Tema ir jautri, ir skaudi, ir sudėtinga, beje, pats Simonas sau kažkada pažadėjęs ja niekada nekalbėti.
Visgi jūsų, mūsų ištikimiausių tinklalaidės žiūrovų, laiškai ir prašymai privertė pakeisti numatytas laidas ir reaguoti į pastarųjų mėnesių įvykius. Kalbamės apie seksualinę vaikų prievartą.
Sunku ir skaudu patikėti, bet ne visada apie tai sužino tėvai.
Į laidą pakvietėme kalbėti profesionalus – „SOS vaikų kaimų“ organizacijos Globos centro direktorių ir Nuolatinės globos vadovą Andrių Zinkų ir Kompetencijų centro vadovę Rūtą Kaminskaitę.
Tvirkina pažįstami
Kompetencijų centro vadovė Rūta Kaminskaitė akcentuoja, kad dažniausiai seksualiai vaikus išnaudoja suaugusieji iš šeimos rato – žmonės, kurie yra pažįstami šeimai. Ir tai gali būti bet kas: treneris, mokytojas, auklė, šeimos draugas, iš esmės – bet kas, ką pažįsta vaikas.
Net 30–40 proc. vaikų išnaudojimo atvejų susiję su prievarta iš artimos aplinkos, t. y. šeimos rato, ir net 50 proc. tokių atvejų – kai žmogus pažįstamas šeimai. Sunku patikėti, tačiau tik vos 10 proc. vaikų seksualinės prievartos atvejų susiję su nepažįstamais žmonėmis.
Kokie vaikai – potencialios aukos?
Anot R. Kaminskaitės, dažniausiai prievartautojas nusitaiko į pažeidžiamą vaiką.
Akivaizdi – tam tikra taktika: vaikas paprastai yra pratinamas, t. y. su juo užmezgamas ryšys, jam skiriamas specialus dėmesys, daug švelnumo, meilės.
Paprastai tai yra vaikai, kurie turi mažiau santykių šeimoje, mažiau prižiūrimi, nes tėvai stokoja laiko. „Kartais vaikas, ieškodamas meilės, padarys bet ką“, – sako specialistė.
Svarbūs ženklai
SOS vaikų kaimų organizacijos Globos centro direktorius Andrius Zinkus sako, kad ženklus pastebėti tikrai įmanoma.
„Jeigu mes pažįstam savo vaiką ir jeigu mes jį matom nuolat, tai natūraliai pastebėsim pokytį jo elgesyje, pirmiausia pasikeis jo bendravimas, tikėtina, kad vaikas taps uždaresnis, atsirasbaimė suaugusiems žmonėms, iš esmės vaiko elgesys pradės keistis.“
Tačiau, anot A. Zinkaus, norint visa tai pastebėti pirmiausia reikia turėti santykį su vaiku.
R. Kaminskaitė akcentuoja, kad ryškiausias vaiko pokytis tokiu atveju – seksualizuotas elgesys, kuris neatitinka amžiaus, pavyzdžiui, 5-erių metų vaikas piešia šeimos piešinį, bet jame netikėtai atsiranda lytiniai organai. Tokiu atveju verta stebėti vaiką.
Žinia tėvams
Kalbėti apie vaiko prievartą reikia pradėti nuo bazės, sako Kompetencijų centro vadovė R. Kaminskaitė. Vaikas turi jausti teisę į savo privatumą, ir tai prasideda, anot specialistės, nuo labai subtilių dalykų: ar aš namie pasibeldžiu, prieš įeidamas į vaiko kambarį?
Ar aš leidžiu jam pasakyti ne, pavyzdžiui, kai seneliai bučiuoja (nes ne visi vaikai tą mėgsta)? Ar tėvai leidžia pasakyti vaikui „ne, aš nenoriu, kad tu mano kūną liestum“?
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidę žiūrėkite straipsnio pradžioje arba „Tėvų darželio“ YouTube kanale:
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:21 – pašnekovų ir temos pristatymas
01:29 – tvirkinimo sąvokos ir statistika
04:05 – kurie vaikai – potencialios aukos?
07:14 – kaip pastebėti ženklus?
13:02 – specialistai, kurie gali padėti
15:43 – ar vaikų globos vaikai buvo prievartaujami
18:39 – smurtavimas tarp vaikų
20:09 – kaip edukuoti vaikus apie galimą grėsmę
25:37 – trauma visam gyvenimui
27:32 – vaikai išsigalvoja?
32:24 – tendencijos: skaičiai auga?
33:30 – gijimo procesas
37:07 – kodėl vaikas gali traukti suaugusįjį
40:24 – kodėl bėga vaikai?
43:55 – žiniasklaidos dėmesys
46:06 – patarimai tėvams