Gydytoja dietologė Ieva Laukytė – Gaulė atskleidė, kokių klaidų nedaryti, norintiems sutaupyti pinigų bei laiko gaminant maistą.
Valgiaraščio suplanavimas savaitei
Pirmiausia verta pažinti save ir žinoti, kokia taktika konkrečiai man ar mano šeimai tinkamiausia. Kai kuriems žmonėms priimtina susiplanuoti valgiaraštį keletą dienų, ar net gi visą savaitę į priekį.
„Pasiėmus popieriaus lapą susirašome, ką norėtume valgyti pusryčiams, pietums, vakarienei, pagalvojame, kokie užkandžiai yra patogūs, mėgstami, ir pagal tai lengva suplanuoti savo pirkinių krepšelį. Dalis iš tų produktų bus ilgo galiojimo ir greitu metu nesuges, pavyzdžiui, įvairios kruopos, aliejus, konservuoti gaminiai, riešutai, džiovintos gerybės ir panašūs pirkiniai. Jų mums nereikės nuolat papildyti.
Kiti maisto produktai bus tokie, kuriuos suvartosime greičiau: daržovės, vaisiai, uogos, mėsa, pieno produktai ir panašiai. Iš sąrašo greitai pamatysime, kurie produktai dažniau rotuos mūsų pirkinių krepšelyje, o apie kuriuos mes galime pagalvoti rečiau.
Tai priklauso nuo to, kaip greitai produktai suvartojami, koks jų galiojimo laikas. Ilgesnio galiojimo termino produktai gali padėti netikėtais atvejais, kai pritrūkus kitų ingredientų ar laiko nueiti į parduotuvę, kūrybingas atsargų panaudojimas palengvins maisto gamybą.
Svarbu iš anksto paskirti šiek tiek laiko apgalvoti, kokius patiekalus galiu sukurti iš dažniausiai namuose esančių produktų ir kokios reikalingų ingredientų alternatyvos gali išgelbėti šių pritrūkus“, – aiškina dietologė.
Kai kuriems žmonėms šitas variantas tinka, nes jie pasižiūrėję į sąrašą iš karto mato, kaip gali savo planuojamais patiekalais varijuoti savaitės eigoje, sutaupo pinigus ir laiką, numatydami reikiamus ingredientų kiekius, bei turėdami galimybę apjungti gaminimo procesus.
„Verdant ryžius vienu kartu galima išsvirti didesnį jų kiekį. Taip sutaupomas laikas gaminant, kai jau turite paruoštą kruopų pagrindą, kurį galite naudoti gamindami naujus patiekalus. Kitą rytą gaminant pusryčius jau išvirtus vakarykščius ryžius telieka pakepinti su kiaušiniu, žirneliais ar žalumynais ir turite greitą patiekalą. Taip galite ne tik sutaupyti brangų laiką, bet ir išvengti perteklinio produkto švaistymo“, – pasakoja I. Laukytė – Gaulė.
Ruoškite ingredientus, ne tik patiekalus
Ne veltui akcentuojama savo poreikių atpažinimo svarba. Pirmasis maitinimosi planavimo variantas gali tikti toli gražu ne visiems. Pasitaiko atvejų, kad žmogus gali sudaryti savo valgiaraštį savaitei į priekį, tačiau antrą arba trečią dieną jau nebenorėti valgyti to, ką buvo suplanavęs prieš keletą dienų.
„Tokiems žmonėms išeitis galėtų būti planuoti ne atskirus patiekalus daugeliui dienų į priekį, bet iš anksto ruoštis ingredientus, kuriuos galėtų greitai ir lengvai panaudoti keliems skirtingiems patiekalams.
Galima išsivirti kruopų, į jas pridėti skirtingų priedų ir taip pasigaminti skirtingus patiekalus. Vieną kartą grikius pagardinus mėsa, kitą – padažu, trečią – avokadu, ketvirtą – pienu, jau turime keturis skirtingus patiekalus, nors grikius užteko išvirti vieną kartą.
O jei pasitelksime vaizduotę ir ne tik į grikius dėsime pagardus, bet ir pačius grikius į kitus patiekalus – galimybės tokios plačios, kiek siekia mūsų kūrybingumas. Šias kruopas galime panaudoti gamindami salotas, grikių kotletukus, ar sukant alternatyvius sushi suktinukus.
Išankstinis ingredientų gaminimas leidžia išbandyti įvairius skonius ir paįvairinti savo kasdienybę, pasiliekant galimybę čia ir dabar pasirinkti, kokio patiekalo labiausiai norėtųsi, tačiau negaištant daug laiko kiekvieną kartą ingredientus ruošiant nuo nulio“, – apie tai, kaip planuoti savo valgiaraštį pasakoja dietologė.
Ieva Laukytė – Gaulė tikina, kad kartais žmonės daržovių nevalgo ne dėl to, kad jų nemėgsta ar negali įsigyti, o dėl to, kad užtrunka jas pasiruošti. „Jei norime pasidaryti salotas, reikia krūvos skirtingų daržovių. Jas reikia nusiplauti, išdarinėti, susipjaustyti...
Darbą palengvinti gali išankstinis kai kurių daržovių paruošimas. Pvz. paprikas nusiplovę, iš anksto galite supjaustyti norima forma (gabaliukais, kubeliais ar šiaudeliais) ir susidėjus į stiklinį, sandarų indą laikyti šaldytuve iki prireiks gaminant.
Priklausomai nuo norų, planų ir poreikių, tokias paruoštas daržoves galėsime greitai įmesti į sriubą, salotas, troškinį ar kitą patiekalą.
Prisipjausčius didesnį kiekį, sutaupome laiką ir energiją, reikalingus kiekvieną kartą ruošiant visus ingredientus nuo pradžių, tačiau laisvai galime rinktis, kokiam patiekalui esame nusiteikę paruoštas paprikas panaudoti šiandien. Tai didelis palengvinimas žmogui, kuris yra itin užimtas“, – patarimus dalina pašnekovė.
Gydytoja dietologė teigia, kad taip ruoštis galime ir įvairius mėsiškus priedus, pavyzdžiui, maltą jautieną. „Iš anksto pakepinus svogūnus, česnakus, maltą jautieną, pridėjus pupelių ar konservuotų pomidorų gauname puikų įvairių patiekalų pagrindą. Panaudojimo potencialas beribis.
Šį paruoštuką kurį laiką galime laikyti šaldytuve sandariai uždarius stikliniame inde ir pagal poreikį panaudoti gamindami kesadiliją, čili sriubą, makaronus, troškinį ar kitą patiekalą“, – apie tai, kaip panaudoti jau paruoštus gaminius pasakoja Ieva Laukytė – Gaulė.
„Ir, žinoma, nepamirškime šaldymo“, – primena pašnekovė. „Jeigu matome, kad pasigaminto patiekalo ar ingredientų nesuvartosime artimiausiu metu, net ir pagamintus patiekalus galime užšaldyti. Sultinys, kotletai, balandėliai ir kiti jau pagaminti produktai ne tik nebus iššvaistyti, bet ir išgelbės tais atvejais, kai pritrūks idėjų, laiko, ar noro gaminti“, – praktiniais patarimais pasidalino gydytoja.