Pietų Australijos universiteto Mitybos ir maisto mokslų departamento direktorė Evangeline Mantzioris teigė, kad alyvuogių lapuose yra daug antioksidanto, vadinamo oleuropeinu. Alyvuogėse ir alyvuogių aliejuje yra to paties junginio, tačiau jo kiekis mažesnis.
Ji teigė, kad alyvuogių lapuose taip pat yra kitų antioksidantų, tokių kaip hidroksitirozolis, liuteolinas, apigeninas ir verbaskosidas, rašo express.co.uk.
Evangelina sakė „The Conversation“: „Antioksidantai veikia mažindami oksidacinį stresą organizme. Oksidacinis stresas pažeidžia mūsų DNR, ląstelių membranas ir audinius, o tai gali sukelti lėtines ligas, tokias kaip vėžys ir širdies ligos.“
Vienoje apžvalgoje ir analizėje buvo sujungti 12 eksperimentinių tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 819 dalyvių, duomenys.
Alyvuogių lapų ekstraktas pagerino širdies ligų rizikos veiksnius. Tai apėmė sveikesnius kraujo lipidus (riebalus) ir kraujospūdžio mažinimą. Poveikis buvo didesnis žmonėms, kurie jau turėjo aukštą kraujospūdį.
Kai kurie lapus vartoja arbatoje, salotose ar duonoje, o lapų ekstraktas taip pat gali būti paverčiamas tabletėmis.
Tyrimų duomenys
Daugumoje tyrimų alyvuogių lapų ekstraktas buvo vartojamas kapsulėse, kasdien skiriant nuo 500 miligramų iki 5 gramų nuo 6 iki 48 savaičių.
Kituose tyrimuose buvo vartojamos 250-1000 mg paros dozės, kurios buvo vartojamos tabletėmis arba dedamos į kepamą duoną.
Evangeline sakė: „Atskiri apžvalgoje pateikti tyrimai parodė, kad reikšmingai pagerėjo gliukozės (cukraus) kiekio kraujyje kontrolė, lipidų kiekis kraujyje ir sumažėjo kraujospūdis. Vis tik apibendrinus visus duomenis, reikšmingo poveikio sveikatai nenustatyta. Netrukus paaiškinsime, kodėl taip gali būti“.
Kitoje apžvalgoje buvo nagrinėjami žmonės, kurie vartojo oleuropeiną ir hidroksitirozolį (alyvuogių lapuose esančius antioksidantus).
Jos metu nustatyta, kad reikšmingai sumažėjo kūno svoris, pagerėjo kraujo lipidų profilis, gliukozės apykaita, pagerėjo kaulų, sąnarių ir pažinimo funkcijos.
Atskiruose tyrimuose buvo tiriami arba abu antioksidantai, arba alyvuogių lapai, įmaišyti į tokius maisto produktus kaip duona ir kepimo aliejus (bet ne alyvuogių aliejus). Alyvuogių lapų ekstrakto dozės buvo 6-500 mg per dieną.
Evangeline sakė: „Taigi, ką apskritai galime pasakyti apie šiuos tyrimus? Jie rodo, kad alyvmedžių lapų ekstraktas gali padėti sumažinti kraujospūdį, pagerinti kraujo lipidų kiekį ir padėti mūsų organizmui tvarkytis su gliukoze.
Tačiau šie tyrimai rodo prieštaringus rezultatus. Tai greičiausiai susiję su tuo, kad žmonės skirtingai vartojo alyvuogių lapų ekstraktą, kiek jo vartojo ir kiek laiko.
Toks nenuoseklumas paprastai byloja, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, siekiant išsiaiškinti alyvuogių lapų poveikį sveikatai.“
Patarimai dėl alyvuogių lapų vartojimo
Alyvuogių lapai gali būti dedami į arbatą arba šių lapų dedama į salotas. Kiti praneša, kad alyvuogių lapus sumala į kokteilius. Visgi, dėl antioksidantų lapai yra kartūs, todėl juos gali būti sunku valgyti arba arbata gali būti neskani.
Alyvuogių lapų ekstrakto taip pat dedama į duoną ir kitus kepinius. Mokslininkai nustatė, kad tai pagerina antioksidantų kiekį šiuose produktuose, o žmonės sako, kad maisto produktai yra skanesni.
Evangeline pridūrė: „Jei turite aukštą kraujospūdį, sergate diabetu arba padidėjusį lipidų kiekį kraujyje, alyvuogių lapų ekstrakto vartojimas gali būti naudingas.
Tačiau svarbu, kad pirmiausia aptartumėte tai su gydytoju ir nekeistumėte jokių vaistų ar nepradėtumėte vartoti alyvuogių lapų ekstrakto, kol su juo nepasikalbėsite.
Svarbu prisiminti, kad antioksidantų gausu visuose augaliniuose maisto produktuose, todėl turėtumėte stengtis valgyti įvairių spalvų augalinį maistą. Taip gausite įvairių maistinių medžiagų ir antioksidantų. Alyvuogių lapai ir jų ekstraktas nebus panacėja jūsų sveikatai, jei nesimaitinate sveikai ir nesilaikote kitų sveikatos patarimų.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!