REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Šlapimo pūslės uždegimas yra dažniausiai pasitaikanti šlapimo takų infekcija, ja yra sirgusios bent pusė visų moterų, o ketvirtadaliui jų infekcija pasikartoja per artimiausius šešis mėnesius. Mergaitės jau nuo mažens yra mokomos saugotis, nesėdėti ant šaltų paviršių, tad gali susidaryti įspūdis, kad šlapimo takų infekcija yra moteriška liga. Tačiau vyrai ja taip pat gali sirgti, maža to, vyrai serga sunkiau. 

Šlapimo pūslės uždegimas yra dažniausiai pasitaikanti šlapimo takų infekcija, ja yra sirgusios bent pusė visų moterų, o ketvirtadaliui jų infekcija pasikartoja per artimiausius šešis mėnesius. Mergaitės jau nuo mažens yra mokomos saugotis, nesėdėti ant šaltų paviršių, tad gali susidaryti įspūdis, kad šlapimo takų infekcija yra moteriška liga. Tačiau vyrai ja taip pat gali sirgti, maža to, vyrai serga sunkiau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiąją dalį šlapimo takų infekcijų sukelia bakterija E. coli, kuri aptinkama žmogaus storojoje žarnoje. Įprastai ji nėra pavojinga, tačiau papuolusi į šlaplę, ima greitai daugintis ir sukelia infekciją. Staphylococcus saprophyticus yra dar viena bakterija, kuri šlapimo takų infekciją ypač dažnai sukelia jaunesnėms moterims. Moterys šia liga serga dažniau dėl anatominių savybių – moterų šlaplė yra trumpesnė nei vyrų. Bakterijos iš tarpvietės, makšties, tiesiosios žarnos lengviau patenka į šlaplę ir šlapimo pūslę. Vyrus natūraliai nuo bakterijų patekimo į šlapimo pūslę saugo anatomiškai ilgesnė šlaplė ir prostatos sekretas, kuris turi antibakterinių savybių. 

REKLAMA

Paprastai organizmas sugeba pašalinti kenksmingas bakterijas išplaudamas jas šlapinantis, tačiau svarbu, kad žmogus gertų reikiamą kiekį vandens ir imunitetas būtų stiprus. Žiemos metu dėl vitamino D trūkumo, sumažėjusio aktyvumo, uždarų patalpų, jau nekalbant apie stresą ir pervargimą, imunitetas ypatingai susilpnėja, todėl šlapimo takų infekcijos dažniau kamuoja šaltuoju metų laiku. 

Apie apatinių šlapimo takų infekciją dažniausiai praneša skausmas ar deginimas šlapinimosi metu, taip pat poreikis šlapintis dažniau nei įprastai, net ir esant tuščiai šlapimo pūslei. Šlapimas pasidaro tamsus, drumstas, nemalonaus kvapo, jame gali būti kraujo pėdsakų. Jei imunitetas silpnas, o bakterijos yra labai gyvybingos ir negydomos, jos kyla aukštyn šlapimtakiais ir pasiekia inkstus. Tuomet simptomai labai pablogėja – vargina skausmas pilvo apačioje, strėnose, pakyla temperatūra. Šio tipo infekcija vadinama viršutinių šlapimo takų infekcija ir negydoma gali pažeisti inkstus ar net sukelti inkstų nepakankamumą. 

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? 

Vienas iš faktorių, didinančių riziką susirgti šlapimo takų infekcija yra ankstesnės šlapimo takų infekcijos. Jei šia liga dažnai sirgo jūsų senelė, mama, yra didelė tikimybė, kad ir jums ji kartosis. Genų nepakoreguosite, tačiau galite sumažinti riziką užsikrėsti: 

· Nusišlapinus, šluostykitės nuo šlaplės link išangės. 

· Po lytinių santykių pasišlapinkite, paisykite higienos. 

· Neatidėliokite šlapinimosi ir pasišlapinkite pilnai. 

Įprastai šlapimas yra sterilus, tačiau kai kurių moterų šlapimo takuose nuolatos gyvenančių bakterijų aktyvumą gali išprovokuoti maudynės šaltame vandenyje, sėdėjimas ant šalto paviršiaus. Žinoma, taip pat svarbu tinkamai apsirengti: dažnai jaunos merginos net žiemą renkasi trumpus sijonus, trumpas, vos nugarą dengiančias striukes. Žiemą vertėtų rinktis kelnes, tačiau jos turi būti iš orui tinkančios medžiagos ir neturėtų būti labai aptemptos. Intymus gyvenimas taip pat gali būti vienas iš rizikos faktorių – turint pastovų lytinių santykių partnerį, rizika susirgti yra mažesnė. Specialistai rekomenduoja nenaudoti spermicidų, lytinių santykių metu naudoti lubrikantus, o po lytinių santykių pilnai pasišlapinti. Infekciją išprovokuoti gali ir per kruopšti intymi higiena, kuomet naudojami daug sintetinių priedų turintys prausikliai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat nepamirškite sveiko gyvenimo būdo: kasdien kvėpuokite grynu oru, sveikai maitinkitės, sportuokite. Streso neišvengsime, tačiau galima išmokti jį suvaldyti, tada ir miegas bus geresnis, nebūsite pervargę. Visa tai stiprina imunitetą, taigi, didėja atsparumas ligoms. Nepamirškite gerti reikiamo kiekio skysčių, geriausia, tiesiog vandens. Specialistai rekomenduoja kasdien išgerti ne mažiau 2 litrų, o jei sportuojate – ir daugiau. Vanduo padeda pašalinti iš organizmo tiek šlapimo takų infekcijas sukeliančias bakterijas, tiek kitus virusus. 

REKLAMA

Tiek vyrams, tiek moterims verta profilaktiškai vartoti maisto papildų, kurie padeda palaikyti normalią inkstų ir šlapimo takų veiklą, ypač jeigu uždegimai kartojasi ar ką tik išsigydžius. Mat ši liga pasižymi tuo, kad linkusi kartotis. Maisto papildas „Fitolizyna nefrocaps PLUS“ yra unikalus 7 koncentruotų augalinių ekstraktų, standartizuotų pagal flavonoidų kiekį, mišinys. Jo sudėtyje esančios petražolės šaknys, dirvinio asiūklio žolė, paprastojo varpučio šakniastiebiai ir karpotojo beržo lapai padeda palaikyti normalią inkstų veiklą.

Taip pat paprastojo varpučio šakniastiebiai, vaistinės gelsvės šaknys, paprastosios rykštenės žolė padeda palaikyti normalią šlapimo takų veiklą; o dirvinio asiūklio žolė, paprastojo varpučio šakniastiebiai, vaistinės gelsvės šaknys ir paprastosios rykštenės žolė padeda palaikyti normalų vandens pašalinimą iš organizmo. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų