E. Patamsė sako, kad mintis įkurti „Lydėtuves“ galvoje sukosi ilgą laiką:
„Kadangi teko dalyvauti ne vienose laidotuvėse, visada atrodydavo, kad tos laidotuvės ne apie mirusį žmogų, o apie kažką kitą.
Galiausiai prieš penkerius metus pamačiau kaip vyksta humanistinės ceremonijos Lietuvoje ir supratau, kad tai galėtų būti viena iš alternatyvų religinėms laidotuvėms. Pakalbinau draugę ir dviese pradėjome šią veiklą.“
Skirtumai
Pašnekovė sako, kad pagrindinis „Lydėtuvių“ akcentas – personalizuotos ceremonijos. Pasak moters, jie pabando išsiaiškinti daugiau apie žmogaus gyvenimą, jo istoriją, surenka duomenis:
„Padarome atitinkantį tekstą ir jį gražiai per ceremoniją pravedame, kartu su prasmingais ritualais, kurie būtų tam žmogui tikę.
Pritaikome ir dekoracijas, kurios yra asmeniškai susiję su žmogumi. Pavyzdžiui, jeigu išėjo jaunas žmogus, mėgęs linksmą gyvenimo būdą, mes suprantame, kad galbūt tokiam žmogui netinka giedotojai, galbūt jam labiau tiktų jo charakterį atspindinti muzika. Tad tuo „Lydėtuvės“ ir skiriasi, personalizuotais elementais.“
Paslaugos
E. Patamsė sako, kad specialių patalpų neturi, kadangi teikia ne laidojimo paslaugas, bet ceremonijas.
„Į mus ir kreipiasi žmonės, kurie nori atsisveikinimą daryti ne šarvojimo salėse, bet, tarkime, savo sodyboje. Padedame žmonėms vietą suorganizuoti ir ten ceremoniją pravedame“, – sako moteris.
Moteris atskleidžia, kad labai svarbu nuimti naštą nuo artimųjų pečių, todėl teikia dekoracijų paslaugas, susisiekia su tiekėjais, užsako muzikantus, maistą. Teikia ir konsultavimo paslaugas, norintiems pasirašyti atsisveikinimo kalbą.
„Teikiame ir dar vieną paslaugą – savų laidotuvių pasiruošimą. Žmonės patys susisiekia ir pasako, kokių lydėtuvių norėtų. Kartu sudėliojame visą planą ir pas save duomenų bazėje šią informaciją laikome, o atėjus laikui perduodame artimiesiems.
Iš tikrųjų toks dalykas nuima be galo daug naštos nuo artimųjų pečių. Jiems nebereikia galvoti, kas būtų patikę, nebereikia spręsti iškilusių problemų, visi būna ramūs, kad pavyko įgyvendinti paskutinę žmogaus valią“, – apie teikiamas paslaugas kalba moteris.
Atsiranda ir skeptikų
E. Patamsė neslepia, kad užsakymų nesulaukia labai daug, kadangi dar yra visai jauna organizacija:
„Užsakymų daugėja ir matome, kad paklausa tikrai yra. Žmonėms tikrai reikia alternatyvų, jie labai ieško prasmingų atsisveikinimo ceremonijų.“
Paklausta ar pasitaiko atvejų, kai artimieji nesutinka su nereliginėmis ceremonijomis, E. Patamsė atsako, kad taip tikrai yra buvę:
„Pavyzdžiui, jeigu žmogus buvo netikintis, tai nebūtinai ir visi artimieji tokie bus. Tikintiems žmonėms tokia ceremonija gali pasirodyti keista ar nepriimtina, tačiau mes stengiamės įtraukti visus žmones, kad jie galėtų išreikšti atsisveikinimą sau priimtinu būdu. Pavyzdžiui, suteikiame minutę tylos ir tuomet tikintys žmonės gali sukalbėti maldą už išėjusį žmogų.“