Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi, kad sveikos gyvensenos principai keičia lietuvių apsipirkimo įpročius – pirkėjų dėmesys sveikatai palankiems maisto produktams, ypač šviežioms daržovėms ir vaisiams, nuolat auga.
„Vasara puikus metas pasirūpinti sveikesne mityba, nes natūraliai norisi lengvesnių produktų. Šiltojo metų laiko karalius neabejotinai yra arbūzas, tačiau gerokai išauga įvairių šviežių vaisių, daržovių ir uogų paklausa: trešnių, šilauogių, kaulavaisių, agurkų, pomidorų ir kitų lietuviškų gėrybių“, – sako V. Budrienė.
Pupos: primirštos, bet be galo naudingos
Pupos, kaip ir kitos ankštinės daržovės, turi daug naudingų medžiagų, tokių kaip vitaminai A ir C, kalis, geležis, atkreipia dėmesį prekybos tinklo daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
„Visų pirma, jose yra daug baltymų, kurie gali būti alternatyva gyvulinės kilmės baltymams. 100 g virtų pupų yra net 7,6 g baltymų, todėl jos rekomenduojamos žmonėms, kurie riboja ar yra atsisakę mėsos. Be to, tai labai gausus folio rūgšties šaltinis – 100 g žalių pupų patenkina daugiau nei 100 proc. šio vertingo vitamino paros poreikio“, – atskleidžia daržovių žinovė.
Pupos vertinamos ir dėl savo įtakos cholesteroliui. Jos suriša tulžies rūgštis storojoje žarnoje ir taip sumažina MTL cholesterolio kiekį kraujyje. Be to, jose mažai natrio, gausu kalio ir tirpių skaidulų, kurios taip pat padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir reguliuoti kraujospūdį.
Pupų siūloma valgyti ir sergantiems tiek mikrocitine anemija, kuri atsiranda dėl geležies trūkumo, tiek megaloblastine, kurią sukelia folio rūgšties ir vitamino B12 trūkumas.
Jų naudingos savybės čia nesibaigia. Kai kurie vaistai nuo Parkinsono ligos gaminami iš pupų, nes jos yra natūralus levodopos šaltinis. Levodopa iš kraujo gali patekti į smegenis, kur ji virsta trūkstamu dopaminu ir taip pagerina paciento judrumą.
Išbandykite pupų traškučių receptą
Ne tik pačios pupos, bet ir net ir jų ankštys bus puikus vasaros užkandis. Pagardintos prieskoniais ir iškeptos, jos bus viliojančios auksinės spalvos, o taip paruošti traškučiai turės mažai kalorijų, angliavandenių ir mažą glikemijos indeksą.
Tai reiškia, kad šis užkandis gali būti patraukli įprastų bulvių traškučių alternatyva tiems, kurių cukraus kiekis kraujyje yra per didelis. Jis tik ir žmonėms, besilaikantiems ketogeninės dietos ar kitų mažai angliavandenių turinčių dietų variantų.
„Žievės, luobelės dažnai žmonių nuvertinamos. Pavyzdžiui, retas kas panaudoja arbūzo žievę, nors ją galima kepti, marinuoti, troškinti ir gardžiai valgyti. Lygiai taip pat ir su pupų ankštimis – nors jos puikiai tinka valgymui, dažnoje virtuvėje iškart keliauja į šiukšlių dėžę. Tačiau panaudojus vos kelis priedus sumažinsite ir atliekų kiekį, ir padėsite savo piniginei: skanus užkandis praktiškai nieko nekainuos“, – pranešime spaudai sako J. Sabaitienė.
Reikės: 2 puodelių virtų pupų ankščių, 30 ml alyvuogių aliejaus, 2 šaukštų prieskonių mišinio, (pavyzdžiui, saldžiosios paprikos miltelių, čili, granuliuoto česnako, svogūnų miltelių, rozmarino, raudonėlio, druskos, pipirų).
Gaminame: popieriniu rankšluosčiu nusausinkite pupų luobeles. Sumaišykite aliejų su prieskoniais, apipilkite ankštis ir gerai išmaišykite, kad prieskoniai tolygiai pasiskirstytų. Skardą išklokite kepimo popieriumi ir ant jos sudėkite luobeles.
Pasistenkite išdėlioti jas vienu sluoksniu, kad nė viena neuždengtų kitos. Kepkite jas iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje su ventiliatoriumi 7 minutes. Tuomet pamaišykite ir kepkite dar apie 3 minutes. Viskas – pupų luobelių traškučiai paruošti. Juos galite valgyti iš karto arba sudėti į popierinį maišelį ir išsaugoti vėlesniam laikui.
Pupų traškučių receptą galite lengvai adaptuoti prie to, kokių prieskonių turite namuose. Jei norite, kad pupų traškučiuose būtų kuo mažiau kalorijų, naudokite labai mažai alyvuogių aliejaus. Nors ir sveikas, jis yra kaloringiausias šio užkandžio ingredientas. Valgomasis šaukštas alyvuogių aliejaus turi apie 90 kcal.