Laimutis Baradinskas sako, kad chrizantemos yra populiarios Vėlinių gėlės, nes jos yra trumpos dienos gėlės, tad kuo diena trumpesnė, tuo gėlė greičiau pražysta.
Kodėl chrizantemos ir viržiai laikomi Vėlinių gėlėmis?
Vyras teigia, kad mūsų krašte, žvarbūs rudens orai nesudaro palankių sąlygų dideliam gėlių pasirinkimui, tad kitų tokių augalų kaip ilgai išsilaikantys viržiai ir ryškiai sužydinčios bei didelių laipsnių šaltį atlaikančios chrizantemos, nėra.
„Nuo seno, Visų šventųjų dienos gėlėmis laikomos chrizantemos, nes paskutinės žydinčios rudens gėlės buvo skiriamos mirusiems.
Viržiai taip pat sodinami kapinėse. Svarbu paminėti, kad viržiai geriausiai auga pakankamai rūgščioje žemėje ir mėgsta saulėtą bei šviesią vietą“, – teigia L. Baradinskas.
Vyras sako, kad chrizantemų ir viržių žiedai ilgai išlaiko spalvą ir puikiai atlaiko atšiaurius rudens orus, todėl tinka ne tik rudeninių gėlynų papuošimui, tačiau ir sodinti kapinėse.
„Pasodinus reikia nepamiršti palaistyti bei aplink juos esančią žemę apipilti pušų žieve arba spygliais iš pušyno. Tai bus puiki uždanga šaknų sistemai. Chrizantemas geriau įsodinti į žemę, tokiu būdu jos ilgiau išsilaikys nelaistomos ir jokios kitos ypatingos priežiūros joms nereikės“, – pasakoja vyras.
Gėlių spalvų pasirinkimas šiuo laikotarpiu
Paklausus ar žmonės šiuo laikotarpiu renkasi specifines gėlių spalvas, atsako, kad balta spalva senojoje lietuvių tradicijoje simbolizuoja gedulą, tad tai išlieka populiariausia spalva kapinėse.
„Kasmet norisi nuolatiniams pirkėjams užauginti ir parodyti kažką naujo, nematyto, tad šiemet pasipildėme naujais baltais chrizantemų atspalviais.
Praktiškesnės yra spalvotos – raudonos, geltonos, purpurinės chrizantemos, kadangi jos yra mažiau jautresnės šalčiams ir jei apšąla žiedynai, ne taip matosi kaip ant baltų.
Mūsų pirkėjų yra labai pamėgti chrizantemų deriniai, kuomet viename vazonėlyje pražysta trijų spalvų chrizantemos, kurios yra gražiai suauga į vientisą kupolą.
Taip pat iš mados niekada neišeina Karališkosios didžiažiedės chrizantemos – jos atrodo puošniai ir prabangiai“, – pasakoja gėlininkas.
Kokias gėles žmonės renkasi kitais metų sezonais?
Vyras sako, kad pastaraisiais metais populiariomis išlieka įvairios kompozicijos, kurias jis kartu su žmona Olga kuria jau daug metų. Sako, kad į vieną vazonėlį sodinamos skirtingos gėlės. Pavyzdžiui: svyranti begonija su dichondrija ir smilga.
„Komponuojame įvairias gėles į vieną visumą, sukurdami akį traukiančias gėlių kompozicijas. Be abejonės, populiariausios yra gėlės, kuriomis galima puošti balkonus ar sodybas. Tai klasikinės gėlės – begonijos, pelargonijos, surfinijos.
Kapuose pavasarį sodinamos našlaitės, o vasarą pakeičiamos vasarinėmis gėlėmis, tokiomis kaip: gazanijos, ledinukai, begonijos, gvazdikėliai, viržiai, pelargonijos“, – pasakoja Laimutis.
Dažniausiai daromos klaidos
Vyras sako, kad dažnai žmonės nežino, kad po stipresnių šalnų chrizantemos nušąla, kadangi jos yra vienmetės, o viržiai peržiemoja ir kitą pavasarį prabunda. Taip pat, kartais, gėlių ateidami pirkti žmonės, nežino kaip taisyklingai pasirūpinti augalais ir su jais eksperimentuoja.
„Kiekviena gėlė yra individuali ir reikalauja skirtingų sąlygų. Jei pirkėjas neturi išankstinio sąrašo kokių gėlių nori, visada paklausiame: kokios spalvos patinka, kokias teko auginti prieš tai, kur gėles planuoja sodinti, kiek joms gali skirti vietos, kiek gėlių augimo vieta gauna saulės, ar vieta vėjuota, kaip dažnai gali laistyti ir rūpintis gėle.
Pagal tai pasiūlome jiems gėles, kurios puikiai tiktų augti jų pasirinktoje vietoje bei patariame kiek sodinti gėlių, kad jos neištįstų ir neužgoštų viena kitos“, – patirtimi dalinasi vyras.