Pasak gastroenterologo, viduriavimu yra apibūdinama būklė, kuomet yra tuštinamasi skystomis, beformėmis išmatomis daugiau nei 3 kartus per dieną. Gydytojas sako, kad gausus ir dažnas viduriavimas gali sukelti dehidrataciją, elektrolitų netekimą:
„Sunerimti reikėtų, jei kartu su viduriavimu pasireiškia pilvo skausmas, karščiavimas, esantis didesnis kaip 38,5 laipsniai temperatūros. Taip pat jeigu viduriavimas yra labai gausus, o išmatos – kraujingos ar gleivėtos. Tokiais atvejais visada reikalingas detalesnis ištyrimas dėl galimų bakterinių, uždegiminių žarnyno ligų“, – paaiškina jis.
Be to, viduriavimas gali būti ir ūminis, ir lėtinis. Pastarasis dažniausiai trunka ilgiau nei 30 dienų ir gali būti sąlygotas dirgliosios žarnos sindromo, kasos patologijos, uždegiminių žarnyno ligų, celiakijos ar malabsorbcijos sindromo.
„Ūminis viduriavimas dažniausiai sąlygotas virusinių infekcijų, tokių kaip Noro ar Roto virusai, bakterinių infekcijų, tokių kaip salmonelės, ešerichijos, klostridijos ar kitos. Šios infekcijos dažniausiai plinta per nešvarias rankas, prastai termiškai apdorotą maistą“, – priduria gydytojas.
Kaip elgtis užklupus viduriavimui?
Pasiteiravus, kaip galima sau padėti susidūrus su nemalonia būkle, pašnekovas pirmiausiai primena, kad griebiantis vaistų taip pat svarbi yra ir tinkama mityba.
„Esant viduriavimui rekomenduojamas baltymingas maistas, vakarykštė duona. Patariama vengti gausiai skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, šviežių vaisių ir daržovių, taip pat dujų susidarymą žarnyne skatinančio maisto: kriaušių, slyvų, pupelių, kopūstų, svogūnų“, – pataria A. Jacinavičius.
Žinant, kad viduriavimas gali užklupti bet kada, anot gydytojo, namų vaistinėlėje verta visuomet turėti elektrolitų tirpalų mišinių, viduriavimą mažinančių vaistų.
„Po ranka neturint specializuotų elektrolitų tirpalų, svarbu užtikrinti pakankamą vandens vartojimą, galima gerti saldžius, sūrius tirpalus. Pavyzdžiui, galite į vandenį įsidėti šiek tiek druskos arba gerti saldžią arbatą, sultis“, – sako pašnekovas.
Be to, kartais žmonės mano, kad padėti užklupus viduriavimui gali ir aktyvuota anglis. Vis dėlto, gastroenterologas įspėja, kad esant viduriavimui aktyvuotos anglies vartojimas ryškesnio teigiamo efekto neturi:
„Aktyvuota anglis tinkama vartoti esant ūmiam apsinuodijimui, iki 1–2 val. po toksino prarijimo. Beje, esant viduriavimui gali būti skiriami probiotikai, turintys sudėtyje Saccharomyces boulardii ar Lactobacilus.
Taip pat gali būti skiriami ir kiti viduriavimą slopinantys preparatai, tačiau prieš pradedant gydymą visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju.“
Paklaustas, kada pacientams reikėtų sunerimti ir kreiptis pagalbos į specialistus, medikas tikina, kad nedelsti reikėtų, jeigu atsirado arba tęsiasi karščiavimas, stiprus pilvo skausmas, išmatose pasirodžiusios gleivės ar kraujas:
„Taip pat kreiptis reikėtų ir esant gausiam, dažnam viduriavimui ar ligą sunkinančioms gretutinėms būklėms, pavyzdžiui, vyresniame amžiuje, esant nėštumui, širdies, inkstų ligoms, kai simptomai užsitęsia ilgiau nei savaitę.“