GVT dažniau ištinka ištinka sergant įvairiomis ligomis, kurios sutrikdo kraujo krešėjimą. Trombas kojose gali susiformuoti ir dėl ilgo nejudėjimo, pavyzdžiui, po operacijos ar nelaimingo atsitikimo, o taip pat keliaujant ilgus atstumus bei dėl kitų priežasčių negalint keltis iš lovos.
Giliųjų venų trombozė yra labai rimta problema – venose susiformavę trombai gali atskilti ir su krauju nukeliauti į plaučius, kur gali užkirsti kelią kraujotakai. Tai vadinama plaučių embolija. Visgi, plaučių embolija gali ištikti ir be jokių GVT požymių.
Kai GVT ir plaučių embolija ištinka kartu, tokia būklė vadinama venine tromboembolija (VTE).
Simptomai
GVT požymiai ir simptomai yra šie:
Kojos ištinimas. Retais atvejais gali ištinti ir abi kojos; Kojos skausmas. Skausmas dažnai prasideda blauzdoje ir primena mėšlungį; Paraudusi ar išblyškusi oda ant kojos; Šilumos pojūtis kojoje.
Giliųjų venų trombozė taip pat pasitaiko ir be jokių pastebimų simptomų.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei pastebite GVT požymių ar simptomų, būtinai kreipkitės į savo gydytoją.
Jei pastebite plaučių embolijos požymių ar simptomų, kreipkitės į greitąją pagalbą, nes ši būklė yra gyvybei pavojinga giliųjų venų trombozės komplikacija, rašoma mayoclinic.org.
Plaučių embolijos požymiai ir simptomai yra šie:
Staigus oro trūkumas; Krūtinės skausmas ar diskomfortas, kuris sustiprėja įkvėpus ar kosint; Galvos svaigimas ar alpimas; Pagreitėjęs pulsas; Pagreitėjęs kvėpavimas; Kraujingas kosulys.
Priežastys
Kraujo krešulys gali susidaryti dėl įvairių priežasčių, kurios sutrikdo normalią kraujotaką ar kraujo krešėjimą. Pagrindinės GVT priežastys yra venų pažeidimai dėl operacijų ar traumų, o taip pat infekcijos ar sužeidimų sukelti uždegimai.