Pasireiškia 71 proc. pacientų
Pagrindinė širdies funkcija yra po organizmą varinėti kraują. Jeigu šis darbas atliekamas prastai, visų pirma tai pajunta tie organai, kurie nėra gyvybiškai svarbūs.
„Susidarius nepalankioms sąlygoms, organizmas centralizuoja kraujotaką – mažina kraujo pritekėjimą į mažiau gyvybiškai svarbius audinius tam, kad tinkamai veiktų svarbiausi organai, pavyzdžiui, širdis, inkstai ir panašiai. Taigi, sutrikus kraujotakai labai dažnai pirmiausia nukenčia oda. Pastebėta, kad net 71 proc. pacientų sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis gali pastebėti neįprastą ausies spenelyje atsiradusią klostę“, – pasakoja A. Unikauskas ir priduria, kad specifinė ausies spenelio raukšlė taip pat gali atsirasti sergantiems diabetu, hipertenzija ar daug rūkant.
Pataria nedelsti
Labai dažnai infarktas baigiasi mirtimi, todėl itin svarbu tinkamai savimi rūpintis ir reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją profilaktiniams tyrimams.
„Jei įtariate, kad prasidėjo infarktas, kuo greičiau sukramtykite aspirino tabletę. Šis vaistas slopina kraujo krešėjimą, todėl gali padėti ištirpti susidariusiems kraujo krešuliams. Išgėrę tabletę kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą ir nepamirškite atrakinti namų durų, kad medikai galėtų pas jus lengvai patekti“, – įspėja profesorius.
Dažniausi infarkto požymiai
A. Unikauskas pataria atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:
- skausmas krūtinėje, rankose, nugaroje, kakle,
- silpnumas,
- dusulys,
- stiprus širdies plakimas,
- prakaitavimas.
„Dažnai jusdami tokius simptomus pacientai nekreipia dėmesio – išgeria širdies lašų ir prigula pailsėti. Vis dėlto, širdies lašai nėra vaistas, tai veikiau širdies ritmą nuraminantis maisto papildas, kuris nepakenks, tačiau nuo infarkto tikrai neapsaugos“, – įspėja laidos vedėjas.
Kada gerti širdies lašus?
„Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius pastebi, kad širdies lašai Lietuvoje itin populiarūs ir ne be reikalo – tai paprastas, bet veiksmingas preparatas, galintis padėti pasijusti geriau.
„Širdies lašus pacientai dažniausiai perka tada, kai jaučia širdies sunkumą, taip pat vyresnio amžiaus žmonės. Prieš parduodant preparatą visuomet stengiamės išsiaiškinti, kodėl pacientas nori pirkti būtent širdies lašus ir pagal tai pasiūlome tinkamiausią vaistą. Širdies lašus sudaro trys pagrindinės medžiagos – valerijonas, gudobelė ir sukatžolė“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius ir priduria, kad tokie preparatai gali padėti juntant nerimą, lengvą sunkumą krūtinėje ar pervargus, tačiau tai nėra vaistas galintis išgelbėti nuo insulto.
Žinoma, persistengti nederėtų – padauginus širdies lašų gali imti kamuoti galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas ir panašūs simptomai. Vaistininkas įspėja, kad visus preparatus būtina vartoti atsakingai, o jei turite abejonių, visada pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.00 val. per TV3!