Šįkart su kulinaru, žurnalistu, trijų vaikų tėčiu Gian Luca Demarco ir vaikų psichologe Gintare Pupinyte, save paskyrusia daugiakalbystės fenomeno analizavimui ir tyrinėjimui, kalbamės apie Lietuvoje gyvenančias dvikalbes, daugiakalbes šeimas ir skirtingas šalių tradicijas.
Įtakos turi ir nėštumas
Daugiakalbystės fenomeną analizuojanti psichologė Gintarė Pupinytė pabrėžia, kad jeigu vaiko intelektas žemesnis, pavyzdžiui, jis gimė turėdamas alkoholinį sindromą, mokymuisi tai turės įtakos, toks vaikas turės sunkumų ir mokantis kalbų.
Alkoholis negrįžtamai paveikia vaiko gyvenimo kokybę
Viena yra kai mama nėštumo metu išgeria pusę taurės, ir visai kas kita, kai vaisius skendi alkoholyje, sako psichologė G. Pupinytė.
Jeigu būsima mama nuolat vartoja alkoholį nėštumo metu, kūdikio smegenys jautriuoju periodu neišsivysto visavertiškai, ir gimus daug sunkiau iš tokių vaikų padaryti „mokslininkus“.
„Net įdėjus daug pastangų, – sako specialistė, – tokiems vaikams reikia daug daugiau resursų, ir viskas yra kitaip.“
Tačiau negalima imti visų vaikų į vieną kategoriją. Anot psichologės, jei aukštesnis vaiko intelektas, labai tinka dvikalbystė, nes vaikas išmoksta šokinėti, versti tarp dviejų leksinių sistemų, ir tai reikalauja daug mąstymo.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. Laidą antradieniais 19 val. rasite ir naujienų portale tv3.lt bei 10 val. šeštadieniais TV3 televizijos „YouTube“.
Tinklalaidės ištrauką rasite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Visą tinklalaidę žiūrėkite čia:
Tinklalaidę galite žiūrėti Tėvų darželio YouTube kanale:
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:34 – pašnekovų ir temos pristatymas
03:07 – lietuvių kalba Gian Luca Demarco šeimoje
05:17 – vaikų dvikalbystės vertinimas
14:00 – lietuviai – poliglotai
17:34 – kalbos linkusios maišytis
21:46 – mitai apie dvikalbius vaikus
34:09 – vaikų auklėjimo tradicijos
40:21 – kalbų vartojimas ir mąstymas
45:05 – Vilnius – nebe Lietuva
53:17 – kitakalbė auklė
58:12 – svarbu būti su vaikais