Kaip užauginti sveiką ir gausiai žydintį augalą, TV3 laidoje „Svajonių sodai“ atskleidė želdynų dizainerė Reda Kazokevičienė, „Gervių sodo“ įkūrėja.
Mitai, kuriami apie hortenzijas
Kaip laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo specialistė, nors auginti vešlias hortenzijas pavyksta ne visiems, apie šiuos augalus vis dar sklando įvairūs mitai.
Vienas iš mitų yra tas, kad jų nereikia tręšti, nes bus mažai žiedų. Kitas mitas – sodinti tik į rūgščią durpę ir auginti kaip šilauoges. O dar kitas mitas – jokių rūgščių durpių ir rūgštinančių trąšų.
Pasak R. Kazokevičienės, nors yra daug mitų ir nuomonių, šviesiosios hortenzijos yra pačios nereikliausios hortenzijos, kurios Lietuvos soduose auginamos keletą dešimtmečių.
„Jos gali augti bet kokiomis sąlygomis ir būna dekoratyvios. Hortenzija, nors nėra šlapių vietų augalas, mėgsta drėgną dirvą. Karštomis dienomis svarbu laistyti hortenzijas. O pavasarį, jeigu jis yra sausas ir trūksta drėgmės, hortenzijos nesugebės suformuoti savo žiedynų“, – laidoje kalbėjo ji.
Vis tik, specialistės teigimu, jei vasara bus sausa ir augalams trūks drėgmės, hortenzijų žiedynai bus nedekoratyvūs, greitai paruduos ir žydės trumpiau.
„Įnoringesnės yra šluotelinės hortenzijos. Jų gali būti įvairiausių veislių, tai yra ir pilnavidurės, pusiau pilnavidurės, visiškai retais žiedynais, įdomios formos hortenzijos“, – atskleidė R. Kazokevičienė.
Kodėl geltonuoja hortenzijų lapai?
R. Kazokevičienė taip pat atskleidė, dėl ko gali pradėti geltonuoti hortenzijų lapai.
„Dažnai apatiniai labai geltonuoja nuo drėgmės trūkumo, nes yra sausa. Gali geltonuoti ir nuo šviesos trūkumo. Šie dalykai yra nesunkiai pašalinami, reikia palaistyti – geriau rečiau, bet gausiau, nei per dažnai. Pagrindinė taisyklė yra drėgmės užtikrinimas“, – patarė želdynų dizainerė.
Pasak jos, antras svarbus dalykas, yra užtikrinti derlingą dirvožemį, nes hortenzija yra intensyviai žydintis augalas.
„Tam, kad dirvožemis būtų derlingas, patariama naudoti daug komposto, organinių medžiagų, patartina mulčiuoti – galima mulčiuoti šiaudais, medžio drožlėmis, skiedromis, kitais augalinės kilmės elementais“, – pridūrė ekspertė.
Pagrindinė ir didžiausia problema, su kuria susiduria hortenzijų augintojai, pasak R. Kozokevičienės, yra tada, kai krūmas pradeda auginti ne visai mums įprastos žalios spalvos lapus.
„Kai lapas yra pakitęs, tai yra chlorozė, minkštųjų audinių iššviesėjimas, kai sutrinka maisto medžiagų apykaita ir prastai gaminasi chlorofilas. Ji gali būti dėl geležies trūkumo, cinko, vario, kalio trūkumo, ne tik dėl azoto trūkumo“, – aiškino specialistė.
Kaip padėti hortenzijai?
Specialistė pasakoja, kad šluotelinėms hortenzijoms tinkamas dirvožemio rūgštingumas gali siekti apie 6,5 – tai gana mažas lygis, tačiau svarbiausia, kad žemė būtų gyvybinga ir turtinga organinėmis medžiagomis. Norint užtikrinti pilną maisto medžiagų balansą, šluotelines hortenzijas būtina tręšti subalansuotomis trąšomis.
Pasak R. Kazokevičienės, kai augalas gauna visas reikalingas maisto medžiagas, dirvožemis tampa tinkamai subalansuotas, o augalai lengvai jas pasisavina.
„Trąšos žydėjimui niekaip negali kenkti, jei naudojame tinkamas trąšas, bet ne daug azoto turinčias trąšas. Trąšas turime naudoti subalansuotas, skirtas žydintiems augalams, kuriame didesnė dalis yra kalio ir magnio, kurie atsakingi už tvirtą šaknų sistemą ir už žiedynų formavimąsi“, – teigė ji ir pridūrė, kad azotas turi dalyvauti šiame procese, bet jo turi būti nedidelis kiekis.
Želdynų dizainerė kalbėjo, kad hortenzijoms labai svarbus fosforas, kuris dalyvauja žiedpumpurių formavimosi procese.
Ji pabrėžė, kad trąšose, kuriose yra fosforo, kalio, magnio ir azoto, yra tinkamas šių medžiagų santykis. Be to, ji pridūrė, kad šie pagrindiniai elementai lemia augalo tvirtumą, gerą sveikatą, ilgą žydėjimą ir stiprius stiebus.
Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 11 val. per TV3 televiziją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!