Jau daugelį metų ekspertai primena šį anglišką akronimą su simptomais – FAST (greitai):
F: veido (angl. face) silpnumas;
A: rankų (angl. arm)) silpnumas;
S: kalbos (angl. speech)) sutrikimas;
T: laikas (angl. time) kviesti greitąją.
Tačiau šiame akronime pateikiami tik patys dažniausi insulto simptomai – yra ir kitų, kurių nepastebėti gali būti labai lengva. Taigi, ką pamačius reikėtų skubiai kreiptis medikų pagalbos?
Žagsėjimas
Paprastai žagsėjimas yra tiesiog nemalonus dalykas, dėl kurio tikrai nėra ko jaudintis, tačiau dr. Rachel Ward, šeimos gydytoja, dalyvaujanti „BBC Breakfast“ laidoje, pataria kreiptis skubios medikų pagalbos, jei žagsulys nepraeina ilgiau nei 48 valandas, rašoma express.co.uk.
„Stiprus ir nepaliaujantis žagsulys gali būti insulto požymis“, – įspėja ji. – „Taip nutinka tada, kad kai nutrūksta kraujo tiekimas į nugarinę smegenų dalį ir į smegenų kamieną. To jokiu būdu negalima ignoruoti“.
Stiprus galvos skausmas
„Stiprus galvos skausmas gali būti siejamas su insultu, nes padidėja spaudimas galvos viduje“, – sako dr. R. Ward. Yra trys pagrindiniai insulto tipai – išeminis, hemoraginis ir praeinantysis išeminis, kuris dar vadinamas „mažuoju insultu“.
„Stiprus galvos skausmas gali pasireikšti dėl kraujavimo į smegenis hemoraginio insulto metu arba dėl smegenų ištinimo išeminio insulto atveju“, – sako gydytoja. – „Jei kartu su kitais insulto simptomais jaučiate ir stiprų galvos skausmą ar tokį galvos skausmą, kokio anksčiau nepatyrėte, o vaistai nuo skausmo nepadeda, skubiai kreipkitės į medikus“.
Nerangumas
Jei patiriate insultą, galite staiga nugriūti ar staiga pasidaryti labai nerangiais. Šis simptomas insulto pasireiškia todėl, kad paveikiami už koordinaciją ir pusiausvyrą atsakingi centrai smegenyse“, – aiškina dr. R. Ward. – „Jei staiga pakinta judesių koordinacija ir (ar) sutrinka pusiausvyra, greitai kreipkitės į gydytojus“.
Pykinimas ir galvos svaigimas
„Pykinimas ir galvos svaigimas gali pasitaikyti tuomet, kai insultas įvyksta smegenėlėse, nugarinėje smegenų dalyje“, – aiškina gydytoja. – „Šioje vietoje yra už pusiausvyrą, organizmo gebėjimą judėti ir orientavimąsi erdvėje atsakingi centrai. Pykinimas ir galvos svaigimas gali pasireikšti kartu su kitais insulto simptomais ir juos taip gali sąlygoti padidėjęs spaudimas galvoje. Jei paprastai jūsų nepykina ir galva nesvaigsta, o staiga taip nutiko, tikrai yra ko sunerimti“.
Neryškus matymas
„Jei tose smegenų dalys, pro kurias eina regos nervas, yra paveikiamos insulto, pasikeis rega“, – sako gydytoja. – „Galite matyti ne viską aplink, matyti neryškiai, arba pokyčio galite net nepastebėti, kol jums nebus padarytas regos patikrinimas. Bet koks staigus regos pasikeitimas turi būti įvertintas medikų, nes tai taip pat gali būti kito skubios pagalbos reikalaujančios situacijos, pavyzdžiui, atšokusi tinklainė.
Nualpimas
Dr. R. Ward sako, kad į sąmonės netekimą visada reikia reaguoti rimtai. „Tam yra daug priežasčių, daugelis iš jų yra susijusios su skubios medikų pagalbos reikalaujančiomis sveikatos būklėmis, pavyzdžiui – infarktas, insultas, širdies blokas, galvos sužeidimas“, – sako ji. – „Staiga netekus sąmonės visada reikia kreiptis į gydytojus. Be to, jei sąmonės netekote dėl insulto, tai gali reikšti labai rimtą būklę“.