Uždavė klausimą
Danutė iš Jonavos uždavė klausimą profesoriui A. Unikauskui: „Gerbiamas profesoriau, nebežinau ką daryti, todėl kreipiuosi į Jus. Jau keturis metus mane pila stiprus prakaitas, su manim nesusikalba nei mano vyras, nei aš pati. Piktumo lygis maksimalus, negaliu gražiau apsirengti ar pasidažyti, nes nuo prakaito darbužiai būna šlapi, o makiažas tiesiog nubėga. Taip, man menopauzė, bet kiek laiko visa tai dar tęsis? Kaip susitvarkyt su savimi? Būsiu labai dėkinga už atsakymą.“
Laidos vedėjas pastebi, kad panašūs klausimai kamuoja daugelį menopauzę patiriančių moterų ir sako, kad prasidėjus menopauzei, sumažėja estrogeno kiekis, bet kraujyje padidėja kortizolio hormonų, o tai ir sukelia daugelį nemalonių pojūčių.
Norinčioms jaustis gerai, A. Unikauskas pataria laikytis 3 taisyklių:
- Sportuoti
- Sveikai maitintis
- Pasirūpinti kokybišku miegu
Žinoma, kartais to neužtenka ir organizmui reikalingas medikamentinis gydymas ar specialūs papildai.
Kortizolis – galingas hormonas
A. Unikauskui pritaria ir „Antėja“ gydytoja Eglė Marciuškienė, bei pasakoja, kokį vaidmenį kūne atlieka kortizolis.
„Kortizolis dalyvauja praktiškai visų audinių ir organų veikloje. Tai labai galingas hormonas, kurio pirminė paskirtis yra „kovok arba bėk“ funkcijos aktyvavimas. Laikinas kortizolio pliūpsnis suteikia energijos, pakelia spaudimą, į raumenis priplūsta kraujo. Vis dėlto, ilgalaikis kortizolio padidėjimas gali sukelti problemų“, – įspėja E. Marciuškienė.
Kokių simptomų tikėtis?
Pasak „Antėja“ gydytojos, menopauzės metu moterys patiria daugybę nemalonių simptomų, pavyzdžiui, pablogėja atmintis, kamuoja bloga nuotaika, depresija, panikos atakos, didėja svoris ir suprastėja miegas.
„Jeigu jaučiate simptomus ir įtariate, kad jums prasidėjo premenopauzė, tuomet reikėtų atlikti tyrimus ir ištirti estradiolį, progesteroną, testosteroną, kortizolį, FSH ir LH hormonus“, – pataria E. Marciuškienė ir pabrėžia, kad esant hormonų sutrikimams vertėtų kreiptis į gydytoją ginekologą.
Pataria pasirūpinti odos priežiūra
Menopauzės metu būtina ypatinga kūno ir odos priežiūra. Plačiau apie tai pasakoja „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė.
„Lietuvoje mes turime didžiulę menopauzės stigmą – moterys bijo ateiti į vaistinę ir pasakyti, kas nutiko ir kokie simptomai jas kamuoja. Aš rekomenduoju nesislapstyti, nesigėdinti ir drąsiai kreiptis į mūsų vaistininkus bei prašyti patarimo ištikus menopauzei. Didžiausią stresą dažnai pacientei sukelia tai, kad prasidėjus menopauzei oda netenka didelio kiekio kolageno, todėl ji išsausėja, susiraukšlėja ir netenka skaistumo. Vis dėlto, to bijoti nereikėtų, kadangi šiais laikais galime pasiūlyti puikių priemonių su veiksmingais ingredientais“, – pasakoja A. Vareikienė ir pabrėžia, kad moterims patiriančioms menopauzė būtina naudoti kolageną, AHA rūgštis, glikolį, retinolį, vitaminą C ir produktus su Q10.
Taip pat Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė rekomenduoja nepamiršti apsaugos nuo saulės – nesvarbu ar žiema, ar vasara, būtina naudoti SPF30 kremą, kuris apsaugos odą nuo žalingų saulės spindulių ir sumažins pigmentinių dėmių ryškėjimą.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!