maro ligos atsiradimas priklauso nuo grybų sporų, kurių yra visur ir visada, tačiau įtakos tam turi tai, kiek patys dedame pastangų į jų kontroliavimą. „Dažniausiai visų pirma suserga maru bulvės. Kai matome, kad jos masiškai nuruduoja, tai yra didelis ženklas, kad mūsų pomidorams netrukus nutiks tas pats“, – aiškina apželdinimo žinovė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip atpažinti pomidorų marą?

Pomidorų marą gali išduoti štai šie ženklai: pirmiausiai ant lapų atsiranda pilkai rudos dėmės, jie atrodo tarsi nudžiūvę, susisukę. „Vėliau ženklų atsiranda ant gyslų, jos pajuoduoja, taip pat ir ant stiebo. Kai matote ant stiebo pajuodusius plotus, tai jau yra ženklas. Ir kuomet mes pamatome tokias sukietėjusias, papilkėjusias, parudavusias dėmes ant pomidorų, ne tik ant prinokusių, bet ir dar ant visai žalių, tai jau ženklas, kad pomidorų maras yra įsivažiavęs ir įsibangavęs“, – vardina pomidorų maro ženklus L. Liubertaitė. 

REKLAMA

Didžiausias skirtumas nuo rudosios dėmėtligės ligos yra tai, kad pomidorų maras kenkia pačiam vaisiui. Esant rudajai dėmėtligei, augalas kenčia, bet vaisius gali nokti toliau.

Kovą su pomidoru maru, apželdinimo ekspertė išskiria į tris skirtingus etapus.

I etapas: prevencija

Pomidorų maras nėra lengvai išgydoma liga, kaip gali pasirodyti. Svarbiausia yra skirti itin daug dėmesio šios ligos prevencijai.

REKLAMA
REKLAMA

„Visų pirma, kai sodinate pomidorus, sodinkite juos didesniais tarpais, tam, kad vėliau oras galėtų laisviau cirkuliuoti tarp jų. Kitas lemiantis momentas yra vėdinimas. Investuokite į automatiškai atsidarančius langelius, tas labai pasiteisina.

Vasarą laikykite atvertas duris. Lapus mes šaliname po truputėlį. Laisvas oro judėjimas yra viena iš priežasčių, kodėl tą darome. Drėgmė sudaro geresnes sąlygas grybų sporoms plisti“, – aiškina Lina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip prevenciją galima taikyti ir purškiamąsias priemones. Tam tiktų stiprinantys augalą preparatai, kurie gali būti tiek ekologiški, tiek cheminiai. „Geriausiai, kad sudėtyje būtų cinko ir boro. Tinka ir pačių pagamintas mišinys su jodu ir kalio permanganatu“, – patikslina apželdinimo ekspertė.

Pasak jos, kitas prevencijos būdas yra toks, kad galima augalų nepurkšti niekuo. Tačiau tam, yra viena svarbi sąlyga.

REKLAMA

„Jeigu jūs pasirinkote pomidorų veisles, kurios yra gerokai atsparesnės grybinėms ligoms nei visos kitos. Šis klausimas aktualus dar tada, kai mes renkamės, kokius pomidorus auginti. Nes aišku, pasižiūrime, koks jų aukštis, ar daug derliaus jie duos, kokios spalvos, kokie skoniai, bet yra ir atsparumo kriterijus. Pavyzdžiui, Paberžės raudonieji šiais metais mus stebino, nes rudoji dėmėtligė buvo užklupusi mūsų pomidorus šiltnamyje šiais metais. „Paberžės raudonųjų“ visai nepalietė: lapai gražiausiai žali, augalas puikiausią derlių sau nokina. Tai tikrai, kai kurios pomidorų veislės gali būti atsparesnės ligoms, negu, kad kitos“, – sako kursų „Geltonas karutis“ autorė L. Liubertaitė.

REKLAMA

II etapas: jei yra pirmųjų ženklų

Užklupus pomidorų marui, priemonių imtis reikia nedelsiant, tik pastebėjus pirmuosius ligos ženklus.

„Tai visų pirma, ką mes turime daryti – išskinti lapus, kurie turi maro požymių. Tada turime išskinti pomidorų vaisius, net ir tuos, kurie dar yra neprinokę. Juos mes išnešame iš šiltnamio, sudedame gražiai į dėžutes ir nokiname namuose. Kartas nuo karto perrenkame, jeigu matome, kad pomidorų vaisiai visgi buvo užkrėsti maru ir pradėjo juoduoti. Toks būtų pats pirmasis žingsnis, ką būtinai privalome padaryti“, – aiškina Lina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bandyti gelbėti likusius pomidorų kerus galima purškiant. Pasak L. Liubertaitės, kai kurie bando juos pukšti kalio permanganatu, tačiau jeigu jau yra pirmųjų ženklų, tai bus per mažai veiksminga. Apželdinimo ekspertė tokiu atveju geriau pataria rinktis fungicidus, kurie yra jau cheminė priemonė.

„Tai jau rimtas vaistas ir jais reikėtų purkšti, jeigu norite išsaugoti dar būsimą derlių“, – sako L. Liubertaitė. Tačiau net ir tada yra ne daug šansų, kad pavyks sustabdyti ligos plitimą.

REKLAMA

III etapas: kai maras įsisiautėjo

Pastebėjus, kad pomidorai jau yra apimti ligos, reikia susitaikyti su mintimi, kad dažnu atveju jiems padėti nepavyks. „Tiesiog viską teks mest, išrauti, pomidorus išskinti ir padėkoti pomidorams už šių metų derlių“, – sako Lina.

„Nepamirškite žiemai išvalyti šiltnamio. Kiekvieną mažą plyšelį turite gerai išvalyti, nes tos grybelio sporos gali būti užsilikusios. Taip pat visas virveles turite išnešti, pomidorų maras yra rimtas dalykas ir tikrai nemanau, kad norėsite, kad tai pasikartotų ir kitais metais.

REKLAMA

Jeigu pomidorų maras jūsų pomidorus užpuolė šiltnamyje, tai po to, kai juos visus iš ten išnešite, nepalikite dirvožemio pliko. Užsėkite garstyčiomis, tam, kad dirvožemis toliau būtų turtingesnis, sveikesnis, pilnavertiškesnis ir tai bus viena iš priemonių, ką jūs galite padaryti savo geram derliui kitiems metams“, – pataria apželdinimo kursų įkūrėja Lina Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų